• 18 kwietnia 2024
  • Imieniny:  Boguslawy, Apoloniusza

Pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa

W 1854 r., w Gorlicach, u zbiegu dzisiejszych ulic Kościuszki i Węgierskiej, zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. Było to mozliwe dzięki kilkuletniej pracy badawczej Ignacego Łukasiewicza, który właśnie w Gorlicach zdołał opracować i wylansować doskonałą metodę destylacji ropy oraz ukończył prace konstrukcyjne nad wydajnymi lampami oświetleniowymi.

Postument lampy wieńczy figura Jezusa Frasobliwego z 1573 r.

Naprzeciw lampy, przy ulicy Kościuszki, znajduje się pomnik Ignacego Łukasiewicza.

Park Miejski w Gorlicach

Jest to jeden z nastarszych i najpękniejszych zarazem parków miejskich w Polsce, powstał bowiem w latach 1899 - 1900 z inicjatywy Wojciecha Biechońskiego. Położony jest na powierzchni 20 hektarów, a prowadzi do niego charakterystyczny most linowy przerzucony przez Ropę. W parku znajduje się plac zabaw dla dzieci, ścieżka zdrowia, kawiarnia. Do parku przylega gorlicki kompleks sportowo - rekreacyjny: stadion, baseny (kryty i otwarty), lodowisko, hala sportowa.

 

Liceum Ogólnokształcące im. Biskupa Marcina Kromera
w Gorlicach

W 1906 roku wybudowano w Gorlicach gimnazjum. Dziś obiekt Liceum to jedna z najbardziej chrakterystycznych budowli miasta, a zarazem zabytek, w którym ciągle kształci się młodzież.

 

Krzyż Pamięci o Akcji "Wisła"

W 1947 roku władze komunistyczne dokonały zbrodniczego wysiedlenia Łemków. Ten tragiczny fakt upamiętnia krzyż w Zdyni, gdzie odbywają się doroczne zjazdy Łemków i święto ich kultury "Łemkowska Watra".

 

 

Przejście graniczne w Koniecznej

W 1994 roku oddano do użytku drogowe przejście graniczne w Koniecznej, przez które wiedzie najkrótsza droga ze Skandynawii do Europy Południowo - Wschodniej. Zawsze warto odwiedzić gościnny słowacki powiat bardejowski, zasobny w atrakcje turystyczne, a także nęcące artykuły handlowe.
W 2002 roku, staraniem władz samorządowych Powiatu Gorlickiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, wyremontowano drogę prowadzącą do przejścia. Nosi ona numer 977 i zapewnia dobrą komunikację między Gorlicami a granicą państwa. Po wejściu Polski do UE szlabany zostały usunięte, a przejście zlikwidowane.

 

 

Droga do Koniecznej

ćwierć wieku temu

 

Droga do Koniecznej

dzisiaj

 

Gorlicka fara

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny został zbudowany w stylu renesansowym w latach 1875 - 1892 według projektu M. Pavoniego. W czasie bitwy pod Gorlicami uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. Najcenniejszymi zabytkami w kościele są figura Pana Jezusa w Więzieniu, otoczona lokalanym kultem, oraz wielki obraz w ołtarzu głównym autorstwa Jana Styki, przedstawiający Maryję depczącą węża.

 

 

 

 

Biecka fara

Kościół parafialny pw. Bożego Ciała w Bieczu to gotycka świątynia z przełomu XV i XVI w. W ołtarzu głównym wisi obraz "Zdjęcie z krzyża", wykonany w szkole Michała Anioła (być może nawet ręką Mistrza!), a polichromię w prezbiterium wykonał Włodzimierz Tetmajer. Warto także obejrzeć rzadki pulpit muzyczny z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny antyczne oraz wiele innych bezcennych sprzętów gotyckich i renesansowych.

 

 

 

 

 

"Kromerówka" w Bieczu

Renesansowa kamieniczka z 1519 r. z zachowanymi kolumnami okiennymi i portalami, inaczej zwana Domem Kromera. Obecnie siedziba muzeum - można zobaczyć tu m.in. Urbana, jeden z najstarszych dzwonów w Europie (1382 r.) oraz pierwsze polskie wydanie "Historii Polski" Marcina Kromera z 1611 r.

 

 

Kamienica Barianów - Rokickich w Bieczu

Renesansowa kamieniczka z 1523 roku zwieńczona attyką, z przyle- gającą średniowieczną basztą, inaczej zwana Dom z basztą. Od 1557 roku miała tu siedzibę pierwsza apteka na Podkarpaciu. Obecnie w kamienicy mieści się muzeum aptekarstwa, rzemiosła i instrumentów muzy-cznych.

 

Klasztor franciszkanów w Bieczu

Powstał w latach 1645 - 1663. W kościele pw. Św. Anny znajduje się barokowa figura Matki Boskiej, otoczona lokalnym kultem. Na drzwiach do zakrystii wyciśnięto orły, co stanowi pamiątkę po znajdującym się tu niegdyś zamku starostów bieckich. Na dziedzińcu klasztornym znajdują się barokowe stacje drogi krzyżowej, nieopodal zlokalizowano cmentarz z I wojny światowej. W podziemiach klasztoru spoczywa nawiększy poeta polskiego baroku -Wacław Potocki.

 

 

 

 

 

Szpital Św. Ducha w Bieczu

Ufundowany przez Św. Jadwigę Królową w 1395 r. Jest jednym z trzech zaledwie takich obiektów w Polsce.

 

Kościół pw. Św. Zofii
w Bobowej

Kościół gotycki z XV w. Przez arian został zamieniony na stajnię. Obecnie wierni gromadzą się w nim 15 maja, w dzień odpustu Św. Zofii.


Kościół pw. Wszystkich Świętych
w Bobowej

Kościół gotycki z XIV w., w okresie reformacji zamieniony na zbór kalwiński. Najcenniejszym malowidłem w kościele jest obraz "Ukrzyżowanie", którego autorem jest Jacek Malczewski.

Sanktuarium w Kobylance

W XVIII - wiecznym kościele pw. Św. Jana Chrzciciela znajduje się łaskami słynący obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego, podarowany w 1681 r. właścicielowi Kobylanki, Janowi Wielopolskiemu przez papieża Innocentego XI. W parafialnej Księdze Cudów zanotowano jak dotąd ponad 3000 aktów uzdrowień jakie dokonały się przed tym obrazem. Zwraca uwagę nietypowy dla Beskidu Gorlickiego mur okalający świątynię.

 

Sanktuarium w Lipinkach

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVIII w. posiada status sanktuarium maryjnego za sprawą figury Łaskami Słynącej Matki Bożej Lipińskiej, ukoronowanej koronami papieskimi 17 sierpnia 1980 r.

Dwór w Jeżowie

Dwór zbudował w I połowie XVI w. kasztelan krakowski Jeżowski herbu Strzemię. Jest jednym z nielicznych przykładów architektury renesansowej o wyraźnych cechach obronnych. Wewnątrz warto zobaczyć kominek z jońskimi pilastrami oraz renesansowe freski.

 

 

 

 

Pałac w Siarach

Secesyjny pałac należał do Władysława Długosza, przemysłowca naftowego, milionera, współtwórcy PSL - Piast i przez wiele lat bliskiego współpracownika Wincentego Witosa. Otacza go piękny park z rzeźbami z lat 20-tych, oranżerią i kordegardą.

 

 

 

 

 

Dwór Karwacjanów w Gorlicach

Była to siedziba założycieli i pierwszych właścicieli Gorlic - Karwacjanów. Jej przeznaczenie zmieniało się w ciągu wieków od dworu obronnego, poprzez miejsce modlitwy innowierców, zbrojownię i skład starych pojazdów aż po Małopolską Galerię Sztuki "Dwór Karwacjanów".

 

 

 

 

 

Pałac Skrzyńskich w Zagórzanach

Pałac w stylu neogotyckim zbudował w I poł. XIX wieku włoski architekt Franciszek Maria Lanci na zlecenie hrabiego Tadeusza Skrzyńskiego. Najsłynniejszym mieszkańcem pałacu był Aleksander Skrzyński, premier i minister spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej.

 

 


Piramida Skrzyńskich w Zagórzanach

Grobowiec-mauzoleum zbudowany w tej nietypowej formie na polecenie Aleksandra Skrzyńskiego (prawdopodobnie masona). Po śmierci, Skrzyński właśnie tutaj został pochowany.


 

Kasztel Gładyszów

Położony na stromej skarpie XVI-w. dwór obronny był własnością rodziny Gładyszów. Późnogotycki gmach został z czasem przebudowany w stylu renesansowym. Jest unikatowym w skali Polski dworem alkierzowym, wzorowanym na budownictwie włoskim.

Skansen w Szymbarku

Zgromadzono w nim typowe dla Pogórzan obiekty wiejskie (kuźnię, wiatrak, chałupę dymną, olejarnię, garncarnię). Najstarszym zabytkiem w skansenie jest dwustuletnia stodoła plebańska z Zagórzan.

 

 

 

 

 

Filmy

W Powiecie Gorlickim, przy udziale Stadniny Koni Huculskich w Gładyszowie, nakręcono już kilka filmów kinowych, w tym "Ogniem i mieczem", w którym zalew w Klimkówce "zagrał" rzekę Dniepr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E