Facebook
26 czerwca 2019 11:04
Imieniny: Jana, Pawła, Miromira
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Zaznacz punkty graniczne
Redaktor: Ewa Żarnowska    09.03.2017. Drukuj Powiadom Znajomego
Już wkrótce, bo na początku kwietnia, nad powiatem gorlickim pojawią się samoloty, z których będą wykonywane zdjęcia dla potrzeb geodezyjnych. Zanim jednak to się stanie wskazane jest, aby właściciele poszczególnych nieruchomości we wszystkich miejscowościach powiatu gorlickiego odpowiednio oznaczyli punkty graniczne.


Z inicjatywy starosty Karola Górskiego, przy udziale członka Zarządu Powiatu Stanisława Kaszyka, sekretarza powiatu Krzysztofa Augustyna i Wydziału Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego w Gorlicach, odbyło się spotkanie informacyjne w tym temacie z przedstawicielami Urzędów Gmin i sołtysami z terenu powiatu gorlickiego.

Informacje dotyczące znakowania:

1. Znakowanie punktów granicznych nie jest obowiązkowe! To indywidualna, dobrowolna decyzja każdego z właścicieli nieruchomości.

2. Znakowanie może być wykonane tylko w tych miejscach, gdzie jest pewna, jasna i bezsporna granica nieruchomości.

3. Znak musi być wystarczająco duży i namalowany jaskrawym, najlepiej białym kolorem.

4. Wskazane jest, aby znak miał kształt krzyża o rozpiętości ramion 50-70 cm i grubości ok. 20 cm

5. Znak musi być wykonany dokładnie przy słupie granicznym, który staje się środkiem znaku

6. Znak musi być trwały tzn powinien być widoczny przez około 2-3 tygodnie.

7. Znak może być wykonany np. za pomocą:
- malowania na gruncie białą farbą, białym gipsem lub wapnem (mniej trwałe)
- jasnej lub pomalowanej na biało sklejki lub desek
- pomalowanych na biało cegieł

8. Wskazane jest, aby najbliższe otoczenie znaku granicznego uporządkować z trawy czy zarośli, które mogą go przysłonić.

9. Oznakowanie winno znaleźć się w terenie na początku kwietnia.

10. Zdjęcia lotnicze będą wykonywane w kwietniu na terenie całego powiatu gorlickiego. O dokładnym terminie ich wykonywania poinformujemy osobnym komunikatem.


UWAGA! Art. 277 Kodeksu Karnego mówi, że: Kto znaki graniczne niszczy, uszkadza, usuwa, przesuwa lub czyni niewidocznymi albo fałszywie wystawia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Do pobrania prezentacja z przykładowymi zdjęciami znaków granicznych plik pdf tutaj

1.
tn_img_7158.jpg
2.
tn_img_7159.jpg
3.
tn_img_7161.jpg
4.
tn_img_7162.jpg
5.
tn_img_7162a.jpg
6.
tn_img_7163.jpg
7.
tn_img_7164.jpg
8.
tn_img_7167.jpg
9.
tn_img_7168.jpg
10.
tn_img_7169.jpg
11.
tn_img_7170.jpg
12.
tn_img_7171.jpg
13.
tn_img_7172.jpg
14.
tn_img_7182.jpg
15.
tn_img_7183.jpg
16.
tn_img_7184.jpg
17.
tn_img_7185.jpg
18.
tn_img_7186.jpg
 

Informacje dotyczące etapów prac modernizacji ewidencji gruntów i budynków:

1. Oznaczenie punktów granicznych i zdjęcia lotnicze są jednym z etapów prac związanych z modernizacją ewidencji gruntów i budynków.  Są wykonywane w celu zminimalizowania potencjalnych wątpliwości właścicieli nieruchomości co do przebiegu granic. Będą materiałem pomocniczym.

2. Drugim etapem, w którym powinni uczestniczyć mieszkańcy, jest osobiste zgłoszenie się właścicieli działek, użytkowników wieczystych i osób władających działkami na zasadach samoistnego posiadania, na ustalenie przebiegu granic. O terminie będziemy informować.
W przypadku gdy właściciele nie wskażą granic działek ich przebieg zostanie przyjęty przez wykonawcę prac geodezyjnych na podstawie analizy wszelkich dostępnych dokumentów określających położenie punktów granicznych i przebieg granic nieruchomości, w tym mapy ewidencji gruntów.

3.Kolejnym etapem będzie sporządzenie projektu komputerowej mapy ewidencji gruntów i budynków wraz z informacjami opisowymi na temat gruntów oraz budynków, nazywanym projektem operatu opisowo-kartograficznego.
Projekt ten będzie wyłożony do wglądu właścicieli przez 15 dni roboczych. O terminie wyłożenia będziemy informować na naszej stronie internetowej, na tablicach ogłoszeń w Starostwie Powiatowym i w Urzędach Gmin na co najmniej 14 dni przed datą wyłożenia, a także ogłoszona w prasie o zasięgu krajowym.
W interesie właścicieli nieruchomości będzie zapoznanie się z projektem operatu opisowo-kartograficznego, gdyż w tym okresie mogą zgłaszać uwagi do danych w nim zawartych.

4. Przypominamy, że zdjęcia lotnicze będą wykonywane na terenie całego powiatu gorlickiego natomiast modernizację ewidencji gruntów i budynków w ramach rozpoczynanego właśnie projektu „E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Gorlickiego” realizowana będzie w miejscowościach:
- gmina Biecz w miejscowościach: Binarowa, Głęboka, Grudna Kępska, Sitnica
- gmina  Bobowa we wsiach: Brzana, Jankowa, Sędziszowa, Siedliska, Stróżna, Wilczyska
- gmina  Gorlice w miejscowościach: Bystra i Zagórzany
- gmina Lipinki w Pagorzynie i Rozdzielu
- gmina Ropa we wsiach:  Łosie, Ropa, Klimkówka
- gmina Sękowa w Siarach.

5. W powiecie gorlickim jest 83 obręby geodezyjne (miejscowości). W pierwszym projekcie zmodernizowano ewidencję gruntów i budynków w 18 obrębach. Kolejne 18 będzie modernizowane w rozpoczynającym się projekcie.
Wykonanie kompleksowej modernizacji ewidencji gruntów i budynków w pozostałych miejscowościach powiatu gorlickiego, a do tej pory nie objętych projektami, planowane będzie w miarę pozyskiwania kolejnych środków finansowych.

Projekt „E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Gorlickiego”, którego jednym z elementow sa zdjecia lotnicze, otrzymał  dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, Działanie 2.1 E-administracja i otwarte zasoby, Poddziałanie 2.1.4 E-usługi w informacji przestrzennej.
Wartość projektu wynosi 8,3 mln zł, w tym: dofinansowanie 7,4 mln zł.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl