21 maja 2018 07:07
Imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana
Z perspektywą na dobrą szkołą
Redaktor: Ewa Żarnowska    25.01.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
XX Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2018 opublikowany został przez miesięcznik „Perspektywy”. Na punktowanych miejscach z "Brązowymi Tarczami" znalazły się trzy szkoły ponadpodstawowe powiatu gorlickiego, w tym dwa technika i jedno liceum ogólnokształcące.

Wśród liceów ogólnokształcących na 35. miejscu w Małopolsce i 428. miejscu w Polsce znalazło się Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach uzyskując znak Brązowej Tarczy i tytuł „Brązowej Szkoły 2018”. Na 47. miejscu w Małopolsce uplasowało się Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu, które sklasyfikowane zostało na 47. miejscu w Małopolsce, a na 59. II LO w ZS nr 1 Gorlicach.

W klasyfikacji techników znaczący awans na najlepsze technikum w powiecie gorlickim uzyskało Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bobowej. Szkoła ta awansowała na 32. miejsce w Małopolsce (z 60. miejsca w 2017 roku) i 222 . miejsce w rankingu ogólnopolskim uzyskując znak jakości „Brązową Tarczę”.
- Sukces ten jest bez wątpienia wynikiem wspólnej pracy nauczycieli i uczniów, a także władz samorządowych, które troszczą się o właściwe warunki nauczania – mówi z dumą dyrektor ZSO w Bobowej Urszula Jabłońska. Ranking jest szczegółowy i wiarygodny, bo wszystkie szkoły oceniane są na podstawie tych samych zasad. W przypadku techników obowiązują cztery kryteria: sukcesy w olimpiadach 20%, matura – przedmioty obowiązkowe 20%, matura – przedmioty dodatkowe 30% i wyniki egzaminów zawodowych 30%. Mamy nadzieję, że sukces ten uda się powtórzyć w roku 2019.

Na równie wysokim, bo 36. miejscu w skali Małopolski i 244. miejscu w Polsce znalazło się Technikum nr 3 w ZSE im. Jana Pawła II w Gorlicach, utrzymując „Brązową Tarczę” z poprzednich lat.