Facebook
18 września 2019 07:41
Imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
ZST na drodze kariery
Redaktor: Ewa Żarnowska    24.10.2016. Drukuj Powiadom Znajomego
Miniony tydzień w Zespole Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach obfitował w różnorodne wydarzenia promujące idę świadomego planowania kariery edukacyjno-zawodowej, poradnictwa całożyciowego, a także przygotowujące do poruszania się po rynku pracy.W dniach od 17 do 21 października trwał Ogólnopolski Tydzień Kariery, którego inicjatorem i pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych  RP a inicjatywa uzyskała patronat Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Narodowej. Hasło tegorocznej, ósmej już, edycji brzmiało „Bądź autorem swojej kariery”.
Koordynatorem działań OTK w ZST był Szkolny Ośrodek Kariery, który przygotował na ten tydzień cykl zajęć, warsztatów i innych wydarzeń związanych z budowaniem swojej kariery, odkrywaniem zainteresowań, predyspozycji i potencjału zawodowego, uczestnicy mogli także zapoznać się ze swoim przyszłym miejscem pracy, czy też zweryfikować swoje wyobrażenie o nim.

Zatem w programie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery znalazły się:

- wycieczki zawodoznawcze do salonu fryzjerskiego-Studio Fryzur „Edita Matrix” oraz do Gabinetu Kosmetycznego „4 YOU„ , które miały również charakter warsztatów i uczennice mogły sprawdzić swoje umiejętności fryzjersko-kosmetyczne. Ciekawym doświadczeniem, podczas wizyty w salonie fryzjerskim, było połączenie roli starszych koleżanek i już częściowo ekspertów w dziedzinie fryzjerstwa, które w roli „przewodników” i pod okiem fryzjera opowiadały i pokazywały swoje umiejętności swoim młodszym koleżankom rozpoczynającym swoją przygodę z fryzjerstwem.

1.
tn_084854.jpg
2.
tn_091856.jpg
3.
tn_092226.jpg
4.
tn_102913.jpg
5.
tn_105905.jpg
6.
tn_105931.jpg
7.
tn_111138.jpg
8.
tn__091607.jpg
9.
tn_salon kos_fryz_7.jpg
 

- badania predyspozycji i preferencji zawodowych za pomocą testów diagnostycznych, które służą do określenia zainteresowań zawodowych i są pomocne w wyborze kształcenia, zawodu i dokształcania się. Zajęcia w klasach pierwszych Technikum zostały poprowadzone we współpracy z Poradnią Pedagogiczno-Psychologiczną w Gorlicach.

- spotkania informacyjne dotyczące sytuacji na rynku pracy poprowadzone przez doradców zawodowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej oddział zamiejscowy w Nowym Sączu. W jego trakcie młodzież klasy trzeciej Technikum poznała cechy współczesnego rynku pracy oraz trendy na nim panujące, dowiedziała się jakie są obszary przyszłościowe polskiej gospodarki oraz uzyskała informacje o aktualnej sytuacji na małopolskim oraz lokalnym rynku pracy.

1.
tn_zajecia2.jpg
2.
tn_zajecia2a.jpg
3.
tn_zajecia2b.jpg
4.
tn_zajecia2c.jpg
5.
tn_zajecia2d.jpg
6.
tn_zajecia2e.jpg


Ciekawym wydarzeniem był udział młodzieży szkolnej w Targach Exposilesia –Salon Robotyzacji i Automatyzacji ROBOT show w Sosnowcu. Członkowie szkolnego koła SIMP i miłośnicy techniki  mogli zapoznać się z najnowszymi trendami z obszaru robotyki (np.: automatyzacja linii produkcyjnych, robotyzacja stanowisk obróbczych, oprogramowania, napędy i systemy kontrolne) i jednocześnie wziąć udział w konferencjach branżowych, co z pewnością  zainspiruje ich do twórczych działań w zakresie swojego zawodu.

1.
tn_zdj3.jpg
2.
tn_zdj3a.jpg
3.
tn_zdj3b.jpg
4.
tn_zdj3c.jpg
5.
tn_zdj3d.jpg
6.
tn_zdj3e.jpg


Bez wątpienia właściwą drogę kariery obrali sobie uczniowie ZST kształcący się w zawodzie Technik Usług Fryzjerskich, co potwierdzają poprzez udział w wielu  konkursach fryzjerskich, w których odnoszą  znaczące sukcesy, pokazując że dla nich zawód to pasja. Taką okazją był II Wojewódzki Konkurs Fryzjerski pt. "Jesienna awangarda", który odbywał się w Sędziszowie Młp. Uczniowie technikum fryzjerskiego zarówno z województwa małopolskiego, ja i podkarpackiego rywalizowali w dwóch kategoriach: fryzura damska i fryzura męska, a tematem przewodnim były barwy jesieni. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych już po raz drugi wzięli udział w tym konkursie, a reprezentowali ją: Weronika Rutana i Sławomir Pabis-uczniowie klasy IV w kategorii: fryzura damska oraz Małgorzata Wal-uczennica klasy III w kategorii: fryzura męska. Tegoroczny konkurs okazał się wygraną dla fryzury męskiej autorstwa Małgorzaty Wal, której to jury przyznało wyróżnienie, ale należy dodać, że poprzednia edycja tego konkursu to I miejsce dla Weroniki Rutana za wyjątkową fryzurę okolicznościową. Wygrane w tym konkursie i wielu innych konkursach branżowych pokazują pełen profesjonalizm w kształceniu zawodowym jakie prowadzi szkoła.

1.
tn_zdj4.jpg
2.
tn_zdj4a.jpg
3.
tn_zdj4b.jpg
4.
tn_zdj4c.jpg
5.
tn_zdj4d.jpg
6.
tn_zdj4e.jpg
7.
tn_zdj4f.jpg
8.
tn_zdj4g.jpg
9.
tn_zdj_tytul.jpg


Ogólnopolski Tydzień Kariery obfitował w dużą różnorodność działań. Z roku na rok rośnie zainteresowanie udziałem w tego typu wydarzeniach, zatem Szkolny Ośrodek Kariery już przygotowuje się do organizacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Informację i zdjęcia udostępniła dyrektor Renata Stępień

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl