• 02 marca 2024
  • Imieniny:  Heleny, Halszki, Pawla

We wtorek 20 czerwca w auli Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorlicach, wręczone zostały „Championy Powiatu Gorlickiego” oraz stypendia i nagrody dla zwycięzców olimpiad, konkursów i turniejów w roku szkolnym 2022/2023.

Podczas wtorkowego spotkania nie brakowało pozytywnych emocji, serdecznych gratulacji i wzruszeń. By nadać wieczorowi szczególnego charakteru, rozpoczęto go występem kwintetu akordeonowego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach w składzie: Mateusz Tenerowicz, Mateusz Łaś, Jan Szura, Jarosław Skrzypek i Jakub Kawa. W ich rewelacyjnym wykonaniu zebrani wysłuchali trzech utworów: Little story (Janusz Wojtarowicz), Pociąg (Beltrami Wolmer) i Happy Band (Paweł Baranek). Zespół przygotował Aleksander Cetnarowski.

Spotkanie podzielono na dwie części. W pierwszej, Starosta Gorlicki Maria Gubała wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Gorlickiego Witoldem Kochanem i Przewodniczącym Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Ryszardem Guzikiem wręczyła stypendia i nagrody uczniom osiągającym w roku szkolnym 2022/2023, wysokie wyniki w turniejach i olimpiadach oraz wyróżniającym się sportowcom, ze szkół ponadpodstawowych, prowadzonych przez Powiat Gorlicki.

Stypendia otrzymali:

🔹 Patryk Dębosz - I miejsce w Finale Centralnym LI Edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”- uczeń Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Wyspiańskiego w Bobowej, opiekun Janusz Średniawa

oraz uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. K. Pułaskiego w Gorlicach:

🔹 Szymon Dziki - I miejsce w Finale Centralnym LI Edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”, opiekunowie: Paulina Łukasik i Krzysztof Bobak (część teoretyczna) i Mieczysław Augustyn (część praktyczna)

🔹 Adrian Kleszyk - I miejsce w Finale Centralnym LI Edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”, opiekunowie: Krzysztof Bobak (część teoretyczna) i Janusz Galsa (część praktyczna)

🔹 Łukasz Cichosz - III miejsce w Finale Centralnym LI Edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”, opiekunowie Paulina Łukasik i Krzysztof Bobak (część teoretyczna) i Mieczysław Augustyn (część praktyczna)

Nagrody otrzymali:

uczniowie I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kromera w Gorlicach:

🔹 Jakub Kołotyło laureat I st. XVI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki oraz laureat I st. 8.edycji Konkursu „O Złoty Indeks PK” z matematyki –, opiekun Barbara Zawilińska

🔹 Michał Buźniak laureat XLIX Ogólnopolskie Olimpiady Historycznej, opiekun Jerzy Tomasik

uczennice Zespołu Szkół Nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach, laureatki w III etapie Olimpiady Wiedzy Chemicznej UJ dla szkół ponadpodstawowych w kategorii klas przedmaturalnych

🔹Maria Barymora i Oliwia Król, opiekun Marta Pikor

uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Bieczu:

🔹 Zuzanna Czaplarska, laureatka Konkursu Ogólnopolskiego „Kresy-polskie ziemie wschodnie w XX wieku” - zdobyła indeks na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, opiekun Ewa Knybel

🔹 Aleksandra Pabis, laureatka 9.edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach, opiekun Anna Juruś

uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im.M.Kromera w Gorlicach

🔹 Kajetan Borowicz, finalista w III etapie Olimpiady Wiedzy Chemicznej UJ dla szkół ponadpodstawowych w kategorii klas maturalnych, opiekun Jolanta Szymczyk

uczeń Zespołu Szkół Nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach

🔹Paweł Niemiec, finalista eliminacji III st. XXXIII Ogólnopolskie Olimpiady Teologii Katolickiej, opiekun ks. Robert Karaś

uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Bieczu

🔹 Eliza Furmanek, finalistka 9.edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach, opiekun Anna Juruś

🔹 Hubert Kordek, finalista zawodów III st. LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, opiekun Anna Juruś.

Nagrodzeni zostali także wyróżniający się sportowcy we współzawodnictwie organizowanym przez Małopolski Szkolny Związek Sportowy w ramach „Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży”:

🔹 Weronika Mituś, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera w Gorlicach, zdobywczyni III miejsca w pływaniu stylem motylkowym dziewcząt w Małopolskiej Licealiadzie Młodzieży, trener Robert Basista

🔹 drużyna Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej, zdobywcy III miejsca w Piłce Siatkowej Chłopców (finał wojewódzki) w Małopolskiej Licealiadzie Młodzieży, trener Magdalena Sowa. Skład drużyny: Jakub Kuk, Kamil Połeć, Maciej Bogusz, Maksymilian Wojtas, Jakub Świniarski, Jakub Michalik, Krystian Laska, Jakub Skupień, Kacper Wojtas, Marcel Wąsowski, Grzegorz Połeć.

 
- Co roku wspieramy najzdolniejszych uczniów. Gratuluję wszystkim wybitnych osiągnięć naukowych i  sportowych. Jestem bardzo dumna, że do naszych szkół uczęszczają tak zdolni i pracowici uczniowie. Cieszę się, że możemy ich wspierać finansowo, co motywuje do dalszej pracy i pozwala się rozwijać – podkreśla starosta Maria Gubała. - Sukces nie jest przypadkiem. To ciężka praca. Aby go osiągnąć, trzeba każdego dnia, systematycznie pracować nad sobą i dążyć do poprawy bycia lepszym. Z całego serca życzę tym młodym ludziom ciągłej aktywności, zapału sięgania po coraz to nowe laury i szczęścia w życiu osobistym – dodaje.W drugiej części wieczoru wręczone zostały nagrody Zarządu Powiatu „Champion Powiatu Gorlickiego”. Jej inicjatorem jest członek Zarządu Adam Urbanek. Nagroda przyznawana jest w sportach olimpijskich i nieolimpijskich (letnich, zimowych, halowych), a jej celem jest uhonorowanie ludzi promujących sport w powiecie gorlickim, poświęcającym czas zawodnikom, dbających o promowanie zdrowego stylu życia, a tym samym przeciwdziałąjących patologiom społecznym.

W skład Kapituły wchodzą: Starosta Gorlicki Maria Gubała, członkowie Zarządu: Jerzy Nalepka i Adam Urbanek, przedstawiciel Prezydium Rady Powiatu Roman Dziubina, przewodniczący komisji: Edukacji, Kultury i Sportu Ryszard Guzik, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Marek Ludwin, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Tadeusz Mikrut oraz przedstawiciel lokalnych mediów Marek Podraza.

Laudacje odczytywał Tadeusz Mikrut, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, a statuetki championom powiatu wręczała starosta wraz z przewodniczącym Rady Powiatu i Adamem Urbankiem – członkiem Zarządu Powiatu.

Statuetki przyznano w dziesięciu kategoriach.

Sportowiec Roku – Daria Szkurat
Jest reprezentantką Polski w biegach narciarskich mającą na koncie wiele sukcesów. W 2021 roku brała udział w Mistrzostwach  Świata Juniorów U-23 w narciarstwie klasycznym w Vuokatti w Finlandii. W grudniu 2022 roku w biegu na dystansie 5 km techniką klasyczną została wicemistrzynią Polski, tym samym zdobyła pierwszy w karierze medal na Mistrzostwach Polski seniorek w ramach zawodów FIS Slavic Cup w Zakopanem. Następnie na dystansie 10 km stylem dowolnym zdobyła mistrzostwo Polski. W bieżącym roku brała udział w mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym na dystansie 20 km w Whistler w Kandzie , w którym uzyskała 15 miejsce.

Trener Roku – Włodzimierz Woźnica
Od 2012 roku w którym Klub został założony  jest trenerem Łuczników Rozembark. Klub zrzesza pasjonatów łucznictwa  z całego regionu. Od początku działalności reprezentują region na zawodach krajowych  i międzynarodowych (Węgry, Chiny, Słowacja, Czechy, Portugalia). Zawodnicy klubu indywidualnie oraz drużynowo wielokrotnie stawali na podium zawodów. Są jedynym klubem, który dwa razy z rzędu utrzymał Mistrzostwo Polski. Zawodnik Klubu w 2018 r.  zdobył Mistrzostwo Polski, w 2019 r. Wicemistrzostwo Europy, a w 2022 roku zdobył tytuł Mistrza Świata na zawodach w Gyula na Węgrzech.

Sportowa Impreza Roku – Bieg uliczny im. Kazimierza Świerzowskiego w Lipinkach
To jedna z najciekawszych, cyklicznych imprez biegowych w naszym rejonie, w której startują utalentowani biegacze z całej Polski, w tym reprezentanci Polski w LA. W 2022 Bieg odbył się w tradycyjnej formule i na świetnie znanej wszystkim zawodnikom trasie. Mężczyźni pobiegli na dystansie 10 km (dwie pętle), a kobiety miały do pokonania 5 km (jedna pętla). Taki sam dystans 5 km przygotowano dla juniorów i juniorek. Trasa Biegu prowadzi po drodze asfaltowej i posiada atest PZLA, dlatego też wyniki osiągnięte przez zawodników wliczane są do ich sportowego CV.

Odkrycie Roku – Mateusz Łukaszyk
Zawodnik ULKS Lipinki. Podczas zawodów eliminacyjnych Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie wygrał Konkurs skoku wzwyż z rekordem życiowym 130 cm. Następnie podczas  finału Ogólnopolskiego Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie – „Najlepsi z Najlepszych”, wywalczył brązowy medal z nowym rekordem życiowym 135 cm. Obecnie zawodnik w tabelach punktowych  zajmuje 3 miejsce w Polsce.

Sportowy Działacz Roku – Arkadiusz Serafin
Twórca projektu Aserekteam. Założona przez niego Akademia Piłkarska prowadzi zajęcia z zakresu poznawania i doskonalenia umiejętności gry w piłkę nożną, dla dzieci od 4 do 13 roku życia. Zajęcia prowadzone są w grupach treningowych dopasowanych ze względu na wiek oraz umiejętności. W zajęciach bierze udział ok. 240 dzieci z terenu Powiatu, zarówno dziewczynek jaki chłopców, którzy doskonalą swoje umiejętności poprzez udział w treningach, turniejach zawodach oraz udział w oficjalnych rozgrywkach prowadzonych przez PZPN. Akademia otrzymała brązowy certyfikat PZPN, który gwarantuje szkolenia zgodnie z wytycznymi Związku.

Sponsor Roku – Janusz Pietrucha
O sportowej pasji Janusza Pietruchy i jego finansowym wsparciu dla gorlickiego sportu wiemy wszyscy. Od wielu lat był głównym sponsorem Glinika Gorlice. To on wprowadził biało-niebieskich do III ligi. Był prezesem tego klubu, aktywnie też działał w strukturach Małopolskiego Związku Piki Nożnej, posiada zaszczytny tytuł Ambasadora Futbolu Nowosądeckiego. Wspierał też wiele imprez sportowych organizowanych na terenie Małopolski i Podkarpacia. Sport, a zwłaszcza piłka nożna zawsze była jego oczkiem w głowie. To pasja, która trwa od lat i nie potrafi bez niej żyć. Obecnie jego firma Weronica jest sponsorem tytularnym UKS Trójka Staszkówka – Jelna.

Sportowiec Roku w kategorii "Sprawni inaczej" – Damian Ligęza
Jest zawodnikiem sekcji lekkoatletycznej w Tarnowskim Zrzeszeniu Sportowym Niepełnosprawnych START. Od kilku lat jest członkiem Paralekkoatletycznej Kadry Polski. Startuje w konkurencji „Pchnięcie kulą”. Jego najważniejsze osiągnięcia w sezonie 2021 to:
- Mistrzostwa Europy „World Para Athletics Europan Championship (Łord Para Atletik Juropan Czempionszip). Wynik 11,04 metra zapewnił mu 4 miejsce
- Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski – 2 miejsce
- XII Lotto Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej – 3 miejsce i wynik 11,28 metra, który był życiowym rekordem.
W 2022 zdobył 2 miejsce srebrny medal w Światowych Igrzyskach IWAS, Vila Real de Santo Antonio (Portugalia).

Trener/opiekun sportowca „Sprawni inaczej” – Grzegorz Bugno
Współzałożyciel Akademii Sportowej „Fotbol Plus”, koordynator, trener. Posiada uprawnienia i europejski certyfikat instruktora osób niepełnosprawnych. Akademia sportowa, w której działa zrzesza zawodników niepełnosprawnych, trenerów wolontariuszy. Działa pod auspicjami Stowarzyszenia na rzecz sprawności dzieci i młodzieży „Sprawne smoki” w Gorlicach. Akademia uczestniczy w projekcie PZU Futbol Plus, który zrzesza podobne akademie z całej Polski. Jest pierwsza Akademią powstałą w Małopolsce. Treningi piłki nożnej, w których jest trenerem dają dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami, możliwość spełnienia marzeń – uczestniczenia w współzawodnictwie, spotkania ciekawych ludzi, wycieczek, integracji. Podopieczni przełamują bariery i własne lęki, nabywają oprócz umiejętności sportowych wiarę we własne możliwości. Wzięli udział m.in. w turnieju w Gdańsku, Poznaniu, Kielcach, Warszawie zdobywając puchary medale oraz inne nagrody.

Drużyna roku – Aserekteam 2012/2013
W 2022 roku Drużyna  w ogólnopolskim turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” z rocznika 2012 i 2013 zajęła III miejsce. Finały zostały rozegrane na Stadionie Narodowym w Warszawie w miesiącu czerwcu. Ogromy sukces drużyny to efekt ciężkiej i rzetelnej pracy zawodników pod okiem trenera.  Pozostałe sukcesy młodych piłkarzy Aserekteam:
- I miejsce w Wojewódzkim Turnieju z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku w Krakowie,
- I miejsce w turnieju AF CUP rocznika 2012 w Stróżach,
- I miejsce w turnieju w Starym Sączu,
- II miejsce w Turnieju AF CUP rocznika 2013 w Stróżach,
- II miejsce w Turnieju Cutline CUP rocznika 2013

Osobowość sportowa 50+ - Grzegorz Brudziński
Sędzia sportowy w zapasach. Sędziuje od 1982 roku, d 1989 r. jest sędzią międzynarodowym. W 1996 zdobył uprawnienia sędziego klasy E upoważniające do sędziowania mistrzostw świata i Europy. Uczestnik Olimpiad: Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008 oraz Londyn 2012. W latach 2010-2014 był Przewodniczącym Światowej Komisji Sędziowskiej FILA, a w latach 2008-2010 członkiem Komisji Sędziowskiej FILA. Jest pierwszym i jedynym sędzią z Polski awansowanym na tak wysokie stanowisko w strukturach wszystkich światowych federacji sportu. Ponadto w latach 2000-2016 pełnił funkcję  Wiceprezesa Polskiego Związku Zapaśniczego, a w latach 2016-2017 był Prezesem PZZ. Członek Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego.  Karierę sportową rozpoczynał jako zawodnik w stylu klasycznym klubu Budowlanych Olsztyn i Glinika Gorlice (1978-1981), wychowanek trenera Henryka Cupa.

- Ziemia gorlicka jest bogata w ludzi uzdolnionych, pełnych empatii i radości życia, wspaniałych zawodników i doskonałych trenerów. Dowodem na to, są wręczane dzisiaj Championy Powiatu Gorlickiego. Tym tytułem pragniemy im podziękować za dostarczanie nam olbrzymich emocji i sportowych wrażeń - mówi starosta Maria Gubała. - Osiągają sukcesy na wielu sportowych płaszczyznach, ale doskonale wszyscy wiemy jak dużo potrzeba determinacji, samodyscypliny, wysiłku i poświęcenia, by je osiągnąć. I niezależnie od tego, czy się wygrywa, czy przegrywa, dają z siebie wszystko. dziś dziękujemy za ich waszą pracę i życie pełne pasji. Gratuluję wszystkim nagrodzonym i życzę sukcesu nam wszystkim w tych obszarach, za które jesteśmy odpowiedzialni i w tym wszystkim co robimy. Potrzebny jest nam sukces, bo to on daje energię do działania. 

More Joomla Extensions

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E