• 04 grudnia 2023
  • Imieniny:  Barbary, Krystiana, Jana

Zuzanna Deć – uczennica klasy IIIc Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach została laureatką prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego” organizowanego przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Na konkurs nadesłano 220 prac z całej Polski.

Jury, w skład którego weszły Iwona Mohl – dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, dr hab. Anna Gomóła – prof. Uniwersytetu Śląskiego i Anna Rak – kierownik Działu Edukacji MGB, podkreśliło wyjątkowo wysoki poziom tegorocznej edycji, a uczennicy ZSE przyznało II nagrodę.

Praca „Dwa spojrzenia” będąca połączeniem eseju, opowiadania i opisu obrazu „Obieranie ziemniaków” Włodzimierza Tetmajera powstała pod kierunkiem mgr Moniki Przybyło i znalazła się w publikacji pokonkursowej, dostępnej są TUTAJ

„Książeczka pokonkursowa jest dowodem na to, że sztuka może inspirować młodych ludzi i może zaskoczyć nas, dorosłych, często zamykających się w sprawdzonych formułach i interpretacjach” – powiedziała Anna Rak, pomysłodawczyni konkursu, która wyraziła następującą opinię o pracy uczennicy ZSE:

„Dwa spojrzenia” to kolejna praca Zuzanny Deć nadesłana na konkurs „Obraz a słowo”. Po zeszłorocznym opowiadaniu, którego lekkość do dziś mam w pamięci, tym razem Autorka daje nam się poznać z zupełnie innej strony. Jej esej połączony z opowiadaniem to najbardziej pełna i rzetelna analiza naukowa nadesłana na konkurs, choć niepozbawiona również indywidualnego, subiektywnego spojrzenia. Ze zgromadzonych, bardzo różnorodnych materiałów Zuzanna konstruuje własną wypowiedź, wzorcowo odsyłając nas do źródeł inspiracji i uczciwie zaznaczając wszystkie cytaty. Co ciekawe, analiza ta, połączona płynnie ze scenką rodzajową, staje się punktem wyjścia do wypowiedzi krytycznej rewidującej rolę kobiety w społeczeństwie.

Źródło ZSE w Gorlicach


POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E