• 22 października 2024
  • Imieniny:  Halki, Filipa, Salomei

6 lutego br. w Starostwie Powiatowym w Gorlicach podpisana została umowa na renowację tynków wewnętrznych chóru zakonnego, prezbiterium oraz polichromii tęczy kościoła św. Anny w klasztorze oo. Franciszkanów w Bieczu.

Umowę dotacyjną z o.Gwardianem Tomaszem Michalikiem podpisała Starosta Gorlicki Maria Gubała w obecności Wicestarosty Stanisława Kaszyka i Członków Zarządu Michała Diducha, Jerzego Nalepki i Adama Urbanka oraz Dyrektora Wydziału Rozwoju i Inwestycji Daniela Markowicza.

Zespół kościelno-klasztorny w Bieczu należy do pierwszych klasztorów reformackich powstałych na ziemiach polskich, stanowiąc zamkniętą całość, na którą składa się świątynia, klasztor oraz dziedziniec klasztorny.

Kościół z 1650 r. (konsekrowany w 1663 r.) został zbudowany w stylu barokowym o prostym, jednolitym wystroju wnętrza. Jest to budowla jednonawowa, orientowana. Do nawy przylega węższe i niższe prezbiterium oddzielone od niej półkolistą tęczą z polichromią przedstawiającą Trójcę Świętą adorowaną przez świętych Dominika i Franciszka. Prezbiterium podzielone jest na dwie części za sprawą drewnianego ołtarza głównego, za którym mieści się chór zakonny.

Kościół od lat jest sukcesywnie odnawiany.
W latach 2018-19 wykonano izolacje pionowe fundamentów, a w roku 2022 r. wymienione zostały zabytkowe okna. Niestety, prace wewnątrz obiektu są szczególnie wymagające, czaso- i kosztochłonne. Ściany oraz tynki wewnętrzne nie były poddawane renowacji od ponad 50 lata. Brud oraz liczne spękania wraz z wilgocią spowodowały uszkodzenie polichromii oraz ścian. Poprawa walorów estetycznych i usunięcie spękań tynków w obrębie chóru, prezbiterium i belki tęczowej, a w przypadku polichromii jej zabezpieczenie przed degradacją, to główne cele realizacji niniejszego zadania.

W oparciu o dokumentację i przy nadzorze konserwatorskim zostaną wykonane m. in. następujące działania renowacyjne: usunięcie starej szlichty tynkarskiej, wzmocnienie tynków, wzmocnienie pęknięć przez zbrojenie spiralne i wtopienie siatki z włókna szklanego, naprawa gzymsów, uzupełnienie większych ubytków tynku, wykonanie nowej struktury przez dwukrotne nałożenie zaprawy renowacyjnej z zacieraniem ostatniej warstwy (uwzględniono zastosowanie gruntów i farb krzemianowych).

Zespół kościelno-klasztorny ma wybitne znaczenie duchowe, historyczne i zabytkowe, splatając się na różne sposoby tak z tożsamością lokalną jak i narodową – np. w podziemiach kościoła pochowany jest Wacław Potocki, najwybitniejszy polski poeta epoki baroku.

Przewidywany termin zakończenia inwestycji: 30.06.2024 r.
Przewidywana wartość inwestycji: 428 040,00 zł
Wkład własny Powiatu Gorlickiego: 8 545,54 zł
Kwota dotacji w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Edycja 2: 418 731,60 zł

Opracował Daniel Markowicz