• 15 maja 2024
  • Imieniny:  Zofii, Nadziei, Izydora

Na podstawie art. 3d ust 1 i 2 oraz art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tj.: Dz. U. z 2020 r., poz. 920 z późn. zm.) oraz § 3 Uchwały nr XLII/247/18 Rady Powiatu Gorlickiego z dnia 30 października 2018 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych (Dz. Urzęd. Woj. Małopolskiego z 2018 r. poz. 7656) Zarząd Powiatu Gorlickiego podjął uchwałę Nr 510/174/2021 z dnia 9 grudnia 2021 roku w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych projektu „Programu Rozwoju Powiatu Gorlickiego na lata 2021 – 2027”.

Celem podstawowym konsultacji było poinformowanie mieszkańców o kierunkach rozwoju Powiatu Gorlickiego, poznanie ich opinii i uwag oraz ewentualne zastosowanie zgłoszonych propozycji i rozwiązań w projekcie w/w dokumentu strategicznego.
1) Informacje o działaniach podjętych w ramach konsultacji wraz z omówieniem zastosowanej formy konsultacji.

W następstwie przyjęcia przez Zarząd Powiatu Gorlickiego uchwały Nr 510/174/2021 z dnia 9 grudnia 2021 roku podjęto następujące działania:

1. Starosta Powiatu wystosował pisma do Państwa Burmistrzów i Wójtów Ziemi Gorlickiej w sprawie ogłoszenia konsultacji społecznych. Ogłoszenia zostały umieszczone na tablicach ogłoszeń w każdym urzędzie miasta i gminy na terenie całego Powiatu Gorlickiego.
2. ogłoszenie o konsultacjach społecznych zostało umieszczone na oficjalnej stronie powiatu gorlickiego w dziale „Aktualności”: https://www.powiatgorlicki.pl/aktualnosci/2280-ogloszenie-zarzadu-powiatu-gorlickiego-3
3. ogłoszenie o konsultacjach społecznych zostało umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Gorlickiego pod adresem: https://bip.malopolska.pl/spgorlice,m,56725,ogloszenia-rozne.html     

Ogłoszenie zawierało:

1. informację o celu konsultacji, zasięgu terytorialnym, terminie oraz ich formie
2. wzór „Formularza konsultacyjnego” za pomocą którego zainteresowani mogli składać uwagi, propozycje i postulaty
3. projekt „Programu Rozwoju Powiatu Gorlickiego na lata 2021 – 2027”
4. informację o Wydziale Rozwoju i Inwestycji Starostwa Powiatowego jako odpowiedzialnym za przygotowanie i przeprowadzenie procesu konsultacji społecznych.

Jako podstawową formę konsultacji przyjęto formę elektroniczną, przewidzianą w przywołanej wyżej Uchwale nr XLII/247/18 Rady Powiatu Gorlickiego z dnia 30 października 2018 r. Decyzja o takiej formie przeprowadzenia konsultacji jest uzasadniona następującymi przesłankami:

1. udostępnienie materiałów konsultacyjnych w otwartych zasobach sieci internetowej dla każdego mieszkańca Powiatu Gorlickiego stale, niezależnie od godzin działania instytucji, bez potrzeby angażowania dodatkowej obsługi i niezależnie od miejsca aktualnego pobytu mieszkańca
2. analogicznie, możliwość składania uwag i propozycji w każdym dowolnym momencie, z każdej lokalizacji w jakiej aktualnie znajduje się uczestnik procesu konsultacyjnego, bez konieczności angażowania instytucji pośredniczących (np. poczty), co spowalniałoby proces konsultacji, a w niektórych przypadkach bardzo by go utrudniało a nawet mogło uniemożliwić (np. w przypadku osób niepełnosprawnych)
3. powszechna dostępność środków komunikacji opartych na internecie.

W równoległym procesie konsultacyjnym prowadzonym przez wykonawcę „Programu Rozwoju…” tj. firmę „Roman Batko Consulting”, 6 grudnia 2021 r. skierowano pisma do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego Ziemi Gorlickiej oraz do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” - Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej w Rzeszowie i Krakowie, z prośbą o przedstawienie opinii, uwag i/lub komentarzy w sprawie przedmiotowego dokumentu strategicznego.
 
2) Informacje o wynikach konsultacji, w tym o zebranych opiniach i rekomendacjach mieszkańców.

W toku konsultacji społecznych nie otrzymano opinii ani rekomendacji od mieszkańców Powiatu Gorlickiego.
Na pisma wystosowane przez wykonawcę „Programu…” w imieniu Powiatu Gorlickiego w równolegle prowadzonym procesie konsultacyjnym, otrzymano odpowiedzi od dwóch Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej w Rzeszowie i Krakowie PGW Wody Polskie.  

W zakresie części powierzchni Powiatu Gorlickiego położonego w regionie wodnym Górnej-Wschodniej Wisły, stanowiącym obszar działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie PGW Wody Polskie przesłane uwagi do programu skupiały się na następujących zagadnieniach:

1. uwzględnienie tzw. „obszarów szczególnego zagrożenia powodzią”, o których mowa w art. 16 pkt 34 ustawy Prawo wodne
2. uwzględnienie ustaleń dokumentów planistycznych, o których mowa w art. 315 pkt 1 – 3 w/w ustawy tj.:

  • plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy,
  • plany zarządzania ryzykiem powodziowym,
  • plany przeciwdziałania skutkom suszy.   

W zakresie części powierzchni Powiatu Gorlickiego położonego w regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły, stanowiącym obszar działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie PGW Wody Polskie przesłane uwagi do programu skupiały się na następujących zagadnieniach:

1. uzupełnienie informacji o obszarach szczególnego zagrożenia powodzią od rzeki Biała zgodnie ze wskazaniami zawartymi w piśmie
2. uwzględnienie ustaleń dokumentów planistycznych, o których mowa w art. 315 pkt 1 – 3 ustawy Prawo wodne tj.:

  • plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy,
  • plany zarządzania ryzykiem powodziowym,
  • plany przeciwdziałania skutkom suszy, ze szczególnym naciskiem na „Plan Przeciwdziałania Skutkom Suszy (PPSS) na lata 2021-2027” przyjęty na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 15 lipca 2021r. w sprawie przyjęcia Planu przeciwdziałania skutkom suszy (Dz. U. 2021r. poz. 1615),

3. uwzględnienie ustaleń dokumentu planistycznego, o których mowa w art. 326 ust. 1 w/w ustawy tj. aktualizacji Programu wodnośrodowiskowego kraju (aPWŚK)
4. rozszerzenie informacji o położeniu powiatu względem podziału hydrograficznego Polski.

Wszystkie uwagi w w/w zakresie zostały ujęte w „Programie Rozwoju Powiatu Gorlickiego na lata 2021 – 2027 w dodatkowym rozdziale "Zasoby wodne oraz zagrożenie powodzią na terenie powiatu gorlickiego".

Niniejsze sprawozdanie, zgodnie z § 12 ust. 3  uchwały nr XLII/247/18 Rady Powiatu Gorlickiego z dnia 30 października 2018 r., zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej Powiatu Gorlickiego.

„Programu Rozwoju Powiatu Gorlickiego na lata 2021 – 2027” dostępny TUTAJ

Opracował: Daniel Markowicz, Dyrektor Wydziału Rozwoju i Inwestycji

 

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E