• 18 lipca 2024
  • Imieniny:  Erwina, Kamila, Szymona

Pomoc dla Ukrainy

Wapienne

Powierzchnia i opis bazy turystycznej:

Ośrodek zajmuje powierzchnię 17 ha terenu przyległego do dużego kompleksu leśnego. Dysponuje zróżnicowaną bazą noclegową w budynkach stałych i domkach kempingowych oraz szerokie zaplecze bazy żywieniowej i towarzyszącej.

 

Baza noclegowa:

domki kempingowe "góralskie"

- 4 i 5 osobowe - łącznie 75 miejsc; wyposażenie: parter, przedpokój, pełny węzeł sanitarny, pomie-szczenie gospodarcze, pokój dzienny (radio, czajnik), poddasze, pomieszczenie sypialne,

w budynkach stałych:

- łącznie 60 miejsc w pokojach 1, 2, 3 osobowych, pełny węzeł sanitarny; 2 apartamenty wyposażone w wanny do masażu wodnego,

domki kempingowe "zwykłe":

- 4 osobowe, bez węzła sanitarnego (zbiorowe umywalnie i toalety), pole namiotowe - ok.100 miejsc.

 

Baza żywieniowa stołówka:

250 miejsc gastronomicznych, kawiarnia na ok. 50 miejsc gastronomicznych, bufet gastronomiczny w kompleksie basenowym, czynny sezonowo.

 

Baza towarzysząca:

Kompleks basenowy na wolnym powietrzu z podgrzewaną wodą (basen główny 25x15 o głęb.1,4 - 3,5 m., brodzik 10x15m. o głęb. 0,8-1,2 m.) obsługa wykwalifiko-wanego ratownika; zespół boisk sportowo-rekreacyjnych: p .nożna, p. ręczna, koszykówka, siatkówka, kometka, kort tenisowy; wypożyczalnia sprzętu sportowo-rekreacyjnego i gier stolikowych, w pobliżu możliwość korzystania z jazd konnych i wyciągów narciarskich, krytego basenu, projekcje video, bilard, gry telewizyjne.

 

Zaplecze lecznicze, profil leczniczy

Uzdrowisko posiada własne złoża wód mineralnych siarkowo-wodorowych (źródła Kamila, Marta i Zu-zanna) oraz odwiert wód mineralnych.

Profil leczniczy:

podstawowy - reumatyczno-gośćcowy,

uzupełniający - układ oddechowy, skórny.

Zakres oferowanych zabiegów leczniczych fizykalnych:

- kąpiele mineralne siarkowe,
- okłady borowinowe,
- uzupełniające masaż klasyczny,
- masaż podwodny,
- kąpiele perełkowe,
- ozonowe w wannach z hydroma-sażem w wannie 5 osobowej.

 

Inne atrakcje turystyczno - krajoznawcze

Korzystne położenie śródgórskie na granicy Magurskiego Parku Narodowego, dogodny punkt wyjściowy na szlaki turystyczne m.in. do rezerwatu skalnego Kornuty; liczne zabytki łemkowskiej kultury cerkiewnej i cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej, pamiątki związane z historią kopalnictwa ropy naftowej, dogodny punkt do organizacji wycieczek autokarowych i pieszych, wiele innych.

Zobacz także:

www.wapienne.pl

 
 
Wysowa Zdrój
 
Uzdrowisko Wysowa-Zdrój leży w śródgórskiej dolinie rzeki Ropy na wysokości około 550 m n.p.m. Otaczają go zalesione wzniesienia Gór Hańczowskich należące do Beskidu Niskiego.
W 1359 roku obszar ten otrzymał od Kazimierza Wielkiego Jan Gładysz. Na początku XV stulecia istniała już osada rozbudowująca się szybko dzięki położeniu na handlowym szlaku, wiodącym przez Karpaty. W Wysowej znajdowały się składy wina węgierskiego przywożonego przez kupców greckich i ormiańskich. Aż do 1848 roku istniał tu jeden z wielu punktów celnych. Rodzina Gładyszów władała Wysową do końca XVI wieku. Potem właścicielem był A. Brzeziński, następnie Zborowscy i Tarłowie do 1760 roku. Kolejnym właścicielem był Maciej Lanckoroński.
W 1808 roku wybudowano w Wysowej pierwsze łazienki do kąpania się w wodach mineralnych. Powstał też dom mieszkalny dla kuracjuszy.
 
Wysowa słynie z wielu źródeł wartościowych wód mineralnych. W większości są to szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe o zróżnicowanej zawartości substancji stałych. Są w Wysowej także szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-wapienne oraz wodorowęglanowo-sodowo-wapienne. Wody mineralne Wysowej, uznane w 1963 roku przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej jako wody lecznicze, wydobywają się na powierzchnię w formie źródeł lub udostępniane są przy pomocy studni wierconych.
Najbardziej znane źródła to:
- Henryk - woda z tego źródła zalecana jest w chorobach dwunastnicy, wrzodach żołądkowych, cukrzycy, schorzeniach dróg żółciowych, uzupełnia niedobór jodu w organiźmie
- Franciszek - zalecany jest w chorobie wrzodowej i przewlekłych nieżytach żołądka i dwunastnicy, dyskinezie dróg żółciowych, zaburzeniach perystaltyki przewodu pokarmowego (zaparcia), uzupełnia niedobór jodu w organiźmie
- Józef I - zalecany w kamicy nerkowej, stanach zapalnych dróg moczowych, dnie moczanowej i innych chorobach urologicznych
- W-24 - butelkowana woda z tego ujęcia występuje pod nazwą "Wysowianka", która między innymi orzeźwia, gasi pragnienie, ułatwia trawienie i pobudza apetyt. "Wysowianka" reguluje przemianę materii, utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi, wykazuje lecznicze właściwości w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także chorobach metabolicznych takich jak: dna moczanowa i cukrzyca. W naturalny sposób uzupełnia gospodarkę mineralną organizmu.
 
W Wysowej Zdroju leczy się choroby: układu trawiennego, dróg oddechowych, układu moczowego, układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej oraz przewlekłą niewydolność nerek, cukrzycę, otyłość i inne zespoły z przekarmiania, a także następstwa hiperalimentacji i nefropatię cukrzycową.
 
Do podstawowych zabiegów przyrodoleczniczych należą: kuracja pitna wodami leczniczymi, kąpiele mineralne, okłady borowinowe, inhalacje, masaże suche i podwodne, natryski wodolecznicze.
W 2006 roku wybudowano pijalnię wód mineralnych. Poprzednia spłonęła w 1963 roku. W pijalni korzysta się odpłatnie z wód ze źródeł: Henryk, Franciszek, Anna, Józef II, Słone. Z wód mineralnych można także korzystać bezpłatnie w ujęciach znajdujących się na terenie parku zdrojowego, są to: Józef I, Bronisław, Aleksandra. Trzy ujęcia posiadają stylowe zadaszenia: Franciszek, Henryk, Józef I.
 
Walory Wysowej Zdroju podnoszą duże zespoły zieleni oraz oddalenie od ruchliwych tras komunikacyjnych i brak przemysłu w najbliższej okolicy, ciekawe tereny spacerowe i wyznaczone trasy turystyczne. Jest to miejscowość dla tych, którzy cenią ciszę i spokój, kontakt z przyrodą i piękny krajobraz.
Pobyt w Wysowej jest również okazją do poznania unikatowej roślinności i bogactwa świata zwierzęcego. W pobliskich lasach bytują: nadobnica alpejska, czarny bocian, bóbr, wydra, pojawia się także niedźwiedź, wilk i ryś. Można tu zbierać zioła i grzyby.
 
Zobacz także:

 

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E