Facebook
25 maja 2019 07:20
Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Familijne spotkanie
Redaktor: Ewa Żarnowska    16.04.2012. Drukuj Powiadom Znajomego
Dyrektor Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” – Zdzisław Tohl, Kierownik Ośrodka Konferencyjno-Wystawienniczego „Kasztel w Szymbarku” – Janusz Zięba oraz Artyści serdecznie zapraszają na „FAMILIJNE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ” - 20 kwietnia 2012 roku (piątek), godz. 18.00,Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku” Oficyna dworska przy kasztelu. W programie:
- wernisaż Zofia Tuma/ fotografia przetworzona, Jan Gomoła/ fotografia
- wieczór poetycki Krzysztofa Gomoły „Penegiryki, inskrypcje i epitafia”
- gościnnie wystąpi Bogusław DiduchZofia TUMA – fotografować zaczynała pod okiem ojca, aparatem Tenax, na kliszy czarno-białej.Spotkanie z fotografią cyfrową i możliwościami jakie daje przetwarzanie w programie komputerowym nastąpiło jesienią 2004, w Burgundii. Ulubioną tematyką foto jest przyroda. Przetwarzając chętnie podąża w stronę monochromatyczną. Czarno-biała grafika jest jej bardzo bliska.

 
Jan GOMOŁA ur. 04.09.1945 roku w Krakowie. W 1970 otrzymał dyplom ukończenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie i tytuł magistra techniki. W latach 1971-72 był instruktorem fotografii w MDK w Rzeszowie, od 1976 nauczycielem-instruktorem fotografii w Pałacu Młodzieży w Tarnowie, a w latach 1987-88 nauczycielem fotografii w II Studium Nauczycielskim w Tarnowie. Od 1984 posiada uprawnienia instruktora fotografii (MKiS) kategorii "S". Był członkiem Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego w latach 1969-82, zasiadał także w jego zarządzie od 1972 do 1975 roku. W roku 1977 wstąpił do Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie od roku 1997 pełni funkcję prezesa. Za swoją działalność społeczną w TTF i pracę w zakresie nauczania fotografii w Pałacu Młodzieży w Tarnowie otrzymał następujące wyróżnienia:1. Medal za zasługi dla Miasta Tarnowa `86 2. Odznaka "Zasłużony Działacz Kultury" `89 3. Medal 150-lecia Fotografii `89 4. Srebrna Odznaka Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych `92 5. Dyplom Ministra Kultury i Sztuki "Za Osiągnięcia w Upowszechnianiu Sztuki Fotograficznej" `98 6. Odznaka "Zasłużony dla Województwa Tarnowskiego" `98 Uczestniczył w ponad 50 konkursach i wystawach fotograficznych, w tym m.in.:
IV Ogólnopolska Wystawa Fotografii Artystycznej, wyróżnienie, Tarnów `72
III Ogólnopolska Wystawa Fotografii Artystycznej "W Polskim Słońcu", III nagroda, Bydgoszcz
Konkurs Fotografii Polskiej "Złocisty Jantar", wyróżnienie, Gdańsk `79
Ogólnopolska Wystawa "Polska Fotografia Amatorska w latach 1944-1984", Warszawa `84
III Międzynarodowy Salon Fotografii Artystycznej "Foto-Expo", Poznań `73
Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny "Tallinna Purjed", Tallin, Estonia `79 7. V Międzynarodowy Salon Fotografii Artystycznej "Foto-Expo", brązowy medal, Poznań `77
VI Międzynarodowy Salon Fotografii Artystycznej "Foto-Expo", Poznań `79
VII Międzynarodowy Salon Fotografii Artystycznej "Foto-Expo", brązowy medal, Poznań `81
VII Międzynarodowy Salon Fotografii Artystycznej "Foto-Expo", Dyplom PTF, Poznań `83
 Wystawa Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego - "Nie tylko Tarnów" TCK Tarnów `06
Zorganizował również dwie wystawy indywidualne:
- Pałac Młodzieży, Tarnów
- Galeria Fotografiki TTF, Tarnów `85
Główne dziedziny zainteresowań fotograficznych to fotografia kreacyjna (aranżowana), fotomontaż, portret, zabytki, fotoreportaż. Jest autorem artykułów na tematy fotograficzne ("Tarniny", "TeMi", "FOTO", "Magazyn Fotograficzny", "Głos Nauczycielski"), licznych tekstów do katalogów wystaw fotograficznych oraz materiałów informacyjnych dla prasy. Zamieszczał swoje zdjęcia w prasie i licznych wydawnictwach. Fotografuje już od 40 lat.


Krzysztof GOMOŁA autor wierszy lirycznych, poezji epickiej, satyryk, wnikliwy obserwator otaczającego świata, mieszka od lat w Gorlicach i wpisał się trwale w obywatelski,  towarzyski i kulturalny pejzaż naszego miasta. W swojej twórczej działalności poszukuje definicji dla słów podstawowych - życie, śmierć, miłość, Bóg, analizuje ludzką egzystencję – to, co w niej ważne i podstawowe, ale także ulotne i nieskończone. Zadaje fundamentalne pytania.Często sięga do gatunków zakorzenionych w tradycji literackiej – ballady, pieśni, fraszki, ody i nadaje im swój osobisty, głęboko indywidualny wyraz.

W tomie „Panegiryki, inskrypcje, epitafia przez Pana Krzysztofa Gomołę w Kasztelu szymbarskim spisane” znalazły się utwory wybrane, dla których wspólnym mianownikiem gatunkowym jest fraszka – zarówno ta epigramatyczna, jak i refleksyjna, znana z dorobku J. Kochanowskiego, M. Reja, W. Potockiego, I. Krasickiego, A. Morsztyna, I. Krasickiego, A. Mickiewicza, J. Tuwima, K.I. Gałczyńskiego, S.J. Leca, J. Sztaudyngera, W. Młynarskiego, T. Chyły, A. Waligórskiego.

Krzysztof Gomoła znakomicie wpisuje się w tradycję gatunku, jednak udało mu się od niej twórczo zdystansować. Jego arcydziełka (piszę tak ze względu na rozmiar utworów) unikają prostego zabiegu pastiszowania, są oryginalnym rozwinięciem gatunku w realiach współczesnego języka, ale bez trywializowania i banalnego ułatwiania czytelnikowi percepcji.

Satyryk, ironista deklaruje swoją obecność w świecie przedstawionym. Nie chce swoją poezją naprawiać świata, nie przybiera pozy oceniającego mentora, nie rozdziela z satysfakcją razów na prawo i lewo, choć pretekstów i tematów w utworach jest wiele.

Tytuły zawarte w zbiorze są świadectwem wnikliwego oglądu rzeczywistości, w której żyje poeta. Ludzkie słabości i nałogi, polityka – ta wielka i ta lokalna, w ujęciu wykluczającym dosłowność i personalizację, ale…. Obyczajowość, ludzkie charaktery i gusta, los człowieka, los inteligenta, los poety.

Autor to wyrozumiały interpretator indywidualnych i zbiorowych zachowań, choć nieobce mu są inteligentna złośliwość i uszczypliwość, za pomocą której testuje naszą erudycje i wiedzę o świecie. Ironia i dystans autora do siebie i swoich bohaterów wskazują na jego dojrzałość. Świat przedstawiony w jego twórczości nie jest jednowymiarowy ani nawet manichejski. Jest zróżnicowany i barwny jak postaci go zaludniające. Do jego opisu autor użył lekkiego i inteligentnego pióra, jakże różnego od grubych „mazaków” typowych dla tzw. „młodych kabaretów” wypełniających „misyjne” programy mediów publicznych.

Język Krzysztofa Gomoły jest elegancki i momentami wykwintny, nieco może nawet staroświecki, choć tego słowa już rzadko niestety używamy, zastępując go często obcojęzycznymi substytutami.

Autorowi trafia się czasem smacznie zastosowany kolokwializm i wtedy mruga do nas: publiczności, ty przecież wiesz, a ja rozumiem. Ma wyczulone na odmiany języka ucho. Nie jest mu obcy slang młodzieżowy ani mowa miłośników trunków o niewyszukanych markach i smakach. Do mistrzostwa doprowadził krótki epigramat, celne, ostre zdanie, odkrywcze porównanie, zaskakującą konkluzję. A nad tym wszystkim dźwięczy naturalna skłonność poety do głębokiego lirycznego rozbioru świata.

(tekst Bogusława Diducha z tomiku „Panegiryki, inskrypcje i epitafia przez Pana Krzysztofa Gomołę w Kasztelu szymbarskim spisane”)

WSTĘP WOLNY!
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl