• 29 marca 2024
  • Imieniny:  Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

26 stycznia br. Rada Powiatu Gorlickiego podczas XLV sesji dokonała analizy realizacji zadań statutowych wykonywanych przez poszczególne wydziały Starostwa Powiatowego w Gorlicach w 2022 roku w zakresie: geodezji i kartografii, gospodarki nieruchomościami, architektury i ładu przestrzennego, komunikacji, spraw obywatelskich oraz promocji i informacji, a także spraw konsumenckich.

Sprawozdania z zadań statutowych Starostwa za 202 rok, przedstawiali dyrektorzy poszczególnych Wydziałów.

Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru


W 2022 r. zostało zgłoszonych 5240 prac geodezyjnych, do zasobu przyjęto 5097 dokumentacji geodezyjnych powstałych w wyniku prac geodezyjnych i kartograficznych oraz zrealizowano 2927 zamówień dotyczących udostępniania danych z zasobu poprzez wydanie kopii map ewidencyjnej lub zasadniczych, jak również wyrysów z mapy ewidencji gruntów oraz innych dokumentów zasobu. Na podstawie dokumentacji geodezyjnej przyjętej do zasobu zaktualizowano cyfrową mapę zasadniczą- dokonano 3475 zmian, w wyniku których wprowadzono 279 898 obiektów do baz danych BDOT500 i GESUT, zrealizowano umowy na wykonanie modernizacji EGiB dla obrębów: Bystra, Ropa, Brzana, Jankowa, Wilczyska.

Wydział Gospodarki Nieruchomościami


✅ przenoszenie opłat rocznych na nowych użytkowników wieczystych: 48 spraw
✅ zgoda na wejście w teren gruntów Skarbu Państwa: 47 spraw
✅ bieżąca korespondencja: 305 spraw
✅ komunalizacja nieruchomości Skarbu Państwa z urzędu: 99 spraw
✅ zbycie nieruchomości Skarbu Państwa: 31 spraw
✅ dzierżawa/najem/użyczenie/służebności: 13 spraw
✅ wnioski o bonifikatę od opłaty rocznej z tytułu trwałego zarządu-wieczystego użytkowania: 4 sprawy
✅ sprawy związane z wywłaszczaniem nieruchomości, zwrotem wywłaszczonych nieruchomości oraz wypłatą odszkodowań: 168 spraw.
✅ Sprawy związane z gospodarowaniem nieruchomościami rolnymi i reformą rolną: 306 spraw
✅ zadania wynikające z ustawy z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego: 145 spraw
✅ zadania z zakresu gospodarowania nieruchomościami Powiatu: 104 sprawy

Scalenia
Aktualnie prowadzone są trzy postępowania scaleniowe dla wsi: Rożnowice i Siary oraz dwa postępowania poscaleniowe dla wsi: Racławice i Sękowa.

Wydział Architektury i Budownictwa


W ramach realizacji zadań wydziału Architektury i Budownictwa w 2022 roku wpłynęło:
✅ 853 wnioski o pozwolenie na budowę, w tym 6 wniosków o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej,
✅ 1734 zgłoszenia robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę,
✅ 25 wniosków o pozwolenie na rozbiórkę,
✅ 21 wniosków o uchylenie bądź wygaszanie decyzji o pozwolenie na budowę oraz odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych,
✅ 29 wniosków o udzielenie informacji publicznej
✅ 63 wnioski o wydanie zaświadczenia o stwierdzeniu samodzielności lokali na podstawie ustawy o własności lokali

Wydano:
✅ 1435 dzienników budowy
✅ 73 decyzje odmowne i sprzeciwy
✅ 554 postanowienia dotyczące uzupełnienia braków we wnioskach
✅ 247 wezwań o uzupełnienie wniosków
✅ 821 zaświadczeń o braku sprzeciwu do zgłoszenia

W ramach realizacji w/w zadań w 2022 r. udzielono 726 pozwoleń na budowę, obejmujących m.in. następujące obiekty:
✅ budynki mieszkalne jednorodzinne: 352
✅ budynki mieszkalne wielorodzinne: 2
✅ budynki zamieszkania zbiorowego: 10
✅ obiekty użyteczności publicznej: 19
✅ budynki gospodarcze i inwentarskie: 67
✅ budynki przemysłowe i magazynowe: 7
✅ obiekty infrastruktury i transportu: 15
✅ rurociągi, linie komunikacyjne: 50

Najwięcej pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych wydano na terenie gminy Uście Gorlickie (66) i gminy Gorlice (55).

Wydział Komunikacji i Dróg


Obecnie Powiat Gorlicki zamieszkuje ok. 107 tys. mieszkańców, 69.954 osób posiada prawo jazdy. Na koniec 2022 zarejestrowanych było 104.255 pojazdów, natomiast w roku 2021 było ich 101.741 (wzrost o 2.514). Łącznie w obszarze rejestracji pojazdów Wydział wydał 32.965 decyzji administracyjnych.

W ubiegłym roku:
✅ przeprowadzono 10.145 rejestracji pojazdów, w 4.951 pojazdów sprowadzanych z zagranicy,
✅ wydano 11.073 dowodów rejestracyjnych
✅ wyrejestrowano/skreślono z ewidencji 6.417 pojazdów
✅ potwierdzono dla innych urzędów 3.085 pojazdy
✅ przyjęto 4.765 zgłoszeń zbycia pojazdów
✅ dokonano 3.861 adnotacji w dowodach rejestracyjnych (hak, gaz, vat, współwłaściciel)
✅ czasowo wycofano z ruchu 54 pojazdy
✅ przyjęto 759 zawiadomień o nabyciu pojazdu
✅ wydano 2.799 prawa jazdy
✅ postępowania w sprawie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (alkohol)- 155
✅ postępowania w sprawie zatrzymania prawa jazdy (przekroczenie prędkości 50km/h, niewykonanie badania lekarskiego) - 336
✅ postępowania w sprawie cofnięcia uprawnień – 138
✅ postępowania w sprawie zatrzymania prawa jazdy za niewykonanie kursu reedukacyjnego – 160
✅ postępowania w sprawie skierowania na kurs reedukacyjny – 160
✅ postępowania w sprawie dłużników alimentacyjnych – 8
✅ postępowania w/s skierowania na badania lekarskie lub psychologiczne – 13
✅ postępowania w sprawie skierowania na egzamin sprawdzający kwalifikacje – 23
✅ przywrócenie uprawnień po cofnięciu – 56
✅ zwrot prawa jazdy po zatrzymaniu – 321

Po złożeniu wniosków do Marszałka Województwa Małopolskiego jako właściwego organizatora transportu zbiorowego, dnia 20.10.2022 r. uruchomiono 4 kursy (7 dni w tygodniu) na linii Wysowa Zdrój – Tarnów (od 1 stycznia br. uruchomiono 6 kursów), połączenie zostało skoordynowane z połączeniami pociągów dalekobieżnych dużych prędkości. Ponadto złożony został wniosek do Wojewody Małopolskiego o pozyskanie środków z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na obsługę połączenia na trasie Gorlice-Zdynia-Smerekowiec-Gorlice, całkowita wartość zadania to 129 tys. zł, dofinansowanie 91 tys. zł. Linia ruszyła 3 stycznia 2022 r. Kolejny wniosek został złożony na rok 2023. Po pozytywnej weryfikacji na przedmiotowej linii wprowadzony został autobus o pojemności powyżej 45 miejsc siedzących z uwagi na duże zainteresowanie lokalnej społeczności.

Wydział Komunikacji i Dróg w 2022 roku obsłużył ok. 40 tys. mieszkańców powiatu gorlickiego i wydał ok. 40 tys. decyzji administracyjnych.

Wydział Edukacji, Kultury i Sportu


👉 Zadania zrealizowane z zakresu oświaty to m.in. przygotowanie dokumentów dotyczących organizacji pracy szkół i placówek, kontrola i zatwierdzenie arkuszy organizacyjnych przygotowanych przez dyrektorów szkól i placówek oświatowych w roku szkolnym 2021/2022, prowadzenie spraw nieletnich wobec których orzeczono młodzieżowy ośrodek wychowawczy (14 nieletnich) oraz młodzieżowy ośrodek socjoterapii (3 uczniów), przygotowanie projektów uchwał Rady i Zarządu związanych z działalnością szkół i placówek prowadzonych przez Powiat, prowadzenie bazy danych Systemu Informacji Oświatowej połączone z weryfikacją danych zawartych w informacji MEiN, współorganizowanie Powiatowego Dnia Edukacji, przeprowadzenie kontraktacji umów o dofinansowanie projektów (Małopolska Chmura Edukacyjna: ZSE w Gorlicach – VII edycja, LO w Bieczu – V edycja, ZS Nr 1 w Gorlicach – V edycja, I LO w Gorlicach – IV edycja), przygotowanie wniosków o granty i kontraktacja umów w ramach zadania „Małopolska Tarcza Antykryzysowa-Pakiet Edukacyjny-II (grant nr 1 i grant nr 3), udzielenie wsparcia merytorycznego, organizacyjnego oraz administracyjnego Młodzieżowej Radzie Powiatu.

👉 Z zakresu kultury prowadzono sprawy związane z realizacją zadania Powiatu dotyczącego funkcjonowania Biblioteki Powiatowej oraz współorganizacja cyklicznej imprezy „Mosty Starosty”.

👉 Z zakresu sportu prowadzono ewidencję i nadzór nad działalnością klubów sportowych, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej oraz pozostałych stowarzyszeń kultury fizycznej. W 2022 r. wpisano do ewidencji 1 klub sportowy, dokonano 8 zmian, wykreślono 3 kluby sportowe, a także wydano 42 zaświadczenia o działalności klubów.
Prowadzono nadzór nad sprawozdawczością z działalności klubów, przyjmowano i weryfikowano wnioski o przyznanie stypendiów sportowych oraz przygotowano materiały oraz wyróżnienia dla uhonorowanych nagrodą „Champion Powiatu Gorlickiego” w sportach olimpijskich i nieolimpijskich.

Wydział Polityki Społecznej, Promocji i Informacji


👉 Zrealizowane zadania w zakresie nadzoru i polityki zdrowotnej to m.in.: przeprowadzono dodatkowy nabór wniosków o przyznanie pomocy materialnej studentom kierunku lekarskiego, odbywającym staż w Szpitalu Specjalistycznym w Gorlicach. Aktualnie pomoc materialną pobiera 5 osób. Od początku realizacji programu, pomoc materialną pobierało (po odliczeniu osób, które zrezygnowały) 22 studentów, z których 8 osób już odpracowało „stypendium”, kolejna osoba jest w trakcie odpracowywania, 2 osoby zakończyły staż i podjęły prace w szpitalu, staż podyplomowy rozpoczęło kolejne 6 osób, pobieranie pomocy kontynuuje 5 studentów, z których na staż podyplomowy w październiku br. trafią 4 osoby, i jedna osoba w 2024 r. Dokonano także analizy porównawczej przekazanego przez UM Kraków zestawienia wyników finansowych szpitali wojewódzkich i powiatowych za 2021 r. Szpital Specjalistyczny znalazł się na 6 miejscu wśród szpitali powiatowych i wojewódzkich. W 2022 r. w ramach wspólnej akcji z Województwem Małopolskim 48 dziewczynkom podano I dawkę szczepionki 9-walentnej przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W 9 szkołach ponadpodstawowych przeprowadzone zostały 93 lekcje profilaktyczne we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym ONKOMA z Centrum Onkologii Instytutu im. M.Skłodowskiej-Curie w Warszawie w ramach ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka, w których wzięło ok. 2.347 uczniów.

👉 W zakresie zadań obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego m.in.: aktualizacja dokumentacji stałego dyżuru, aktualizacja bazy danych o zasobach infrastruktury cywilnej dla potrzeb HNS, organizowanie, koordynowanie i udział w treningach oraz ćwiczeniach obrony cywilnej oraz obrony narodowej (comiesięczne treningi radiowe w systemie ostrzegania wojsk oraz ludności cywilnej o zagrożeniu uderzeniami z powietrza, comiesięczne treningi systemu SI PROMIEŃ oraz cotygodniowe treningi łączności radiowej, zgodnie z przyjętym harmonogramem), przygotowywanie i zapewnienie działania systemu wykrywania i alarmowania oraz systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach, organizowanie i przygotowanie do działań formacji obrony cywilnej, przesyłanie i udostępnianie ostrzeżeń meteorologicznych, organizacja i udział w posiedzeniach Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, bieżąca realizacja oraz przekazywanie właściwym podmiotom wpływających informacji o zdarzeniach z zakresu zarządzania kryzysowego oraz przekazywanie do WCZK sprawozdań dotyczących sposobu ich realizacji. W dniu 6.10.2022 roku zorganizowane zostały doskonalące ćwiczenia obronne pod kryptonimem "SKAŻENIE 2022" (doskonalenie działania służb w sytuacji ataku terrorystycznego na Zakład Wodociągów Kanalizacji Miejskiej Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Gorlicach - wybuch na terenie obiektu, skażenie rzeki Ropy, pościg za uciekającymi terrorystami, zagrożenia rozszczelnienia Zapory Wodnej w Klimkówce). Jednostki biorące udział – KPP w Gorlicach, PSP w Gorlicach, OSP z terenu 3 Gmin, CZK w gminach, PSSE w Gorlicach, łącznie 115 osób.

👉 W zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej(NPP), nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (NPO) oraz polityki społecznej przeprowadzono konkurs ofert i zlecono wybranej organizacji pozarządowej SURSUM CORDA realizację NPP oraz NPO wraz z nieodpłatną mediacją (w punktach w Bieczu, Łosiu, Bobowej i Gorlicach w 2022 udzielono łącznie 677 porad), zorganizowano i koordynowano działalność Punktu Informacyjnego dla uchodźców z Ukrainy, zorganizowano i prowadzono Powiatowy Magazyn Pomocy ( w I półroczu 2022 r. na terenie powiatu gorlickiego przebywało prawie 1.800 obywateli Ukrainy, obecnie prawie 1.000 uchodźców).

👉 W zakresie promocji powiatu i informacji m.in.: prowadzono działania w zakresie promocji i public relations, które  obejmowały: przygotowanie i redagowanie tekstów promocyjno-informacyjnych, prowadzenie strony BIP Powiatu Gorlickiego, strony www.powiatgorlicki.pl i fanpage Powiatu Gorlickiego www.facebook.com/powiatgorlicki. Wspierano inicjatywy i przedsięwzięcia (turystyczne, kulturalne i społeczne) tj.: XXIII Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej w Bobowej,  8. edycję Kromer Festival Biecz, XV Spotkania Teatralne Innowica 2022, Krajową Wystawę Psów Rasowych, organizację zbiórki krwi przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy OSP w Bieczu, XIII edycję Małopolskiego Konkursu Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”, Stowarzyszenie Klub Gorliczan, Fundację Na Rzecz Wspierania Osób z Niepełnosprawnościami „Wyjdź z Domu” XI konkurs „Małopolska Marzanna”. Współorganizowano 9. Wyścig Górski „Magura Małastowska 2022”, XI Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze, 40. Łemkowską Watrę w Zdyni, Piknik Rodzinny „Bezpieczne wakacje”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii pw. NNMP w Gorlicach, XXIV Biecki Abstynencki Rajd Samochodowo-Turystyczny im. H. Wędrychowicz, Lumen Art Festival, XI Etnograficzny Rajd Rowerowy „Śladami prof. Romana Reinfussa”, I Memoriał im. Jana Grygowicza organizowany przez UKS Wiertmet, Międzypowiatowy Turniej Beskidzko-Pogórzański Piłki Siatkowej Dziewcząt o Szablę gen. Wieniawy Długoszowskiego, XIV Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów, Powiatową Galę Krwiodawców, „Święto Rydza 2022” w Wysowej Zdroju. Zorganizowano Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Sybiraka (17 września), Święto Niepodległości (11 listopada), przygotowano uroczystości: wręczenia dorocznej nagrody Starosty Gorlickiego „Mosty Starosty” i „Przęsło”, wręczenia nagrody Zarządu Powiatu „Champion Powiatu Gorlickiego”,  współorganizowano X jubileuszową edycję konkursu pn. „Pieśń o ziemi naszej – ziemi gorlickiej im. W. Pola”,  XVII Poetycko-Muzycznej Bitwy pod Gorlicami z udziałem Krzysztofa Napiórkowskiego i Roberta Kasprzyckiego.

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Powiatu Gorlickiego w 2022 r. zamieszczono 955 informacji, na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w dziale „Aktualności” zamieszczono 1.171 informacji. W roku 2022 strona internetowa powiatgorlicki.pl została odsłonięta 306.546 razy, przy średnich tygodniowych odsłonach 5.378, co daje średnią odsłonę jednego artykułu 268,9 razy.

Na stronie fanpage/powiatgorlicki zamieszczono 460 postów, które odebrało ok. 13.441 odbiorców. Posty odbierane są wśród facebookowiczów zamieszkujących Polskę i kolejno wg. statystyk odsłon: Wielką Brytanię, Niemcy, Stany Zjednoczone, Norwegię i Włochy, Irlandię, Holandię, Francję i Austrię. W Polsce najwięcej odbiorców jest w Gorlicach i kolejno w Krakowie, Łużnej, Gminie Gorlice, Moszczenicy, Kobylance, Bieczu i gminie Biecz oraz Ropie. W ramach promocji Powiatu Gorlickiego jako regionu przyjaznego środowisku, zrealizowano szereg działań mających na celu propagowanie ochrony środowiska, które zachęca mieszkańców do bycia „Eko”. Oprócz akcji wręczania bezpłatnych sadzonek drzew jabłoni w gminach: Biecz, Moszczenica, Bobowa, Sękowa, Łużna, Ropa i Gorlice organizowanej przez doradcę ds. klimatu, pracownicy towarzyszyli Staroście Gorlickiemu podczas sadzenia młodych drzew na terenach trzech DPS-ów, SOSW w Szymbarku i Kobylance oraz w Centrum Opieki nad dzieckiem „Razem” w Zagórzanach.

 

Wydział Ochrony Środowiska


Wydział realizuje zadania z zakresu administracji rządowej oraz samorządowej, w następujących obszarach:
✅ ochrona przyrody
✅ ochrona powietrza
✅ gospodarka odpadami
✅ geologia
✅ gospodarka leśna i łowiecka
✅ rybołówstwo
✅ gospodarka wodna
✅ ochrona gruntów rolnych i leśnych
✅ opiniowanie dokumentów strategicznych z zakresu ochrony środowiska
✅ zagospodarowanie przestrzenne
✅ emisje elektromagnetyczne
✅ emisje hałasu do środowiska
✅ wydawanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji dla projektów scaleniowych prowadzonych przez powiat
✅ edukacja ekologiczna (w tym realizacja programu IP LIFE EKOMAŁOPOLSKA)
✅ współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego, służbami, inspekcjami, organizacjami ekologicznymi w zakresie ochrony środowiska
✅ szeroko pojęta działalność informacyjna, interwencyjna, doradcza w zakresie spraw przypisanych powiatowi, jak i będących w kompetencjach innych organów i instytucji.

Realizacja zadań polega w głównej mierze na wydawaniu aktów administracyjnych: decyzji, postanowień, opinii, zezwoleń, zaświadczeń etc. Poniżej zaprezentowano zestawienie przybliżonej ilości zrealizowanych spraw w najistotniejszych w Wydziale:
✅ Ustawa o odpadach - 30
✅ Prawo ochrony środowiska (emisje, kontrole, etc.) - 40
✅ Prawo geologiczne i górnicze - 220
✅ Prawo wodne - 50
✅ Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych - 220
✅ Ustawa o lasach ( nadzór nad lasami, uproszczone plany urządzenia lasu, sprawozdawczość) - 70
✅ Ustawa o ochronie przyrody - 80
✅ Prawo łowieckie - 15
✅ Opiniowanie zmian mpzp gmin (ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym) - 80
✅ Inne (zgłoszenia, zaświadczenia upul, karty rybackie i rejestracja sprzętu pływającego) – 1400
✅ opinie dla obszarów NATURA 2000 - 3
✅ Sprawy interwencyjne, sprawozdawczość, obsługa bieżąca wydziału - w tym obsługa informacyjna stron, udostępnienie informacji o środowisku – 320

W ramach projektu LIFE IP Eko Małopolska realizowano szereg działań, m.in. spotkania, wykłady, wydarzenia i kampanie, podczas których prowadzono edukację z zakresu zmian klimatycznych. Doradca ds. Klimatu i Środowiska wspólnie z Nadleśnictwami Gorlice i Łosie zorganizował akcję sadzenia drzew, akcję rozdawania drzew w 7 gminach powiatu gorlickiego, prowadzono własne działania wspólnie z LOP, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, szkołami, ośrodkami szkolno-wychowawczymi i innymi organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami, etc.

Wydział Organizacyjny i Spraw Obywatelskich


W 2022 roku powstały 4 stowarzyszenia rejestrowe. Aktualnie nadzorem Starosty objęte są 342 stowarzyszenia, w tym 13 stowarzyszeń zwykłych nie posiadających osobowości prawnej. Na terenie powiatu swoje siedziby posiada 41 fundacji, w roku 2022 powstały 3 fundacje. W ub.r. roku przyjęto 5.774 wnioski o wydanie paszportu, a wydano 5.463 paszporty.  

Powiatowy Rzecznik Konsumentów


Realizując obowiązek wykonywania bezpłatnego poradnictwa konsumenckiego i informacji prawnej, Krzysztof Majcher - Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów w Gorlicach udzielił w ub. roku  1.814 porad. Zakres spraw kierowanych do rzecznik był bardzo szeroki, zarówno pod kątem złożoności, jak i wartości przedmiotu sprawy. Niezmiennie od wielu lat najczęściej zgłaszane skargi konsumentów dotyczyły niewykonania bądź nienależytego wykonania umów sprzedaży sprzętu RTV i AGD, odzieży i obuwia, mebli, artykułów wyposażenia wnętrz, czy motoryzacji. W zakresie jakości i zakresu świadczonych usług zapytania dotyczyły głownie usług turystycznych, telekomunikacyjnych, ubezpieczeniowych, finansowych oraz związanych z bieżącą konserwacją, utrzymaniem domów.

✅ Zapewnienie bezpłatnego poradnictwa konsumenckiego i informacji prawnej w zakresie ochrony konsumentów – 1.814 spraw
✅ Występowanie do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów – 99 spraw pisemnych
✅ Wytaczanie powództw na rzecz konsumentów oraz występowanie, za ich zgodą do toczących się postępowań w sprawach o ochronę interesów konsumentów, pomoc w sformułowaniu pism procesowych – 6 spraw
✅ Wnioski o wszczęcie egzekucji komorniczej działając na rzecz konsumentów – 2 wnioski
✅ Przygotowanie projektu zgłoszenia wierzytelności – 1 sprawa
✅ Zawiadomienie o popełnieniu przez przedsiębiorców wykroczenia – 3 sprawy

Jednym z zadań rzecznika jest prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych, których celem jest przekazanie konsumentom wiedzy z zakresu praw konsumenckich i umiejętności korzystania z niej w określonych sytuacjach. Działalność ta była realizowana przez kontakt z mediami (szczególnie z Radiem Kraków) oraz rozpowszechnianie materiałów edukacyjnych, które przekazywane były zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorcom, którzy poszukiwali informacji na temat obowiązujących regulacji w zakresie prawa konsumenckiego.

W trakcie obrad Rada podjęła uchwały w sprawach:

  • delegowania przedstawicieli Rady Powiatu do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Delegatami do Komisji zostali radni: Ryszard Guzik – przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu oraz Krzysztof Zagórski – przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych
  • zatwierdzenia sprawozdań z działalności Komisji Rady Powiatu Gorlickiego za rok 2022
  • zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Gorlickiego na 2023 r.
  • zmiany uchwały nr XLIV/234/2022 z dnia 29.12.2022 r. w sprawie Wieloletnie Prognozy Finansowej Powiatu Gorlickiego
  • wyrażenia zgody na przekazanie nieruchomości w formie darowizny

Przyjęte zostało również Stanowisko Rady Powiatu Gorlickiego w sprawie znaczącego niedoboru środków na zagospodarowanie poscaleniowe. Uchwała zostala podjęta 21 głosami "za". Stanowisko dostępne TUTAJ

W trakcie obrad, radni zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2022 rok.
W okresie sprawozdawczym Komisja wspólnie z Powiatowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego odbyła trzy posiedzenia. Pierwsze odbyło się online 18 marca 2022 r. Kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży oraz prokuratorzy przekazali informacje dotyczące realizacji zadań w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz działalności kierowanych przez nich jednostek.
Kolejne posiedzenie, również w trybie zdalnym zostało zorganizowane 27 czerwca ub.r. W trakcie posiedzenia dokonano analizy kwestii dotyczących wymagań sanitarnych w związku z epidemią COVID-19 oraz z zapewnieniem bezpiecznych wakacji dla dzieci.
Ostatnie, trzecie posiedzenie odbyło się 15 listopada 2022 r. Dotyczyło ono przygotowania Powiatu Gorlickiego do funkcjonowania w ekstremalnych warunkach zimowych. Omawiany był m.in. temat zimowego utrzymania dróg powiatowych. Ponadto sformułowany został wniosek w sprawie apelu do mieszkańców powiatu gorlickiego o rozsądne korzystanie z wody. Apel Starosty został umieszczony na stronach internetowych urzędu, przesłany do gmin z prośbą o publikację oraz wyemitowany w Radio Kraków.

Pracę Młodzieżowej Rady Powiatu Gorlickiego przedstawił jej opiekun wiceprzewodniczący RPG Roman Dziubina.

Interpelacje i zapytania radnych oraz relacja z obrad XLV sesji będzie dostępna w BIP Powiatu Gorlickiego.

More Joomla Extensions

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E