13 grudnia 2018 17:38
Imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy
ZST- Szkoła Zdrowia
Redaktor: Ewa Żarnowska    19.05.2016. Drukuj Powiadom Znajomego
„O życiu decydują chwile…” to hasło kolejnej już -XIV edycji sesji prozdrowotnej, która odbyła się w Zespole Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach. Tradycyjnie już organizatorem spotkania był szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia, a wzięli w nim udział uczniowie ZST oraz nauczyciele i młodzież dziesięciu gimnazjów powiatu gorlickiego.

- Tematy sesji podsuwa nam samo życie, a my tylko w sposób atrakcyjny i ciekawy chcemy przekazać młodym ludziom to co istotne i najważniejsze, by kształtować nawyki dbałości o zdrowie własne i innych ludzi - mówi dyrektor szkoły Renata Stępień.
Tegoroczna sesja miała nieco odmienny charakter, bowiem uczestnicy nie tylko mogli pozyskać wiedzę  teoretyczną, ale także mieli możliwość w sposób praktyczny nauczyć się jak uratować komuś życie. W pierwszej części sesji –wykładowej młodzież klasy IIIaT  przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą: wpływu alkoholu, dopalaczy i narkotyków na organizm nastolatka oraz współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych. Z kolei zaproszeni goście - studenci Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia w Krakowie dostarczyli profesjonalnej  wiedzy na temat budowy, schorzeń i profilaktyki kręgosłupa. Mówili również o zdrowym odżywianiu czyli nowej piramidzie pokarmowej. Zwrócili uwagę na aktywność fizyczną, na wpływ wody mineralnej, owoców i warzyw na organizm człowieka. Następnie młodzież poznała ABCD pierwszej pomocy oraz wzięła czynny udział w części ćwiczeniowo – warsztatowej obejmującej pomiar tkanki tłuszczowej, masaż kręgosłupa oraz sposoby udzielania pierwszej pomocy. Powyższe zagadnienia edukacji zdrowotnej oraz zajęcia praktyczne zostały zrealizowane  ramach programu edukacji prozdrowotnej „Szlakiem Promocji Zdrowia” i zostały potwierdzone Certyfikatem Uczestnictwa, który otrzymał każdy uczestnik.
Jak mówią organizatorzy Dorota Zimowska i Bogusław Matała -pomysł upowszechniania i propagowania wiedzy z dziedziny zdrowia pojawił się w 2002r. Młodzieżowa, miła atmosfera sesji, a zarazem jej naukowy charakter z udziałem przedstawicieli środowisk medycznych, a także zainteresowanie wśród uczniów gotowych pogłębiać swoją wiedzę i nauczycieli wymieniających poglądy inspirowały do organizowania sesji cyklicznie. Zatem nie zabraknie kolejnych edycji szkolnych sesji prozdrowotnych, na które organizatorzy już serdecznie zapraszają.

a1.jpg
dsc04718.jpg