Facebook
22 czerwca 2018 07:44
Imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Spektakl teatralny Noc Trakla
Redaktor: Ewa Żarnowska    08.11.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Honorowy Konsul Generalny Austrii w Krakowie Andrzej Tombiński oraz Starosta Gorlicki Karol Górski wraz z Zarządem Powiatu Gorlickiego zapraszają na spektakl teatralny pt. „Noc Trakla”, który odbędzie się 18 listopada 2017 roku o godz. 16.00 w Zespole Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach (Górka) przy ul. Wyszyńskiego 18. Sztuka jest adaptacją wierszy austriackiego poety Georga Trakla w przekładzie Andrzeja Lama i nawiązuje do wydarzeń z początku I wojny światowej.

 


Spektakl organizowany jest w 103 rocznicę śmierci Georga Trakla, który zmarł 3 listopada 1914 roku w Krakowie. Przedstawia pobyt Georga Trakla w krakowskim szpitalu garnizonowym jesienią 1914 roku, czyli w pierwszych miesiącach I wojny światowej i jego relację z doktorem psychiatrii poddającym poetę metodzie analitycznej. Trakl trafił do szpitala, ponieważ w trakcie służby na froncie w charakterze farmaceuty, popadł w głęboką depresję na skutek  kontaktu z ciężko rannymi i umierającymi żołnierzami.  W trakcie leczenia zmarł, prawdopodobnie śmiercią samobójczą.
Georg Trakl jest jedną z najciekawszych postaci niemieckojęzycznej sceny literackiej XX wieku. Wiersze Trakla wpisujące się - formalnie i znaczeniowo - w nurt ekspresjonistyczno-symboliczny, wywarły ogromny wpływ na kolejne pokolenia artystów, głównie ze świata muzycznego (powstały liczne kompozycje ilustrujące utwory austriackiego twórcy). Od 1952 roku rodzinne miasto poety przyznaje nagrodę jego imienia, Georg Trakl Preis.
Reżyserem sztuki, scenarzystą i scenografem jest Paweł Zapendowski. Na scenie wystąpią: Krzysztof Stanio, Joanna Dryś, Krzysztof Grygler i Adrian Kowal.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl