• 18 lipca 2024
  • Imieniny:  Erwina, Kamila, Szymona

Pomoc dla Ukrainy

17 września obchodzimy Dzień Sybiraka – dzień upamiętniający losy tysięcy Polaków, którzy w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu zostali zesłani na Sybir. To święto jest okazją do refleksji nad ich ogromnym poświęceniem, siłą ducha i determinacją, które pozwoliły im przetrwać niezwykle trudne czasy. Wspominając ten dzień, nie zapominamy także o tych, którzy już nas opuścili, zostawiając nam dziedzictwo ich historii. To także czas, aby pamiętać o tych, którzy nie powrócili z zesłania i prac przymusowych. W niedzielę 17 września w Gorlicach odbyły się powiatowe obchody Światowego Dnia Sybiraka połączone z 84. rocznicą napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Niedzielne uroczystości rozpoczęto mszą święta za ojczyznę i poległych w jej obronie w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorlicach, z intencji Starosty Gorlickiego Burmistrza Gorlic.

Po mszy św. nastąpił przemarsz na cmentarz parafialny, gdzie pod Krzyżem Katyńskim oddano hołd poległym, składając wieńce i wiązanki kwiatów. Tutaj głos zabrała Starosta Gorlicki Maria Gubała.

- Gromadząc się pod Krzyżem Katyńskim w Światowym Dniu Sybiraka przypadającym w rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę, oddajemy hołd niezłomnym bohaterom, którzy przeżywali piekło Syberii, których historia życia jest prawdziwą lekcją odwagi, wytrwałości i poświęcenia, których koleje losu przypominają, że nawet w obliczu największych przeciwności, chęć życia przynosi prawdziwe zwycięstwo. Ich historie to prawdziwe epickie opowieści o ludzkim uporze i wytrwałości w walce o przetrwanie w skrajnie trudnych warunkach, przy pełnej świadomości, że właśnie od tego zależy nie tylko ich własne życie, ale także przyszłość ich rodzin i ojczyzny.  To nie tylko historie bólu. To historie, która przypominają nam, jak ważne jest wspieranie się nawzajem w najcięższych chwilach życia. To historie, które uczą nas doceniać wolność i pokój, które mamy dzisiaj...

...Pamięć o przeszłości jest mądrością narodu i tylko dzięki niej możliwe jest pielęgnowanie tradycji. Przez ostatnie  dwa stulecia słowo Syberia miało dla Polaków szczególny wydźwięk. Syberię nazwano  ziemią przeklętą, krainą bez nadziei. Sybiracy pozostawili nam dziedzictwo w postaci historii i wartości, których dowodem była ich odwaga, wytrwałość, patriotyzm i wierność swoim przekonaniom, które dziś są dla nas inspiracją...

… Niech Dzień Sybiraka będzie dniem refleksji nad przeszłością, ale także nad naszą przyszłością. Niech będzie dniem jedności, solidarności i pamięci o tych, którzy doznając wielkich krzywd, nieśli nadzieję. Niechaj ta nadzieja będzie dla nas wszystkich przewodnikiem, prowadzącym nas ku lepszej przyszłości. Pamiętajmy o naszych polskich symbolach, historycznych dniach i bohaterach tamtego czasu, abyśmy nigdy nie zatracili naszej narodowej tożsamości”.

Głos zabrali również Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś i Zbigniew Lewczykowski prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Gorlicach.
Po wystąpieniach złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. Na zakończenie, wszyscy zebrani wsłuchali się w słowa „Marszu Sybiraków”.

Obchody zakończyło złożenie wiązanek kwiatów przy obelisku Zesłańców Sybiru.Uroczystość prowadził Daniel Markowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju i Inwestycji Starostwa Powiatowego w Gorlicach.

More Joomla Extensions

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E