Facebook
18 lutego 2019 13:38
Imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Zdobywali zawodowe szlify w Palermo i Bristolu
Redaktor: Ewa Żarnowska    01.08.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
W ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Zespół Szkół Zawodowych w Bieczu zrealizował kolejny projekt dla młodzieży pn.: „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. Umożliwił on uczniom  nabycie nowych umiejętności zawodowych, poznanie różnorodności społecznej, językowej i kulturowej włoskiego Palermo oraz Bristolu, pięknego miasta w południowo-zachodniej Anglii. 

 

 

41 uczniów ZSZ w Bieczu odbyło zagraniczny, czterotygodniowy staż zawodowy. Ponadto młodzi uczestniczyli w programie kulturowym, który pozwolił na podziwianie cudownych zakątków obu miast. Na realizację tego przedsięwzięcia ZSZ w Bieczu otrzymał 498 695,31 PLN z Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego realizacjo trwała od 31.10.2016 r. do 30.06.2018 r. Fundusze pozwoliły na kompleksowe pokrycie kosztu wyjazdu praktykantów i ich opiekunów. Co więcej, każdy uczestnik otrzymał dodatkowo 1000 PLN kieszonkowego na drobne wydatki.

Komisja rekrutacyjna wyłoniła najlepszych do udziału w projekcie.  Przed wyjazdem na staż uczniowie uczestniczyli w przygotowaniu językowym (język angielski i język włoski), warsztatach psychologiczno-pedagogicznych  i geograficznych.

Pierwsza, 18-osobowa,  grupa uczniów odbyła staż zawodowy w Palermo w terminie od 24 kwietnia do 19 maja  2017  r. Uczennice kształcące się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych pracowały pilnie w zakładach gastronomicznych, których właściciele byli pod wrażeniem ich aktywnej postawy, kreatywności, otwartości i życzliwości.  Natomiast uczniowie zgłębiający wiedzę w zawodzie hotelarza tworzyli biznes plany swoich wymarzonych hoteli oraz poznawali różne rodzaje zakwaterowania, zaczynając od B & B, a kończąc na pięciogwiazdkowym hotelu.

Druga, 23-osobowa, grupa uczniów udała się do Bristolu, gdzie w terminie od 13 listopada do 8 grudnia 2017 r. odbywała staż zawodowy w zakładach odpowiadających ich kierunkom kształcenia. Uczennice kształcące się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych pracowały w zakładach gastronomicznych, młodzież zgłębiająca wiedzę w zawodzie hotelarza,  w hotelach, a Ci z profilu technik informatyk pracowali w przedsiębiorstwach realizując zadania zgodne ze swoim  kierunkiem kształcenia. Ostatnią grupę uczestników stanowili przyszli technicy  pojazdów samochodowych, którzy zdobywali doświadczenie zawodowe w warsztatach samochodowych.

Wolny czas był czasem relaksu, zwiedzania i odpoczynku. Cudowna plaża Palermo –Mondello była najchętniej  i najczęściej odwiedzanym miejscem. Młodzież zwiedziła Sanktuarium Santa Rosalia, które zostało wzniesione ku czci Świętej Rozalii z Palermo, Rezerwat Przyrody Capo Gallo, Villę Niscemi, czynny stratowulkan we Włoszech – Etnę, i wzniesione na stromych zboczach okolicznych gór,  piękne miasteczko Taorminę. Całodniowa wycieczka na Etnę, czynny stratowulkan we Włoszech znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Sycylii, który jest obecnie najwyższym i największym w Europie stożkiem wulkanicznym, przyczyniła się do dużych emocji nie tylko uczestników stażu, ale również nauczycieli. Taormina, zachwyciła górującym nad miastem zamkiem, teatrem greckim i katedrą San Nicolo. Ci, którzy byli bardziej dociekliwi i chcieli lepiej poznać ducha miasta mogli go odnaleźć zagłębiając się w historyczne uliczki Palermo i jego główne zabytki, z których na uwagę zasługują pozostałości murów rzymskich, punickiej nekropolii, pałac królewski wzniesiony w XI wieku przez Normanów na ruinach zamku arabskiego oraz kościoły w stylu gotyckim, renesansowym, a także  barokowym.  

W równie bogatym programie kulturowym uczestniczyła młodzież odbywająca praktykę zawodową w Bristolu. Uczniowie poznali nie tylko  atrakcje i zabytki Bristolu (Katedra Bristolska  z XII wieku, M Shed, muzeum poświęcone historii Bristolu; Queen Square (z okresu georgiańskiego); most wiszący nad rzeką Avon Clifton Suspension Bridge, będący symbolem miasta Bristol; Castle Park, Cabot Circus), sztukę uliczną miasta (Bearpit, ulica Cheltenham, murale słynnego artysty Banksy’ego), ale również pojechali na wycieczkę do Bath i Londynu.

Po zakończonym stażu wszyscy uczestnicy projektu otrzymali dokument Europass Mobilność potwierdzający odbycie praktyki zagranicznej, dzięki której zdobyli cenne doświadczenie życiowe, podnieśli swoje kompetencje zawodowe i językowe. Czterotygodniowy pobyt w Palermo i Bristolu, bogaty w przeżycia osobiste wynikające z zetknięcia się z Sycylijczykami, Anglikami, i innymi narodowościami zaowocował ponadnarodowymi znajomościami, a nawet przyjaźniami.

PROGRAM:  Europejski Fundusz Społeczny, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER)
NR PROJEKTU: 2016-1-PL01-KA102-025630
PROJEKT pn. „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”, tytuł: „Nowe umiejętności – większe możliwości na europejskim rynku pracy”.

Informację opracowała i zdjęcia udostępniła: Anna Krężołek ZSZ w Bieczu.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl