24 stycznia 2019 05:52
Imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała
Wyróżnienie na EKOGALII 2018
Redaktor: Yvetta Walecka    18.12.2018. Drukuj Powiadom Znajomego

W dniach 7-9 grudnia odbył się w Jasionce k. Rzeszowa XII Europejski Konkurs Kulinarny EKOGALA 2018. W zmaganiach finałowych drużyna reprezentująca Zespół Szkół Zawodowych w Gorlicach otrzymała wyróżnienie.

Jak gotować to smacznie i z sercem. Wiedzą o tym uczennice klasy  3b T z Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach, których przepis na polędwiczki wieprzowe, carpaccio z buraków i  fondant czekoladowy z sosem malinowym zachwycił przewodniczącego jury XIII Europejskiego Konkursu Kulinarnego EKOGALA 2018. Głównym celem konkursu było poszerzanie zainteresowania europejską sztuką kulinarną oraz upowszechnianie naturalnych surowców i tradycyjnych metod produkcji, a także konfrontacja możliwości uczniów szkół gastronomicznych z kraju i zagranicy. W konkursie uczestniczyło osiem dwuosobowych  drużyn uczniowskich ze szkół z: Rzeszowa, Słowacji, Jarosławia, Sandomierza, Iwonicza, Nowosielec oraz Gorlic. ZSZ im. K. Pułaskiego w Gorlicach reprezentowały: Alicja Wojtanowska i Joanna Wojtarowicz, które do konkursu przygotowały Lucyna Prorok i Ewa Myszkowska.
Zadaniem dwuosobowych zespołów było wykonanie w czasie 90 minut ośmiu porcji dania zasadniczego i deseru. Skomponowane potrawy miały zachować jak najwyższą wartość odżywczą. Potrawy oceniało jury profesjonalne w składzie: Marcin Purgacz (Ambasador Marki Podkarpackie Smaki), Marcin Dudek (Executive Chef Hotel Best Western Q Kraków ****),  Janusz Pyra (Executive Chef Hotel Bristol & Luxury***** Rzeszów), Mariusz Nazimek (mistrz kuchni LOFT Rzeszów), Barbara Bassara -  Poprawa (Cukiernia Bassara Dębica), Kazimiera Kowalczyk (Executive Chef), Maciej Pasternak (Executive Chef cukierni „Niebo w gębie”), Szymon Berłowski (Restauracja Stolarnia Rzeszów), oraz jury techniczne: Patryk Mach (Chef w restauracji Simple Hotelu Blue Diamond ****, członek Kadry Narodowej Kucharzy Juniorów, Brązowy medalista Mistrzostw Świata w Erfurcie) i Michał Ziaja (Sous Chef Restauracji Manufaktura Hotelu Metropolitan**** - Rzeszów, członek Kadry Narodowej Kucharzy Juniorów).
W zmaganiach finałowych drużyna z ZSZ Gorlice otrzymała wyróżnienie i pochwałę  przewodniczącego jury za właściwą organizację i profesjonalizm pracy oraz wydanie potraw w czasie określonym regulaminem.
Gratulujemy wyróżnionym i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia: ZSZ im. K. Pułaskiego w Gorlicach

tn_1.jpg