12 grudnia 2018 17:50
Imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary
Wyścig Angielski w ZST
Redaktor: Ewa Żarnowska    31.05.2016. Drukuj Powiadom Znajomego
W Zespole Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach już po raz 8. odbył się „Angielski Wyścig”- czyli turniej j. angielskiego, który jest coroczną międzyszkolną imprezą edukacyjną organizowaną w ostatni piątek maja. W tegorocznej edycji Wyścigu wzięła udział liczna grupa uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu gorlickiego.

Warto podkreślić, że turniej jest jednym z elementów innowacji edukacyjnej, która już od trzech lat jest realizowana w szkole i polega między innymi na zastosowaniu autorskiego systemu komputerowego Alph-korepetytor do wspomagania nauczania języka angielskiego. System ten obejmuje wiele aplikacji edukacyjnych mających na celu zwiększenie efektywności i atrakcyjności procesu uczenia się/nauczania języka angielskiego.

Zmagania językowe polegają na rywalizacji dziesięcioosobowych  reprezentacji danej szkoły w zakresie znajomości słownictwa angielskiego w siedemnastu grupach tematycznych określonych w podstawie programowej. Nie jest to jednak zwyczajna olimpiada językowa-jak mówi pomysłodawca konkursu pan Marek Potempa - nauczyciel j. angielskiego, bowiem cała atrakcyjność turnieju polega na tym, że rywalizacja intelektualna odbywa się na wzór rywalizacji sportowej z całą towarzyszącą jej typową oprawą w postaci  efektów działań zawodników oglądanych przez zgromadzoną publiczność na dużym ekranie jako animowany wyścig kolarski. Uzyskanie takiego efektu stało się możliwe dzięki zastosowaniu zestawu edukacyjnego przeznaczonego typowo do zdalnego przeprowadzania testów przy pomocy 32 pilotów sterujących komputerową aplikacją testującą. Oryginalna aplikacja została zastąpiona przez inną, bardziej nietypową, imitującą właśnie wyścig kolarski. Również przygotowanie uczestników do turnieju odbywa się przy pomocy specjalnie przygotowanych aplikacji internetowych i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu przez nauczycieli opiekunów.

W tegorocznej edycji „Angielskiego Wyścigu” wzięła udział liczna grupa uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu gorlickiego, a wśród nich znalazła się młodzież ze Szkoły Podstawowej z Gładyszowa (laureaci Pucharu z zeszłego roku), Staszkówki, Łosia i Uścia Gorlickiego oraz Gimnazjum ze Staszkówki, Lipinek, MZS nr z 5 z Gorlic oraz z Gimnazjum nr 1 z Biecza. Po niezwykle wyrównanym wyścigu, pełnym emocji, i sportowego dopingu ze strony kibiców I miejsce i  Puchary przechodnie ufundowane przez ZST zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Staszkówce pod opieką nauczyciela języka angielskiego Pani Anny Gryboś, a w kategorii gimnazjum uczniowie z Gimnazjum nr1 w Bieczu pod opieką nauczyciela języka angielskiego Pana  Dariusza Czechowicza.

Bardzo entuzjastyczne opinie uczniów i nauczycieli szkół biorących udział w tegorocznym turnieju, pozwalają nam przypuszczać, że w przyszłym roku „Angielski Wyścig” zgromadzi jeszcze więcej uczestników, a tymczasem gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałej znajomości języka angielskiego i serdecznie zapraszamy do kolejnych edycji konkursu - dodaje dyrektor szkoły Renata Stępień.

Informacje i zdjęcia udostępniła dyrektor ZST w Gorlicach Renata Stępień

angielski.jpg