• 29 marca 2024
  • Imieniny:  Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Kasztel w Szymbarku był miejscem obrad samorządowców ziemi gorlickiej i jasielskiej z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Wypracowane podczas czwartkowego spotkania w starostwie wnioski, przedstawione zostały podczas oficjalnych rozmów z udziałem Jakuba Szymańskiego dyrektora Departamentu Zarządzania Programami Operacyjnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Wojciecha Zająca Radnego Województwa Podkarpackiego.

Przedstawione zostały dane charakteryzujące powiat gorlicki na tle województwa.

1. Procesy demograficzne

- starzenie się społeczności lokalnej - wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym (na 100 osób) w wieku produkcyjnym. Wskaźnik ten dla Powiatu  Gorlickiego wynosi 31,4 co należy uznać za wynik negatywny, plasujący Powiat wyraźnie w gronie tych o złych parametrach. Najlepszy wskaźnik ma Powiat Nowosądecki (24,7) a najgorszy Tarnów (42,1).

- depopulacja – odpływ mieszkańców z centrów miast i kurczenie się ośrodków miejskich przy wzroście ludności stref podmiejskich. Gorlice to miasto z ubytkiem ludności powyżej 2% w latach 2008-2016 (obok Olkusza, Oświęcimia i Chrzanowa). Do tego należy dodać spadek liczby mieszkańców i ujemny przyrost naturalny – szczególnie we wschodniej części Powiatu Gorlickiego

2. Pomoc społeczna

Szczególnie niekorzystna sytuacja dotyczy południowo-wschodniej i północno-wschodniej części województwa, przede wszystkim powiatów: dąbrowskiego, nowosądeckiego, gorlickiego i limanowskiego, gdyż (mimo poprawy sytuacji w tym względzie) wciąż charakteryzują się one najwyższym udziałem korzystających ze świadczeń pomocy społecznej w ogólnej liczbie mieszkańców.  W Powiecie Gorlickim najczęściej rodziny korzystają z pomocy z tytułu ubóstwa, niepełnosprawności i długotrwałej lub ciężkiej choroby.

3. Zdrowie

-  narastający problem społeczny spowodowany przez nowotwory złośliwe, które są drugą (po chorobach układu krążenia) przyczyną zgonów Małopolan. W okresie 2008-2017 liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych wzrosła aż w 20 powiatach (średnio o 7,4%), najwięcej w: brzeskim (45,1%), miechowskim (28,2%) i gorlickim (27,9%).

- obserwuje się wyraźny wzrost umieralności z powodu chorób układu oddechowego. Liczba zgonów z powodu tych chorób wzrosła w regionie w stosunku do 2008 r. o 34,8%. (powiecie dąbrowskim o ponad 100%). Spadek zaobserwowano jedynie w powiecie gorlickim.

- dostęp do usług zdrowotnych - liczba porad udzielanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej wzrosła od 2008 r. we wszystkich małopolskich powiatach, najwięcej w dąbrowskim (45%), najmniej w gorlickim (4%).

- wskaźnik lekarzy pracujący wg podstawowego miejsca pracy na 10 tys. ludności dla Powiatu Gorlickiego wynosi 16, co daje 10 miejsce w Małopolsce. Z kolei identyczny wskaźnik dla pielęgniarek i położnych to 62, co daje szóste miejsce.  

4. Edukacja

– zdawalność egzaminu maturalnego w 2018 r. dla wszystkich typów szkół – Powiat Gorlicki zajął 5 miejsce w Małopolsce (85%, przy najlepszym wyniku Krakowa 92 % i najgorszym Powiatu Tarnowskiego (67 %).   

5. Ogólny poziom rozwoju obszarów wiejskich

– bardzo zły (ujemny) w trzech gminach Powiatu Gorlickiego: Bobowa -0,71, Łużna -0,54 i Biecz -0,52 (przy najlepszym wskaźniku dla podkrakowskiej Wielkiej Wsi wynoszącym 1,40).

- dostępność usług i instytucji – w skali całej Polski Uście Gorlickie jest jedną z gmin o najniższej dostępności czasowej i przestrzennej do usług; nieco tylko lepiej jest w przypadku Biecza i Bobowej. Należy też brać pod uwagę, że wśród gmin z najlepszą dostępnością nie ma ani jednej z Powiatu Gorlickiego.

6. Dostępność drogowa

– większość Powiatu Gorlickiego jest wykluczona komunikacyjnie, poza linią 120 minut dojazdu do stolicy województwa. W nieco tylko lepszej sytuacji są gminy Bobowa, Łużna i Moszczenica, w najgorszej sytuacji jest gmina Uście Gorlickie.

7. Powiat Gorlicki leży w strefie obszarów problemowych o szczególnej koncentracji negatywnych zjawisk (głównie problemy społeczne i ekonomiczne), zaś Gorlice to miasto tracące funkcje społeczno-gospodarcze; Lipinki i Łużna zostały zdefiniowane jako obszary zmarginalizowane.

Zdjęcia Daniel Markowicz/Starostwo Powiatowe

 

More Joomla Extensions

POWIAT GORLICKI TO:

110000 MIESZKAŃCÓW
996 KM2 POWIERZCHNI
37 PROJEKTÓW EU
STAROSTWO POWIATOWE W GORLICACH

ul. Biecka 3, 38-300 Gorlice
woj. małopolskie
www.powiatgorlicki.pl
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
starostwo@powiatgorlicki.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

GORLICE

49°39'44.9"N 21°09'39.4"E