Facebook
18 września 2019 07:57
Imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
ZST im. W. Pola czyta Quo vadis
Redaktor: Ewa Żarnowska    29.09.2016. Drukuj Powiadom Znajomego
Zespół Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach po raz drugi  uczestniczył w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W Roku Henryka Sienkiewicza czytano głośno rozdziały Jego wybitnej powieści – „Quo vadis”. Wśród czytających był m.in. wicestarosta Jerzy Nalepka.Wydarzenie rozpoczęła dyrektor ZST im.W. Pola  Renata Stępień, która przybliżyła ideę związaną z czytaniem, a tym samym propagowaniem arcydzieł literatury polskiej, powitała też gości, wśród których nie zabrakło v-ce starosty powiatu gorlickiego J. Nalepki, dyrektora ZSZ CRiP im. J. Kilińskiego R. Trojanowicza, Dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach A. Tarsy, przedstawicielki Biblioteki Pedagogicznej M. Janusz-Nowickiej.
Czytanie powieści zainicjował wicestarosta J. Nalepka, a następnie czytali dyrektor ZST Renata Stępień, zaproszeni goście, rodzice, uczniowie ZST, nauczyciele i pracownicy szkoły. Niektórzy, idąc z duchem czasu, tradycyjną formę książki zastąpili elektronicznym czytnikiem. Wszyscy lektorzy znakomicie wczuli się w czytane fragmenty, a ich interpretacje budziły podziw słuchaczy. Akcję Narodowego Czytania urozmaicały mini quizy wiedzy o „Quo vadis”. Najuważniej słuchający fragmentów powieści uczniowie, otrzymywali nagrody w postaci owoców.
W nastrój starożytnego Rzymu wprowadzały: specjalnie zaaranżowane miejsce odczytu- przebrana w strój rzymianki uczennica, owoce, winna latorośl i puchary oraz niezwykłe utwory P. Rubika w wykonaniu M. Bajora  „Quo vadis Domine” i „Dove Vai” zaprezentowany przez duet M. Walewską i M. Bajora. Uwagę młodzieży i gości przykuwały teledyski i prezentacja multimedialna.
Wspólne czytanie wytworzyło szczególny rodzaj więzi emocjonalnej - międzypokoleniowej i zachęciło młodzież do lektury. Jak powiedział Seneka: „Verba docent, exempla trahunt”(„Słowa uczą, przykłady pociągają”). Przeczytane fragmenty zapewne staną się również pretekstem do wspólnych rozmów młodzieży z rodzicami i nauczycielami, bo przecież „Quo vadis”, jak podkreślił Prezydent Andrzej Duda, jest to „bardzo ludzka” powieść. Henryk Sienkiewicz nie tylko opisał w niej wielką przygodę, trzymającą w napięciu co do losów Ligii, Winicjusza, Petroniusza, Piotra, wszystkich wielkich bohaterów tej powieści, ale przede wszystkim opisał w niej ludzką naturę. Ponieważ jest tam i miłość, i jest pożądanie, i jest wielki duch. Każdy kto wsłuchał się w teksty czytanych fragmentów uznał ponadczasowość, a tym samym fenomen dzieła Sienkiewicza, które wskazując na wspaniałe wartości, dodaje otuchy nawet w największych trudnościach.

Informację i zdjęcia udostępniła dyrektor Renata Stępień

1.
czytanie.jpg
2.
czytanie1.jpg
3.
czytanie2.jpg
4.
dsc_2700.jpg
5.
dsc_2705.jpg
6.
dsc_2708.jpg
7.
dsc_2716.jpg
8.
dsc_2721.jpg
9.
dsc_2735.jpg
10.
dsc_2737.jpg
11.
dsc_2743.jpg
12.
dsc_2755.jpg
13.
dsc_2783.jpg
14.
dsc_2791.jpg
15.
dsc_2793.jpg
16.
dsc_2798.jpg
17.
p1630921.jpg
 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl