• 26 września 2023
  • Imieniny:  Wawrzynca, Kosmy, Damiana

Położenie

Gmina Moszczenica położona jest na Pogórzu Ciężkowickim w malowniczej dolinie rzeki Moszczanki. Jest jedną z najmniejszych gmin województwa małopolskiego. Sporo tu wąskich dolin, potoków, głębokich jarów. Należy do Powiatu Gorlickiego, do Krakowa jest stąd 125 km, do Nowego Sącza 46 km i kilkanaście kilometrów do Gorlic.

Dane statystyczne

Powierzchnia gminy wynosi 37,6 km2 i zamieszkuje ją blisko 5 000 mieszkańców. W jej skład wchodzą dwie wsie: Moszczenica i Staszkówka.

Historia

Wieś Moszczenica, siedziba gminy, została założona w czasach Kazimierza Wielkiego przez Jana Herberta w 1348 roku. Lokowana była na prawie magdeburskim i w całości była własnością królewską. Moszczenica wraz z sąsiadującą Staszkówką przechodziła w swej bogatej historii wzloty i upadki. Nieobce były jej panujące w dawnych wiekach zarazy i klęski. W XVIII wieku tutejsi chłopi brali udział w powstaniach przeciwko pańszczyźnie i wysokim podatkom. Ciężko też doświadczyła te tereny I Wojna Światowa. To tu 2 i 3 maja 1915 roku przebiegał front bitwy między armią rosyjską, a armią austro - węgierską. W Staszkówce podczas I Wojny Światowej spłonął drewniany kościół z XV wieku wraz ze słynnym obrazem Matki Boskiej Staszkowskiej. Zniszczona też została wieś. Podczas II Wojny Światowej tereny te objęte były również działaniami wojennymi. Tutejsza ludność brała udział w działaniach zbrojnych przeciwko okupantowi. tu rozwijał się ruch oporu, aktywnie działały Bataliony Chłopskie i Armia Krajowa. Po wojnie następował systematyczny rozwój wsi.

Zabytki

Moszczenica: - Drewniana kapliczka z połowy XVII wieku, stojąca na cmentarzu w Moszczenicy. - Spichlerz plebański z połowy XIX wieku, znajdujący się przy plebani nieopodal cmentarza.
 - Kościół parafialny klasycystyczno - neogotycki z 1820 roku. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz z XVII wieku. W kościele tym, znajdował się obraz Matki Bożej Szkaplerznej Łaskami Słynący (obecnie przeniesiony do nowego kościoła).
- Kościół parafialny p. w. Matki Bożej Szkaplerznej z 1996 roku z klasycystyczna plebanią z przełomu XVIII - XIX wieku.
- Cmentarz z I Wojny Światowej nr 124 według projektu Hansa Mayera w miejscu walk o Las Kamieniec.

Staszkówka: - Kościół parafialny wybudowany w latach 1928 - 2930 z kopią słynnego obrazu Matki Bożej Staszkowskiej.
- Kamienna figura św. Wojciecha ustawiona w miejscu, gdzie przeszło 1000 lat temu chrzcił i nauczał św. Wojciech.
- Studzienka z cudowną wodą leczącą wiele chorób - znajdująca się obok figury św. Wojciecha.
- Cmentarze z I Wojny Światowej nr 116, 117 (przy drodze do Ciężkowic), 118 (na wgórzu Mentlówka), 119 (przy drodze do Łużnej) 

 

Więcej na: www.gminamoszczenica.eu

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E