Facebook
19 sierpnia 2019 20:49
Imieniny: Bolesława, Juliana, Jana
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Raz uzyskane 500 plus nie jest dane bezterminowo
Redaktor: Ewa Żarnowska    05.07.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
1 października zaczyna się nowy okres świadczeniowy. Aby rodzic mógł kontynuować pobieranie 500 zł na dziecko lub dzieci, konieczne jest złożenie wniosku o jego przyznanie. Wystąpić z nim może matka, ojciec, opiekun prawny lub faktyczny dziecka.

Jeśli rodzice, którzy dzisiaj pobierają świadczenie, nie dopełnią formalności na czas, przelewy na ich konto ustaną. A do tego w przepisach dotyczących przyznawania pieniędzy sporo się zmienia, i to już od sierpnia.

Tak jak do tej pory wniosek należy złożyć w jednostce gminy, która odpowiada za prowadzenie postępowań w zakresie 500 zł na dziecko. Najczęściej jest nim ośrodek pomocy społecznej, odpowiedni wydział urzędu gminy/miasta lub inna samorządowa instytucja. Co ważne, wniosek jest składany w gminie zamieszkania, a nie zameldowania.

W całym kraju obowiązuje jeden wzór wniosku, który trzeba wypełnić. Dotyczy to zarówno tych, którzy starają się o przyznanie lub przedłużenie zasiłku tylko na drugie i kolejne dzieci, jak i tych spełniających kryterium dochodowe do uzyskania wsparcia na pierwszego potomka.

Sam formularz, który trzeba wypełnić, nieco się zmieni. Jego wzór będzie można znaleźć m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Gotowymi drukami będą też dysponować jednostki zajmujące się wypłacaniem wsparcia.

Wniosek będzie można złożyć w formie papierowej oraz elektronicznej. W tym drugim przypadku wniosek przez internet można złożyć na cztery sposoby.

-  Przez bankowość elektroniczną - rodzic musi sprawdzić, czy bank, z którego usług korzysta, oferuje taką możliwość. Co ważne, bank pośredniczy jedynie w procesie przekazania wniosku i zeskanowanych dokumentów załączników, które trzeba do niego dołączyć, a nie podejmuje dalszych działań związanych z jego dokumentem. Są one bowiem przesyłane do właściwej gminy, która rozpatruje formularz i wydaje decyzję w kwestii przyznania lub nie świadczenia wychowawczego.
-  Za pośrednictwem portalu Emp@tia (www.empatia.mrpips.gov.pl) - rodzic musi najpierw założyć konto za pomocą podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP. Dopiero wtedy będzie mógł w module eWnioski znajdującym się na stronie Emp@tii wybrać formularz dotyczący świadczenia wychowawczego, wypełnić go, dołączyć niezbędne załączniki i wysłać do ośrodka pomocy społecznej.
- Za pomocą ePUAP - czyli elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, która umożliwia załatwienie online wielu urzędowych spraw, w tym złożenia wniosku o świadczenie wychowawcze. Podobnie jak w przypadku Emp@tii, rodzic musi założyć konto na ePUAP.
-  Przez PUE ZUS - czyli Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Korzystanie z niej wymaga wcześniejszego zarejestrowania i założenia indywidualnego profilu. Wniosek o 500 zł na dziecko będzie dostępny po zalogowaniu się na swój profil.

Źródło informacji: http://biznes.interia.pl/
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl