• 19 marca 2024
  • Imieniny:  Józefa, Bogdana

Wybierz interesujący Cię dział:

• Pogórzanie
  • Łemkowie
  • Wybitni Gorliczanie
  • Klub Gorliczan
  • Zasłużeni dla Ziemi Gorlickiej - filmy
  • Zapraszamy na stronę Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Gabryela do działu "Świadkowie Lokalnej Historii ". Znajdziecie tam bardzo osobiste wspomnienia mieszkańców Gorlic i powiatu gorlickiego, opracowane w formie wywiadów, pamiętników i spacerów przez Urszulę Karasińską z MBP.
    Na stronie napisano:
    "Historia to nie tylko okazy muzealne i suche fakty z podręcznika. Historię można zobaczyć również w otaczających nas ludziach. To oni, opowiadając nam o tym, co widzieli i przeżyli, stają się dla nas przewodnikami — świadkami historii. Świadek historii to każdy z nas, to ten, który pamięta i opowiada o tym, co widział, co przeżył. Wspomnienia to prawdziwa podróż w czasie. Dzięki nim przeszłość ożywa na nowo i ukazuje różnorodność ludzkich doświadczeń.
    Subiektywny charakter opowieści umożliwia spojrzenie na przeszłość z różnych, często odmiennych perspektyw. Zapisywanie tych historii nie ma służyć budowaniu pomników, ale zachowaniu tego, co jest bardzo ulotne, czyli pamięci."