• 22 października 2024
  • Imieniny:  Halki, Filipa, Salomei

Zwracamy się do Mieszkańców Powiatu Gorlickiego o zapoznanie się z rozmieszczeniem punktów wydawania preparatu stabilnego jodu, w postaci tabletek jodku potasu oraz z tabelą dawkowania.

Przyjęty plan ma charakter działania prewencyjnego, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego, mieli Państwo świadomość, gdzie zgłosić się po preparat.

W przypadku wystąpienia mało prawdopodobnego zdarzenia, jakim jest skażenie radiacyjne, służby państwowe natychmiast powiadomią Mieszkańców wszelkimi dostępnymi kanałami, m.in. za pomocą alertu RCB. Wówczas rozpocznie się uproszczona dystrybucja preparatu bezpośrednio do obywateli.

Osoby zgłaszające się do Punktów Wydawania Tabletek Jodku Potasu w gminach, nie będą musiały legitymować się dokumentem potwierdzającym tożsamość. Każdy Mieszkaniec otrzyma niezbędną liczbę tabletek, zgodnie z potrzebami uwzględniającymi również członków rodziny.

Ponadto zaznaczamy, iż dawkowanie winno odbywać się zgodnie z zaleceniami – szczegóły w załączonym poniżej materiale informacyjnym.

Broszura informacyjna

Informacja o zasadach dawkowania tabletek ze stabilnym jodem

Lista punktów wydawania preparatów stabilnego jodu

Sytuację radiacyjną na terenie Polski można sprawdzać na mapie aktualizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki