• 19 marca 2024
  • Imieniny:  Józefa, Bogdana

Klimkówka

Turysta podróżujący z Gorlic do Wysowej-Zdroju drogą przez Ropę przyzwyczajany jest co chwila do widoku przepięknych, nieustannie zmieniających się krajobrazów.  Wyjechawszy jednak pod cerkiew w Klimkówce, znienacka i zupełnie niespodziewanie zaskoczony zostaje fantastycznym widokiem, przed którym trudno powstrzymać się od okrzyku zachwytu. Przed jego oczami rozciąga się bowiem ogromna płaszczyzna Jeziora Klimkowskiego otoczonego kopulastymi, zalesionymi szczytami. Wydłużona wodna płaszczyzna ciągnie się hen, ku południowi, gdzie nad Uściem Gorlickim majaczą wzniesienia Rotundy i Jaworzyny Konieczniańskiej.
Klimkówka jest zbiornikiem sztucznym, powstałym w wyniku spiętrzenia przez zaporę wód Ropy. W miejscu dzisiejszej tafli wody przed II wojną światową rozciągała się wieś zamieszkana w większości przez Łemków, ale także Polaków i Żydów. W 1947 roku ludność łemkowska została przesiedlona na Ziemie Zachodnie. Decyzję o budowie zapory podjęto w latach 70. XX wielu. W 1983 roku w ramach deniwelacji dna przyszłego zbiornika wysadzono w powietrze murowaną cerkiew z 1914 roku, a będący na jej wyposażeniu ikonostas przeniesiono do nowej świątyni należącej dziś do parafii rzymskokatolickiej. Budowla nawiązuje architekturą do poprzedniej świątyni, wzniesiona jest przy drodze z Ropy do Wysowej. Tam też ulokowano zabudowę mieszkalną wsi.
Budowa zbiornika trwała kilkanaście lat, ukończono ją w 1994 roku. Sama zapora powstała pomiędzy zboczami Kiczery Żdżar i Uboczy, w najwęższym miejscu przełomu Ropy, zwanym Gorlickimi Pieninami. Długość zapory w koronie wynosi 210 m, szerokość 8,9 m, a największa wysokość 33 m. Jezioro na wydłużony kształt, jego powierzchnia wynosi 306 ha, a długość sięga 4,5 km. Powstanie zbiornika wodnego przyczyniło się do zmniejszenia zagrożenia powodziowego w regionie, zapobiega deficytom wody pitnej i przemysłowej. Spadek wody wykorzystuje się również w hydroelektrowni o mocy 1,1 MW.
Jezioro Klimkowskie przyczyniło się jednak głównie do podniesienia atrakcyjności turystycznej powiatu gorlickiego, który dziś kojarzy się już nie tylko z Beskidem Niskim, łemkowskimi cerkwiami, Wysową-Zdrojem czy Bieczem, ale także z atrakcjami dla miłośników odpoczynku nad wodą.
O turystycznej atrakcyjności jeziora decydują przede wszystkim jego wyjątkowe walory krajobrazowe. Zewsząd otaczają go kopulaste, zalesione szczyty, wiosną urzekające soczystością zieleni, a jesienią mieniące się czerwienią i żółcią.  
Nad jeziorem działa kilka wypożyczalni sprzętu wodnego, pole kempingowe i namiotowe, parkingi, mała gastronomia. Największym ośrodkiem zapewniającym kompleksową obsługę jest Stanica Wodna, na terenie której można także wędkować. W sezonie letnim posterunki mają tu WOPR oraz policja.
Latem Klimkówka zapełnia się rowerkami, kajakami, łódkami i żaglówkami. Często pojawiają się tutaj miłośnicy surfingu, windsurfingu, a ostatnio także coraz modniejszego kitesurfingu.
W pobliżu jeziora znajduje się Wiejski Dom Kultury i Turystyki z punktem informacji turystycznej. W sezonie zimowym działa w nim wypożyczalnia nart biegowych i łyżew, a w lecie rowerów górskich.
Mało kto wie dzisiaj, że Jezioro Klimkowskie ma swój epizod filmowy i to w nie byle jakiej produkcji, bo w Ogniem i mieczem Jerzego Hoffmana. Reżyser związany jest z Gorlicami, w których spędził dzieciństwo, i być może to zdecydowało o wyborze Klimkówki do nakręcenia jednej ze scen filmu. Nie bez znaczenia z pewnością był również fakt, że napełniony kilka lat wcześniej zbiornik posiadał dzikie, niezagospodarowane brzegi, a jego wydłużony kształt świetnie nadawał się do „grania” Dniestru, po którego falach Skrzetuski z Rzędzianem płynęli czajkami z poselstwem na Sicz. – Takiej dużej rzeki jeszcze nie widziałem – mówi w filmie Rzędzian grany przez Wojciecha Malajkata.

Źródło: Paweł Kutaś - Powiat Gorlicki. Przyroda, architektura, kultura, wypoczynek
Zdjęcia: Jacek Kosiba i Ewa Żarnowska

Powiat gorlicki leży w Beskidzie Niskim, którego ukształtowanie doskonale nadaje się do uprawiania sportów zimowych.

Wyciągi narciarskie

Wyciąg narciarski Magura Małastowska

Wyciąg narciarski w Małastowie

Wyciągi narciarskie w Wysowej i Smerekowcu

Wyciąg w Sękowej

Wyciągi narciarskie w Małopolsce

Śnieżne trasy przez lasy - trasy narciarstwa biegowego w rejonie Krzywej - Banicy

Stadnina koni huculskich w Regietowie

 

More Joomla Extensions

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E