20 czerwca 2018 11:31
Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Z indeksem w ręku
Redaktor: Ewa Żarnowska    06.06.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Uczniowie LO im. S. Wyspiańskiego w Bieczu laureatami  wojewódzkiego konkursu „Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku”.

5 czerwca 2018 r. w Centrum Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej - „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki w Krakowie Karolina Augustowska, Paweł Bogdan, Natalia Firek, Jakub Karp i Aurelia Tapek otrzymali indeksy na wybrany kierunek studiów na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Karolina, Paweł i Jakub zostali laureatami II miejsca za film pt. „Człowieczy los. Wspomnienia z przeszłości, która nie umiera” przygotowany w oparciu o przeprowadzony wywiad z Krystyną Skowronek, emerytowaną nauczycielką plastyki bieckiego LO. Natalia, Aurelia i Jakub uzyskali również tytuł laureata IV miejsca za film pt.” Skazani bez wyroku. Wspomnienia Gorlickich Sybiraków" zmontowany w oparciu o wspomnienia Janiny Brzozowskiej i Zbigniewa Lewczykowskiego. Patronat honorowy nad konkursem sprawował Małopolski Kurator Oświaty- Barbara Nowak. Głównym celem VI edycji projektu (LO w Bieczu z sukcesami uczestniczy w nim od samego początu) było zapoznanie uczestników z historią Kresów Wschodnich I i II RP w XX i XXI wieku ze szczególnym uwzględnieniem losów Polaków, którzy na tych ziemiach od pokoleń żyli i pracowali, zostali z nich wypędzeni lub mieszkają tam współcześnie. Warto dodać, że film pt.” Człowieczy los" był prezentowany podczas uroczystego zakończenia VI edycji projektu w Krakowie, a dodatkową nagrodą dla jego twórców jest zaproszenie na wyprawę edukacyjną śladami walk Legionów Polskich na Wołyniu i w Karpatach Wschodnich w sierpniu 2018 roku. Opiekunem grupy jest Ewa Knybel. Nalezy dodać, że już siedmioro uczniów otrzymało w tym roku szkolnym indeksy na uczelnie wyższe.
źródło: www.lobiecz.pl/