Facebook
19 sierpnia 2019 20:44
Imieniny: Bolesława, Juliana, Jana
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Wyjątkowe lekcje w ZSZ w Bobowej
Redaktor: Ewa Żarnowska    12.12.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
W Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Wyspiańskiego odbyły się dwie wyjątkowe lekcje - lekcja historii pt. „Drogi do Niepodległej” oraz lekcja literatury związana z Patronem Szkoły i Stefanem Żeromskim, autorem „ Przedwiośnia”, które Prezydent  RP Andrzej Duda wybrał na tegoroczne Narodowe Czytanie.

 

 „Drogi do Niepodległej” - pod takim tytułem odbyła się w ZSZ w Bobowej wyjątkowa lekcja historii, którą rozpoczął dyrektor szkoły Wojciech Szafraniec, witając zebranych i przedstawiając ideę tej uroczystości.
Początkiem lekcji był  taniec polonez i wiersz w wykonaniu dzieci pod kierunkiem Marii Ziomek  oraz patriotyczny występ chóru ze Szkoły Podstawowej w Bobowej, prowadzonego przez Patrycję i Łukasza Kruczków. Inscenizacja w wykonaniu młodzieży szkoły pozwoliła zebranym poznać wiele faktów związanych z obchodzoną w tym roku 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Okolicznościowy wykład wygłosił przedstawiciel rzeszowskiego oddziału IPN dr Jacek Magdoń.
Wyjątkowy klimat spotkania możliwy był dzięki wystawie urządzonej przez Józefa Gucwę z niezliczonej ilości historycznych eksponatów pochodzących z jego kolekcji. Ekspozycja podzielona na trzy ważne w historii Polski okresy i pozwoliła uczestnikom przybliżyć się do tamtej rzeczywistości, o której barwnie opowiadał przybyły na zaproszenie p. Józefa mjr Kazimierz Bernat. Obydwaj Panowie wystąpili w mundurach Legionów Polskich, jak na miłośników historii i członków grup rekonstrukcyjnych przystało.

W uroczystości wzięło udział  wielu uczniów okolicznych szkół podstawowych i gimnazjów. Chętni sprawdzili swoją wiedzę w multimedialnym konkursie o tematyce historycznej.
Wśród zaproszonych gości byli: przedstawiciel starostwa gorlickiego, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Tadeusz Mikrut, burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, radny Rady Powiatu  Adam Urbanek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Bobowej Małgorzata Molendowicz, radni: Urszula Mucha oraz Maria Ziomek, autorka nowo wydanej książki o Bobowskich Bohaterach Barbara Kowalska, a także dyrektorzy i nauczyciele okolicznych szkół.
Spotkanie zakończono degustacją specjalnie przygotowanej na tą okazję wojskowej grochówki.

Informację opracował: Janusz Średniawa ZSZ Bobowa
Źródło informacji: http://beta.zsz.bobowa.pl/


ZSZ w Bobowej uroczyście obchodzono Dzień Patrona Szkoły Stanisława Wyspiańskiego.

Na tę okoliczność przygotowano niecodzienną lekcję literatury, w której uczestniczyli wyjątkowi goście - przewodnicząca Rady Miejskiej w  Bobowej Małgorzata Molendowicz  oraz radna Urszula Mucha, dyrektorzy okolicznych szkół podstawowych, uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych    z terenu gminy wraz z opiekunami.
Lekcję poprzedziła uroczysta Msza Święta, którą odprawił ks. Jarosław Kokoszka, oraz ślubowanie uczniów klasy I. Piękne życzenia ślubującym złożył dyrektor ZSZ Wojciech Szafraniec, który zwrócił się do nich m. in. z prośbą o to, „by bez względu na to, co będą w życiu robić i jaki wykonywać zawód, pozostali przede wszystkim prawdziwymi i wartościowymi ludźmi”.
Po tych obrzędach rozpoczęła się wspomniana już lekcja. Na wstępie przedstawiono sylwetkę twórczą patrona szkoły - Stanisława Wyspiańskiego, jego związki z Bobową i okolicami, a także podano informację o okolicznościach  spotkania ze Stefanem Żeromskim- literackim kolegą artysty, twórcą „ Przedwiośnia”. Przypomnijmy, że jest to lektura, którą Prezydent  RP Andrzej Duda, wybrał na tegoroczne Narodowe Czytanie. Akcja ta organizowana jest corocznie od 2012 roku. To taki wspólnotowy moment, kiedy Polacy spotykają się i czytają polską klasykę. Wybór „Przedwiośnia” był nieprzypadkowy,  powieść ta jest bowiem szczególna, gdyż opowiada o jakże ważnym  okresie w dziejach Polski- odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Kulminacyjnym punktem lekcji było wspólne czytanie - przez radnych, nauczycieli i zaproszoną  młodzież - fragmentów dzieła Żeromskiego. Odbyło się ono w pięknej scenerii lat 20-tych XX wieku w kawiarence literackiej przygotowanej na tę uroczystość. Warto dodać, że w klimat lat, które Żeromski opisał w swoim utworze, wprowadziły słuchaczy piosenki  z tamtych czasów, a także perfekcyjnie przygotowany pokaz mody i fryzur.
Na zakończenie spotkania głos zabrały obie Panie radne, które podziękowały za zaproszenie, pogratulowały ciekawego pomysłu oraz dużego zaangażowania w tę uroczystość zarówno nauczycieli jak i uczniów ze wszystkich szkół. Dyrektor Wojciech Szafraniec zaprosił natomiast  uczniów gimnazjów i szkól podstawowych już na  12 grudnia, na kolejny Turniej Mikołajkowy o Puchar Dyrektora ZSZ w  Bobowej w Piłce Siatkowej.

Informację opracowała: Ewa Brońska ZSZ Bobowa
Źródło informacji: http://beta.zsz.bobowa.pl/

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl