12 grudnia 2018 18:48
Imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary
ZST im. W. Pola czyta Quo vadis
Redaktor: Ewa Żarnowska    29.09.2016. Drukuj Powiadom Znajomego
Zespół Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach po raz drugi  uczestniczył w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W Roku Henryka Sienkiewicza czytano głośno rozdziały Jego wybitnej powieści – „Quo vadis”. Wśród czytających był m.in. wicestarosta Jerzy Nalepka.

Wydarzenie rozpoczęła dyrektor ZST im.W. Pola  Renata Stępień, która przybliżyła ideę związaną z czytaniem, a tym samym propagowaniem arcydzieł literatury polskiej, powitała też gości, wśród których nie zabrakło v-ce starosty powiatu gorlickiego J. Nalepki, dyrektora ZSZ CRiP im. J. Kilińskiego R. Trojanowicza, Dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach A. Tarsy, przedstawicielki Biblioteki Pedagogicznej M. Janusz-Nowickiej.
Czytanie powieści zainicjował wicestarosta J. Nalepka, a następnie czytali dyrektor ZST Renata Stępień, zaproszeni goście, rodzice, uczniowie ZST, nauczyciele i pracownicy szkoły. Niektórzy, idąc z duchem czasu, tradycyjną formę książki zastąpili elektronicznym czytnikiem. Wszyscy lektorzy znakomicie wczuli się w czytane fragmenty, a ich interpretacje budziły podziw słuchaczy. Akcję Narodowego Czytania urozmaicały mini quizy wiedzy o „Quo vadis”. Najuważniej słuchający fragmentów powieści uczniowie, otrzymywali nagrody w postaci owoców.
W nastrój starożytnego Rzymu wprowadzały: specjalnie zaaranżowane miejsce odczytu- przebrana w strój rzymianki uczennica, owoce, winna latorośl i puchary oraz niezwykłe utwory P. Rubika w wykonaniu M. Bajora  „Quo vadis Domine” i „Dove Vai” zaprezentowany przez duet M. Walewską i M. Bajora. Uwagę młodzieży i gości przykuwały teledyski i prezentacja multimedialna.
Wspólne czytanie wytworzyło szczególny rodzaj więzi emocjonalnej - międzypokoleniowej i zachęciło młodzież do lektury. Jak powiedział Seneka: „Verba docent, exempla trahunt”(„Słowa uczą, przykłady pociągają”). Przeczytane fragmenty zapewne staną się również pretekstem do wspólnych rozmów młodzieży z rodzicami i nauczycielami, bo przecież „Quo vadis”, jak podkreślił Prezydent Andrzej Duda, jest to „bardzo ludzka” powieść. Henryk Sienkiewicz nie tylko opisał w niej wielką przygodę, trzymającą w napięciu co do losów Ligii, Winicjusza, Petroniusza, Piotra, wszystkich wielkich bohaterów tej powieści, ale przede wszystkim opisał w niej ludzką naturę. Ponieważ jest tam i miłość, i jest pożądanie, i jest wielki duch. Każdy kto wsłuchał się w teksty czytanych fragmentów uznał ponadczasowość, a tym samym fenomen dzieła Sienkiewicza, które wskazując na wspaniałe wartości, dodaje otuchy nawet w największych trudnościach.

Informację i zdjęcia udostępniła dyrektor Renata Stępień

czytanie.jpg