• 16 maja 2024
  • Imieniny:  Andrzeja, Jedrzeja, Szymona

Pomoc dla Ukrainy

Rada Powiatu Gorlickiego podczas XXV sesji oceniała realizację zadań powiatu w zakresie   bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie gorlickim. Zapoznała się ze sprawozdaniami z działalności służb, inspekcji i straży za 2020 rok.

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Witold Kochan. Przewodniczący wraz ze Starostą Gorlickim Marią Gubała złożyli podziękowania za wieloletnią współpracę na ręce Zdzisława Tohla – dyrektora Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Z dniem 1 kwietnia placówkę tę prowadzić będzie Województwo Małopolskie.
Przekazujemy słowa wielkiego uznania i wdzięczności za wieloletnią współpracę i trud włożony w organizację placówki jaką jest „Muzeum Karwacjanów i Gładyszów”, skuteczność w staraniach o rewitalizację renesansowego Kasztelu, uregulowanie stanu prawnego i przywrócenie pieczy nad zabytkową cerkwią greckokatolicką w Bartnem oraz troskliwą opiekę nad Zagrodą Maziarską w Łosiu, Skansenem Wsi Pogórzańskiej i powołanie do życia Parku Etnograficzno-Edukacyjnego w Szymbarku, będących unikatową pamiątką i żywą ilustracją nieistniejących już wsi z terenu ziemi gorlickiej – mówiła Starosta. Wyrażamy uznanie dla Pana dokonań artystycznych i dziękujemy za umiejętność przekazywania nam swoich twórczych pomysłów oraz pokazywania rzeczy znanych w taki sposób, że odkrywamy na nowo ich piękno i unikatowe znaczenie. Życzymy Panu Dyrektorowi dalszych sukcesów w kierowaniu Muzeum oraz kolejnych udanych inicjatyw i wielu cennych pomysłów twórczych – dodała na zakończenie.

Sprawozdania z działalności służb, inspekcji i straży przekazywali m.in: podinsp. Dorota Tokarz Komendant Powiatowy Policji, bryg. Krzysztof Gładysz Komendant Powiatowy PSP, Sławomir Korbelak zastępca Prokuratora Rejonowego, Jadwiga Wójtowicz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Aleksander Górski Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. W obradach wzięła udział Poseł na Sejm RP Urszula Nowogórska.

Oto kilka danych statystycznych ze sprawozdań.

Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach
Komenda realizowała zadania przez 176 policjantów, bezpośrednio w KPP w Gorlicach pełniło służbę 130 policjantów. Pozostałych 46  policjantów zadania służbowe realizowało w jednostkach terenowych tj. Komisariatach Policji w Bieczu i Bobowej oraz w Posterunku Policji w Uściu Gorlickim.
W 2020 roku KPP w Gorlicach:

  • wszczęła 1187 postępowań przygotowawczych (1215 w 2019 r.)
  • stwierdzono 2658 przestępstw (3160 w 2019 r.)
  • zarzut popełnienia przestępstwa przedstawiono 586 podejrzanym, wśród których 4 było osobami nieletnimi ( w 2019 r. podejrzanych było 618, w tym 8 nieletnich)
  • wszczęto 1062 postępowania w sprawach o przestępstwa o charakterze kryminalnym (1733 w 2019 r.). Wykrywalność tych przestępstw wyniosła 81,7 % i była niższa w stosunku do roku 2019 o 8 %. W tej kategorii zarzut popełnienia przestępstwa przedstawiono 389 podejrzanym, z czego 13 było nieletnimi
  • odnotowano wzrost przestępstw o charakterze gospodarczym – 1433, a zarzut popełnienia przestępstwa gospodarczego przedstawiono 70 podejrzanym
  • na 2658 stwierdzonych przestępstw, 464 czyny to przestępstwa narkotykowe, co daje 17,4 % stwierdzonych czynów
  • ujawniono łącznie 10327 wykroczeń, natomiast w roku 2019 policjanci Komendy Powiatowej Policji na terenie powiatu gorlickiego ujawnili łącznie 9515 wykroczeń. Dominującymi wykroczeniami niezmiennie od kilku lat są nadal wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, gdzie ujawniono ich 3257 co stanowi 34,2 % wszystkich ujawnionych wykroczeń
  • represjonowano 3194 zachowania stanowiące wykroczenie w postępowaniu mandatowym, natomiast do Sądu Rejonowego skierowano 1424 wnioski o ukaranie. Pouczonych za popełnienie wykroczenia było 4616 osób. W roku 2019 represjonowano 9515 wykroczeń, w tym nałożono 3321 mandatów.
  • policjanci KPP w Gorlicach doprowadzili celem wytrzeźwienia do Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu 410 osób (432 osoby)

W sezonie letnim na zbiorniku „Klimkówka” działał Sezonowy Posterunek Wodny. Czterech policjantów czuwało nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad akwenem. Od 10.06 do 13.09 ubr. policjanci przeprowadzili 231 interwencji, wylegitymowali 428 osób, nałożyli 37 mandatów karnych, zastosowali 194 pouczenia, zatrzymali 3 osoby na gorącym uczynku i 1 osobę poszukiwaną.
W roku ubiegłym sporządzonych zostało 139 niebieskich kart, skierowano 68 wniosków do Sądu Rejonowego w Gorlicach Wydział Nieletnich i Rodzinny.
W związku ze stanem epidemii koronawirusa policjanci wykonywali dodatkowe zadania związane z kontrolą osób przebywających na izolacji lub kwarantannie, kontrole placówek handlowych, środków transportu zbiorowego, siłowni, miejsc organizacji imprez. Działania wspierane były przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
Jednostki samorządu terytorialnego wsparły pracę gorlickiej Policji poprzez przekazanie środków finansowych. Powiat Gorlicki przekazał na ten cel 16 tysięcy złotych.
W Komendzie Powiatowej Policji w Gorlicach funkcjonuje Grupa Zamiejscowa Placówki Straży Granicznej Kat.III w Tarnowie, gdzie pełni służbę 6 strażników.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach
Na terenie powiatu gorlickiego Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) tworzą Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz 16 Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych: Biecz, Binarowa, Bobowa, Brunary, Dominikowice, Gładyszów, Kobylanka, Kryg, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa, Szalowa, Szymbark, Uście Gorlickie, Wójtowa. Ich działanie wspiera 46 jednostek OSP spoza KSRG. Liczba członków czynnych ochotniczych straży pożarnych w powiecie gorlickim (przeszkolonych do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych) wynosi 1644, w tym 637 strażaków KSRG. Stan zatrudnienia w Komendzie Powiatowej PSP na koniec 2020 r. wyniósł 67 funkcjonariuszy oraz 5 pracowników cywilnych.
W zakresie funkcjonowania zdalnego radiowego systemu alarmowania OSP (DSP) na terenie powiatu gorlickiego 59 jednostek posiada radiową możliwość alarmowania (w tym wszystkie jednostki wchodzące w skład KSRG), pozostałe jednostki alarmowane są telefonicznie (OSP Kunkowa, OSP Regietów, OSP Hańczowa).  

W 2020 roku na terenie powiatu gorlickiego jednostki straży pożarnych interweniowały łącznie w 1378 zdarzeniach, w tym przy: pożarach 333 razy, miejscowych zagrożeniach 951 razy i alarmach fałszywych 94 razy. Najwięcej pożarów miało miejsce na nieużytkach rolnych (suche trawy) – 186, znaczna liczba pożarów miała miejsce w obiektach mieszkalnych – 66.  W walkę z pożarami zaangażowanych było łącznie 690 wozów bojowych i 3288 strażaków. Poza pożarami, strażacy interweniowali przy miejscowych zagrożeniach, których łącznie miało miejsce 951. Najwięcej, bo aż 200 razy strażacy usuwali skutki silnych wiatrów, 185 razy usuwali zagrożenia związane z nietypowym zachowaniem się zwierząt, 135 razy usuwali zagrożenia związane z niezachowaniem zasad bezpieczeństwa podczas jazdy w komunikacji drogowej, 131 razy brali udział w działaniach związanych z ograniczeniem zagrożenia od COVID-19 oraz 70 razy strażacy usuwali skutki zdarzeń związanych z gwałtownymi opadami deszczu. W likwidację skutków miejscowych zagrożeń zaangażowane było łącznie 1426 wozów bojowych i 6000 strażaków. Łącznie z udziałem we wszystkich akcjach ratowniczo - gaśniczych zaangażowanych było 10117 strażaków i 2321 samochodów pożarniczych. W wyników pożarów zginęły 2 osoby, 1 osoba została ranna.

Straty i mienie uratowane w zdarzeniach w 2020 roku:

  • straty ogółem 4 846 900 zł
  • uratowane mienie ogółem 11 091 000 zł

Przy Komendzie Powiatowej PSP w Gorlicach działa Klub Honorowych Dawców Krwi, który w ubiegłym roku zorganizował dwie zbiórki krwi w ramach XV edycji programu pn. "Strażacy w honorowym krwiodawstwie ognisty ratownik - gorąca krew" w tym akcję krwiodawstwa pn. "Krew dla Tomka"! W ramach XV edycji programu pn. "Strażacy w honorowym krwiodawstwie ognisty ratownik - gorąca krew" Klub HDK przy Komendzie Powiatowej PSP w Gorlicach pozyskał łącznie w 2020 r. 69300 ml krwi.

Prokuratura Rejonowa w Gorlicach
W 2020 r. do prokuratury wpłynęło 2298 spraw karnych,  czyli o 40 więcej niż w roku ubiegłym. Do sądów skierowano 527 aktów oskarżenia i 8 wniosków o dobrowolne poddanie się karze. Skierowano także 17 wniosków o warunkowe umorzenie postępowania karnego, w stosunku do niekaranych sprawców drobnych przestępstw. Oskarżono łącznie 646 osób. Na wniosek Prokuratury Sąd Rejonowy tymczasowo aresztował 9 podejrzanych. Areszt stosowano wobec sprawców, którym zarzucono popełnienie najpoważniejszych przestępstw oraz wobec niektórych sprawców przemocy w rodzinie.

Zastosowano także nieizolacyjne środki zapobiegawcze, wśród nich dominowały 52 dozory Policji. 8 z nich połączonych było z zakazem zbliżania się i kontaktowania się z pokrzywdzonym. Wobec 16 zastosowano poręczenia majątkowe, wobec 19 zakaz opuszczania kraju. W 9 sprawach wydano wobec podejrzanych nakaz opuszczenia lokalu wspólnie z pokrzywdzonym.
Prokuratura podejmowała także działania mające na celu zabezpieczenie interesów majątkowych Skarbu Państwa oraz osób fizycznych pokrzywdzonych przestępstwami. W związku z tym dokonano zabezpieczenia grożących sprawcom kar grzywien, środków karnych o charakterze majątkowym i roszczeń odszkodowawczych u 72 osób. Zajęto w ten sposób mienie i pieniądze o łącznej kwocie 1.253 586 zł.

Z oskarżenia Prokuratury, sądy różnego szczebla osądziły łącznie 608 osób, z tej liczby uniewinnionych zostało 7 osób.
Przez złożenie apelacji zaskarżono wyroki dotyczące 6 oskarżonych. W 69 sprawach złożono sprzeciwy od wyroków nakazowych, co skutkowało ponownym rozpoznaniem tych spraw przez sąd I instancji.  Dotyczyło to głownie tych spraw, w których wymierzona kara została uznana za zbyt łagodną.
Wytyczono 4 powództwa z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego.
Prokuratorzy inicjowali wszczęcie postępowania administracyjnego i w tym zakresie złożyli 32 wnioski. Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skierowano 5 skarg dotyczących uchwał organów samorządu terytorialnego.
W 2020 r. liczba przestępstw ogółem 2 658 przestępstw, z czego 1 062 stanowiły przestępstwa kryminalne.

W 2020 r. stwierdzono:
•    464 przestępstwa narkotykowe
•    10 pobić i bójek
•    94 przypadki kradzieży cudzej rzeczy
•    1 kradzież samochodu
•    71 kradzieży z włamaniem
•    82 uszkodzenia rzeczy
•    25 uszkodzeń ciała
•    101 czynów w zakresie przestępczości drogowej

Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny
Działania w zakresie nadzoru epidemiologicznego podejmowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną były zdeterminowane ogłoszeniem na terenie RP stanu epidemii. Główne zadania skupiły się na zapobieganiu rozprzestrzeniania się COVID-19. Pełniono nadzór sanitarny nad osobami, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS CoV-2 oraz osobami narażonymi na zachorowanie i prowadzono nadzór na obiektami, w których istniało duże ryzyko zakażenia.

Przeprowadzono 17 296 dochodzeń epidemiologicznych:
•    2419 dochodzeń związanych było z przekroczeniem granicy RP
•    2815 dochodzeń związanych z potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2
•    12062 dochodzeń związanych z zakażeniem SARS-CoV-2

Na terenie powiatu wydano 15061 decyzji nakazujących obowiązek poddania się kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.

Na terenie powiatu zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 uległo 2815 osób z czego:
•    2664 mieszkańców powiatu gorlickiego wyzdrowiało i otrzymało status ozdrowieńca
•    106 osób zmarło
•    na dzień 31.12.2020 r. na terenie powiatu było 45 czynnych przypadków zachorowania na COVID-19

W 2020 r. zgłoszono 107 zgonów z powodu zachorowania na chorobę zakaźną, z czego:
•    u 75 osób wskazano, że bezpośrednią przyczyna zgonu był COVID-19
•    u 31 osób COVID-19 był wtórną przyczyną zgonu
•    1 osoba zmarła na skutek choroby zakaźnej innej niż COVID-19

Najwyższy wzrost liczby zakażeń  wirusem SARS-Co-2 odnotowano w okresie od października do listopada (październik 747, listopad – 1555).
W walce z epidemią COVID-19 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorlicach została wsparta pomocą żołnierzy z 5 Batalionu Dowodzenia w Krakowie, 6 Batalionu Dowodzenia w Krakowie oraz 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie i stażystami z Powiatowego Urzędu Pracy oraz Starostwa Powiatowego w Gorlicach.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadzili 2063 kontrole związane z przestrzeganiem zasad związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Co-2.
W 2020 roku pod nadzorem Sekcji Nadzoru Higieny Żywności, Żywienia i przedmiotów Użytku znajdowało się łącznie 997 obiektów produkcji żywności pochodzenia niezwierzęcego, obiekty obrotu żywnością, obiekty żywienia zbiorowego, wytwórnie materiałów i wyrobów do kontaktów z żywnością, miejsca obrotu materiałami i wyrobami do kontaktu z żywnością, sklepy kosmetyczne, firmy transportowe. Łącznie przeprowadzono 426 kontroli sanitarnych , w tym 98 planowanych i 328 doraźnych.
Wydano łącznie 315 decyzje administracyjnych, nałożono 25 mandatów karnych, nadzorem sanitarnym objęto 14 stołówek w obiektach zimowego i letniego wypoczynku dzieci i młodzieży.
Prowadzone działania profilaktyczne kierowane były do szkól podstawowych, ponadpodstawowych, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Realizowano: 4 programy krajowe, 4 programy wojewódzkie, 2 programy powiatowe i 4 interwencje nieprogramowe.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorlicach
W Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Gorlicach w 2020 roku było zatrudnionych 4  lekarzy weterynarii , 3  inżynierów zootechników oraz 2 pracowników administracyjno-biurowych . Przeprowadzono w sumie 1230 czynności inspekcyjnych ( kontrole , decyzje, kontrole sprawdzające ) i nałożono 21 mandatów karnych . Współpracowano z 7 lekarzami, którzy prowadzą prywatne lecznice weterynaryjne.
Nie odnotowano ani jednego przypadku wścieklizny u zwierząt. Przeciwko tej chorobie zaszczepiono 9659 psów i 261 kotów oraz wyłożono 1890 dawek szczepionki dla lisów.
Przeprowadzono 116 kontroli dobrostanu zwierząt gospodarskich, uchybienia w 13 gospodarstwach dotyczyły paszy oraz warunków w jakich przebywały zwierzęta.
Skierowano do utylizacji 239 padłych sztuk bydła, 182 owce i kozy, 12 świń, 4 konie. Utylizacja odbywa się na terenie powiatu miechowskiego.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gorlicach
W 2020 r. w PINB przyjęto 1022 zawiadomienia o rozpoczęciu robót budowlanych, w tym 307 dot. budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Oddano do użytkowania 699 obiektów, w tym 337 budynków jednorodzinnych – najwięcej w Gminie Gorlice – 70 i Uście Gorlickie – 47. Wydano 15 decyzji o rozbiórce obiektów budowlanych w tym 10 decyzji dotyczyło obiektów wybudowanych samowolnie.

PINB przeprowadził 308 kontroli w tym:
•    120 kontroli robót budowlanych
•    140 kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych
•    48 kontroli sprawdzających wykonanie nałożonych obowiązków

PINB w roku 2020 wydał ogółem 305 decyzji i postanowień. Wniesiono 29 skarg (w tym 13 zasadnych, które spowodowały wszczęcie postępowa administracyjnych, 14-bezzasadnych, 2-przekazano do organu właściwego), przeprowadzono 19 postępowań egzekucyjnych.

Ponadto Rada Powiatu zapoznała się:

  • z informacją Wydziału Polityki Społecznej na temat bezpieczeństwa powodziowego w powiecie
  • ze sprawozdaniem z realizacji „Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego powiatu gorlickiego na lata 2016-2020”
    Rada podjęła uchwały w sprawach:
  • uchwalenia „Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego na lata 2021-2025”
  • zmieniającą uchwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu powiatu dla szkół i placówek oraz trybu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania
  • wyrażenia zgody na dzierżawę nieruchomości (dot. placu manewrowego przy ZST w Gorlicach)
  • zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Gorlickiego na rok 2021


Interpelacje i zapytania radnych wraz z odpowiedziami oraz protokół z sesji dostępne będą w BIP.

More Joomla Extensions

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E