Facebook
16 czerwca 2019 02:54
Imieniny: Aliny, Justyny, Benona
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
ZST w ogólnopolskim czasopiśmie Przewoźnik
Redaktor: Ewa Żarnowska    26.11.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach znalazł się na łamach ogólnopolskiego czasopisma „Przewoźnik” nr 5 październik/ listopad 2018 rok. Dyrektor Renata Stępień dzieli się w nim doświadczeniami z kształcenia w zawodzie kierowca mechanik, który to kierunek funkcjonuje w szkole trzeci rok.

 


W odpowiedzi na potrzeby rynku pracy Zespół Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach w roku szkolnym 2016/17 podjął wyzwanie uruchomienia nowego zawodu - kierowca mechanik. Wówczas placówka znalazła się w elitarnej grupie 12 szkół w Małopolsce, w których otwarto nowy kierunek. Szkoła, a właściwie jej kadra pedagogiczna, nigdy nie bała się nowych wyzwań. Zainteresowanie młodych ludzi tym zawodem  jest duże. Obecnie 65 uczniów uczy się i zdobywa szlify w tej profesji. Jak podkreśla Renata Stępień - dyrektor ZST w Gorlicach - młodzież, która wybrała ZST, dokonała świadomego wyboru, zdecydowana  większość uczniów to osoby, które chcą w przyszłości wykonywać zawód kierowca-mechanik.  Zdają sobie sprawę, że zawód ten daje im duże możliwości rozwoju i jest trampoliną do podjęcia w przyszłości własnej działalności w branży transportowej. Sami zainteresowani z zapałem podchodzą do nauki zawodu. - Wybierając ten zawód kierowałem się zainteresowaniami. Zawsze wiedziałem, że chcę zostać kierowcą. Myślę, że z łatwością znajdę pracę i będę robił to co lubię –mówi Michał uczeń jednej z klas.
Od samego początku mentorem dla szkół kształcących w zawodzie kierowca mechanik jest Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, które docenia zaangażowanie poszczególnych placówek. Ściśle współpracują również z Zespołem Szkół Technicznych, która otrzymała  dyplom uznania za upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie kształcenia, rozwoju zawodowego, zdobywania wiedzy i umiejętności dotyczącej przygotowania młodzieży w pracy zawodowej w zawodzie kierowca-mechanik. W ostatnich dniach szkoła  otrzymała kolejny dyplom za udział w ogólnopolskiej akcji „Ilu uczniów zmieści się w kabinie ciężarówki” mającej na celu promocję nauki w zawodzie kierowca mechanik.
Ponadto na łamach ogólnopolskiego czasopisma „Przewoźnik” nr 5 październik/listopad   2018 został opublikowany artykuł, w którym dyrektorzy szkół prowadzących kształcenie w tym zawodzie podzielili się swoimi doświadczeniami. Nie zabrakło miejsca na spostrzeżenia i uwagi z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań Renaty Stępień dyrektora ZST. Sami też uczniowie z dumą prezentują przyznane szkole wyróżnienie. Miejmy nadzieję, że coraz więcej młodych ludzi będzie wybierało swój przyszły zawód kierując się zainteresowaniami, a przy tym  odpowiadając także potrzebom rynku pracy. Nareszcie szkoły branżowe odzyskały należny im prestiż i reputację – dodaje Renata Stępień.

Informację i zdjęcia udostępniła dyrektor Renata Stępień.

1.
azawod.jpg
2.
img_2237.jpg
3.
kierowca mechanik1.jpg
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl