12 grudnia 2018 17:49
Imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary
ZST na drodze kariery
Redaktor: Ewa Żarnowska    24.10.2016. Drukuj Powiadom Znajomego
Miniony tydzień w Zespole Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach obfitował w różnorodne wydarzenia promujące idę świadomego planowania kariery edukacyjno-zawodowej, poradnictwa całożyciowego, a także przygotowujące do poruszania się po rynku pracy.

W dniach od 17 do 21 października trwał Ogólnopolski Tydzień Kariery, którego inicjatorem i pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych  RP a inicjatywa uzyskała patronat Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Narodowej. Hasło tegorocznej, ósmej już, edycji brzmiało „Bądź autorem swojej kariery”.
Koordynatorem działań OTK w ZST był Szkolny Ośrodek Kariery, który przygotował na ten tydzień cykl zajęć, warsztatów i innych wydarzeń związanych z budowaniem swojej kariery, odkrywaniem zainteresowań, predyspozycji i potencjału zawodowego, uczestnicy mogli także zapoznać się ze swoim przyszłym miejscem pracy, czy też zweryfikować swoje wyobrażenie o nim.

Zatem w programie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery znalazły się:

- wycieczki zawodoznawcze do salonu fryzjerskiego-Studio Fryzur „Edita Matrix” oraz do Gabinetu Kosmetycznego „4 YOU„ , które miały również charakter warsztatów i uczennice mogły sprawdzić swoje umiejętności fryzjersko-kosmetyczne. Ciekawym doświadczeniem, podczas wizyty w salonie fryzjerskim, było połączenie roli starszych koleżanek i już częściowo ekspertów w dziedzinie fryzjerstwa, które w roli „przewodników” i pod okiem fryzjera opowiadały i pokazywały swoje umiejętności swoim młodszym koleżankom rozpoczynającym swoją przygodę z fryzjerstwem.

tn_084854.jpg
tn_091856.jpg
tn_092226.jpg
tn_102913.jpg
tn_105905.jpg
tn_105931.jpg
tn_111138.jpg
tn__091607.jpg
tn_salon kos_fryz_7.jpg

- badania predyspozycji i preferencji zawodowych za pomocą testów diagnostycznych, które służą do określenia zainteresowań zawodowych i są pomocne w wyborze kształcenia, zawodu i dokształcania się. Zajęcia w klasach pierwszych Technikum zostały poprowadzone we współpracy z Poradnią Pedagogiczno-Psychologiczną w Gorlicach.

- spotkania informacyjne dotyczące sytuacji na rynku pracy poprowadzone przez doradców zawodowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej oddział zamiejscowy w Nowym Sączu. W jego trakcie młodzież klasy trzeciej Technikum poznała cechy współczesnego rynku pracy oraz trendy na nim panujące, dowiedziała się jakie są obszary przyszłościowe polskiej gospodarki oraz uzyskała informacje o aktualnej sytuacji na małopolskim oraz lokalnym rynku pracy.

tn_zajecia2.jpg
tn_zajecia2a.jpg
tn_zajecia2b.jpg
tn_zajecia2c.jpg
tn_zajecia2d.jpg
tn_zajecia2e.jpg

Ciekawym wydarzeniem był udział młodzieży szkolnej w Targach Exposilesia –Salon Robotyzacji i Automatyzacji ROBOT show w Sosnowcu. Członkowie szkolnego koła SIMP i miłośnicy techniki  mogli zapoznać się z najnowszymi trendami z obszaru robotyki (np.: automatyzacja linii produkcyjnych, robotyzacja stanowisk obróbczych, oprogramowania, napędy i systemy kontrolne) i jednocześnie wziąć udział w konferencjach branżowych, co z pewnością  zainspiruje ich do twórczych działań w zakresie swojego zawodu.

tn_zdj3.jpg
tn_zdj3a.jpg
tn_zdj3b.jpg
tn_zdj3c.jpg
tn_zdj3d.jpg
tn_zdj3e.jpg

Bez wątpienia właściwą drogę kariery obrali sobie uczniowie ZST kształcący się w zawodzie Technik Usług Fryzjerskich, co potwierdzają poprzez udział w wielu  konkursach fryzjerskich, w których odnoszą  znaczące sukcesy, pokazując że dla nich zawód to pasja. Taką okazją był II Wojewódzki Konkurs Fryzjerski pt. "Jesienna awangarda", który odbywał się w Sędziszowie Młp. Uczniowie technikum fryzjerskiego zarówno z województwa małopolskiego, ja i podkarpackiego rywalizowali w dwóch kategoriach: fryzura damska i fryzura męska, a tematem przewodnim były barwy jesieni. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych już po raz drugi wzięli udział w tym konkursie, a reprezentowali ją: Weronika Rutana i Sławomir Pabis-uczniowie klasy IV w kategorii: fryzura damska oraz Małgorzata Wal-uczennica klasy III w kategorii: fryzura męska. Tegoroczny konkurs okazał się wygraną dla fryzury męskiej autorstwa Małgorzaty Wal, której to jury przyznało wyróżnienie, ale należy dodać, że poprzednia edycja tego konkursu to I miejsce dla Weroniki Rutana za wyjątkową fryzurę okolicznościową. Wygrane w tym konkursie i wielu innych konkursach branżowych pokazują pełen profesjonalizm w kształceniu zawodowym jakie prowadzi szkoła.

tn_zdj4.jpg
tn_zdj4a.jpg
tn_zdj4b.jpg
tn_zdj4c.jpg
tn_zdj4d.jpg
tn_zdj4e.jpg
tn_zdj4f.jpg
tn_zdj4g.jpg
tn_zdj_tytul.jpg

Ogólnopolski Tydzień Kariery obfitował w dużą różnorodność działań. Z roku na rok rośnie zainteresowanie udziałem w tego typu wydarzeniach, zatem Szkolny Ośrodek Kariery już przygotowuje się do organizacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Informację i zdjęcia udostępniła dyrektor Renata Stępień