13 grudnia 2018 16:46
Imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy
Zdrowa szkoła
Redaktor: Ewa Żarnowska    18.11.2014. Drukuj Powiadom Znajomego
Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach mgr Renata Stępień odebrała Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie z rąk Kuratora Aleksandra Palczewskiego. Certyfikat wręczono podczas XVII Konferencji Naukowej w Tarnowie. W tej edycji Zespół Szkół Technicznych był jedyną w powiecie gorlickim szkołą ponadgimnazjalną uhonorowaną tym certyfikatem, a jedną z nielicznych w Małopolsce. Dla ZST jest to kolejne wyróżnienie na niwie promocji zdrowia. Pierwsze szkoła uzyskała już w 2004 roku i od ponad dziesięciu lat  rozwija i promuje działalność w tym zakresie.

"Zdrowie przedstawiamy w różnych aspektach: zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne, a w jego obrębie zdrowe:  umysłowe i emocjonalne, zdrowie społeczne, zdrowie duchowe„ – mówi  Bogusław Matała – szkolny koordynator

"Edukację prozdrowotną realizujemy w następujących obszarach:
1/ Higiena osobista i otoczenia
2/ Bezpieczeństwo w życiu codziennym
3/ Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna
4/ Praca i wypoczynek
5/ Zdrowie psychospołeczne
6/ Edukacja seksualna
7/ Zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych
8/ Przeciwdziałanie agresji i przemocy wśród  młodzieży” – dodaje Dorota Zimowska – drugi szkolny koordynator Zespołu ds. Promocji Zdrowia w Zespole Szkół Technicznych

Inne działania szkoły w tym zakresie to przede wszystkim:

Dążenie  do osiągnięcia celów i realizacja  zadań określonych w podstawach programowych kształcenia ogólnego i   ponadto:
1. Pomoc członkom społeczności szkolnej zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej zdrowie.
2. Tworzenie struktury i zarządzanie projektami promocji zdrowia, które umożliwiają skuteczne i ciągłe działania w zakresie promocji zdrowia.
3. Prowadzenie edukacji zdrowotnej uczniów i pracowników oraz dążenie do zwiększenia jej skuteczności.
4. Tworzenie klimatu społecznego sprzyjającego:
-  zdrowiu i rozwojowi uczniów i pracowników,
-  osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspieraniu ich poczucie własnej wartości,
-  uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności szkolnej, rodziców i osób ze społeczności lokalnej.
5. Tworzenie środowiska fizycznego sprzyjającego zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników.
 Organizowanie:
- sesji prozdrowotnych
- wycieczek, rajdów, zielonych szkół
- spotkań z lekarzami, pielęgniarką, dietetykiem,
- spotkań z pracownikami urzędu miasta, policji, pracownikami Monaru
Branie czynnego udziału w kampanii społecznej NO PROMIL – NO PROBLEM, akcjach oddawania krwi, zbierania nakrętek.
Realizacja na różnych zajęciach programów profilaktycznych dotyczących wpływu alkoholu, narkotyków, dymu tytoniowego na organizm nastolatka.
Przygotowanie prelekcji dla uczniów i rodziców
Zapraszanie chętnych do czynnego włączenia się w podejmowane przez szkołę działań Promujących Zdrowie oraz współpraca z wieloma organizacjami w tym zakresie
Uczestniczenie w konkursach, szkoleniach, warsztatach, konferencjach poświęconych zdrowiu.
Wdrażanie innowacji pedagogicznych w zakresie nauczania wychowania fizycznego i wiele, wiele innych…
Nie sposób wymienić ich wszystkich, ale warto zauważyć, że promocja zdrowia zajmuje bardzo ważne miejsce w programach realizowanych przez Zespół Szkół Technicznych.
Serdecznie gratulujemy!

certyfikat.jpg