24 stycznia 2019 05:49
Imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała
Wyjątkowe lekcje w ZSZ w Bobowej
Redaktor: Ewa Żarnowska    12.12.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
W Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Wyspiańskiego odbyły się dwie wyjątkowe lekcje - lekcja historii pt. „Drogi do Niepodległej” oraz lekcja literatury związana z Patronem Szkoły i Stefanem Żeromskim, autorem „ Przedwiośnia”, które Prezydent  RP Andrzej Duda wybrał na tegoroczne Narodowe Czytanie.

„Drogi do Niepodległej” - pod takim tytułem odbyła się w ZSZ w Bobowej wyjątkowa lekcja historii, którą rozpoczął dyrektor szkoły Wojciech Szafraniec, witając zebranych i przedstawiając ideę tej uroczystości.
Początkiem lekcji był  taniec polonez i wiersz w wykonaniu dzieci pod kierunkiem Marii Ziomek  oraz patriotyczny występ chóru ze Szkoły Podstawowej w Bobowej, prowadzonego przez Patrycję i Łukasza Kruczków. Inscenizacja w wykonaniu młodzieży szkoły pozwoliła zebranym poznać wiele faktów związanych z obchodzoną w tym roku 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Okolicznościowy wykład wygłosił przedstawiciel rzeszowskiego oddziału IPN dr Jacek Magdoń.
Wyjątkowy klimat spotkania możliwy był dzięki wystawie urządzonej przez Józefa Gucwę z niezliczonej ilości historycznych eksponatów pochodzących z jego kolekcji. Ekspozycja podzielona na trzy ważne w historii Polski okresy i pozwoliła uczestnikom przybliżyć się do tamtej rzeczywistości, o której barwnie opowiadał przybyły na zaproszenie p. Józefa mjr Kazimierz Bernat. Obydwaj Panowie wystąpili w mundurach Legionów Polskich, jak na miłośników historii i członków grup rekonstrukcyjnych przystało.

W uroczystości wzięło udział  wielu uczniów okolicznych szkół podstawowych i gimnazjów. Chętni sprawdzili swoją wiedzę w multimedialnym konkursie o tematyce historycznej.
Wśród zaproszonych gości byli: przedstawiciel starostwa gorlickiego, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Tadeusz Mikrut, burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, radny Rady Powiatu  Adam Urbanek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Bobowej Małgorzata Molendowicz, radni: Urszula Mucha oraz Maria Ziomek, autorka nowo wydanej książki o Bobowskich Bohaterach Barbara Kowalska, a także dyrektorzy i nauczyciele okolicznych szkół.
Spotkanie zakończono degustacją specjalnie przygotowanej na tą okazję wojskowej grochówki.

Informację opracował: Janusz Średniawa ZSZ Bobowa
Źródło informacji: http://beta.zsz.bobowa.pl/

ZSZ w Bobowej uroczyście obchodzono Dzień Patrona Szkoły Stanisława Wyspiańskiego.

Na tę okoliczność przygotowano niecodzienną lekcję literatury, w której uczestniczyli wyjątkowi goście - przewodnicząca Rady Miejskiej w  Bobowej Małgorzata Molendowicz  oraz radna Urszula Mucha, dyrektorzy okolicznych szkół podstawowych, uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych    z terenu gminy wraz z opiekunami.
Lekcję poprzedziła uroczysta Msza Święta, którą odprawił ks. Jarosław Kokoszka, oraz ślubowanie uczniów klasy I. Piękne życzenia ślubującym złożył dyrektor ZSZ Wojciech Szafraniec, który zwrócił się do nich m. in. z prośbą o to, „by bez względu na to, co będą w życiu robić i jaki wykonywać zawód, pozostali przede wszystkim prawdziwymi i wartościowymi ludźmi”.
Po tych obrzędach rozpoczęła się wspomniana już lekcja. Na wstępie przedstawiono sylwetkę twórczą patrona szkoły - Stanisława Wyspiańskiego, jego związki z Bobową i okolicami, a także podano informację o okolicznościach  spotkania ze Stefanem Żeromskim- literackim kolegą artysty, twórcą „ Przedwiośnia”. Przypomnijmy, że jest to lektura, którą Prezydent  RP Andrzej Duda, wybrał na tegoroczne Narodowe Czytanie. Akcja ta organizowana jest corocznie od 2012 roku. To taki wspólnotowy moment, kiedy Polacy spotykają się i czytają polską klasykę. Wybór „Przedwiośnia” był nieprzypadkowy,  powieść ta jest bowiem szczególna, gdyż opowiada o jakże ważnym  okresie w dziejach Polski- odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Kulminacyjnym punktem lekcji było wspólne czytanie - przez radnych, nauczycieli i zaproszoną  młodzież - fragmentów dzieła Żeromskiego. Odbyło się ono w pięknej scenerii lat 20-tych XX wieku w kawiarence literackiej przygotowanej na tę uroczystość. Warto dodać, że w klimat lat, które Żeromski opisał w swoim utworze, wprowadziły słuchaczy piosenki  z tamtych czasów, a także perfekcyjnie przygotowany pokaz mody i fryzur.
Na zakończenie spotkania głos zabrały obie Panie radne, które podziękowały za zaproszenie, pogratulowały ciekawego pomysłu oraz dużego zaangażowania w tę uroczystość zarówno nauczycieli jak i uczniów ze wszystkich szkół. Dyrektor Wojciech Szafraniec zaprosił natomiast  uczniów gimnazjów i szkól podstawowych już na  12 grudnia, na kolejny Turniej Mikołajkowy o Puchar Dyrektora ZSZ w  Bobowej w Piłce Siatkowej.

Informację opracowała: Ewa Brońska ZSZ Bobowa
Źródło informacji: http://beta.zsz.bobowa.pl/