26 czerwca 2019 10:41
Imieniny: Jana, Pawła, Miromira
Wspomnienie z wakacji
Redaktor: Ewa Żarnowska    10.10.2014. Drukuj Powiadom Znajomego
Dziesięcioosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach tegoroczne wakacje spędziła w Niemczech na workcampie. Obóz odbywał się pod hasłem „Praca dla pokoju”, a zorganizowany był przez niemiecki związek Volksbund Deutsche Kriegsgräberfüsorge, który opiekuje się grobami wojennymi. Swoimi wrażeniami z pobytu w Niemczech podzielili się ze starostą Mirosławem Wędrychowiczem.

Kierownikiem obozu był Sebastian Fehnl, pracujący na stanowisku Jugendreferent w oddziale Volksbundu Turyngia, natomiast nauczycielki gorlickiej „Górki” - Maria Liana-Pasińska i Justyna Góra weszły w skład grupy opiekunów-liderów. Obóz został sfinansowany przez Volksbund przy wsparciu środków Francusko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Wyjazd polskiej grupy wsparty został także przez Starostwo Powiatowe w Gorlicach.

Młodzież z Polski, Francji oraz Niemiec przeżyła 19 intensywnych dni zapełnionych pracą, zabawą oraz wycieczkami. Przez pierwsze dziesięć dni obozowicze mieszkali w sercu Turyngii – Erfurcie, gdzie zobaczyli wiele pięknych miejsc i zabytków oraz poznali ciekawych ludzi. Prace na tamtejszym cmentarzu z pierwszej wojny światowej polegały głównie na oczyszczaniu kamiennych nagrobków z mchu i odnawianiu napisów. Młodzież zaprezentowała swoje kraje i miasta pochodzenia, brała udział w warsztatach językowych, dyskusji na tematy historyczne i ciągle aktualne, jak w muzeum fabryki Topf & Sohne, gdzie zastanawiali się nad odpowiedzialnością i etyką w biznesie. Obozowicze zwiedzili również imponujący zamek Wartburski, w którym, podczas reformacji, ukrywał się Marcin Luter, a także obcowali z niesamowitą niemiecką przyrodą w wąwozie Drachenschlucht. Zorganizowano dla nich też wycieczkę do znanego miasta Lipsk. Zobaczyli tam Pomnik Bitwy Narodów 1813 roku, zachwycili się jego ogromem i zrozumieli jego znaczenie. Jednak kiedy nie zaplanowano żadnej pracy ani kolejnej ciekawej wycieczki, młodzi razem ludzie chętnie spędzali czas na kręgielni, w parku, bądź nad jeziorem, a w każdy wieczór spotykali się w przytulnym „pokoju wspólnym”, gdzie omawiali wydarzenia minionego dnia, swoje przemyślenia i odczucia. Po półtoratygodniowym pobycie w Erfurcie, wszyscy przenieśli się do Weimaru, po drodze relaksując się w parku linowym i na basenie, co było największą atrakcją dnia. Po zakwaterowaniu, zapoznaniu się z historią i znaczeniem miasta dla niemieckiej i europejskiej kultury, obozowicze byli chętni i gotowi do pracy na cmentarzu. Tym razem Niemcy, Polacy i Francuzi w kilku mniejszych grupach sprawnie ścinali bluszcz, grabili liście, czyścili krzyże i schody, co zajęło im dwa przedpołudnia. Resztę czasu spędzali na ponownym obcowaniu z historią, tym razem w byłym obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie, oraz na sesji traktującej o prawach człowieka. Wolnego czasu w Weimarze było dużo, ale młodzi ludzie nie siedzieli bezczynnie. Boisko do siatkówki prawie zawsze było zajęte, podobnie jak przeogromny hamak i stół do tenisa. Uczestnicy byli zachwyceni wszystkim, co przygotował dla nich Volksbund, jednak podobnie jak w Erfurcie, młodzi ludzie z niecierpliwością wyczekiwali wieczorów, kiedy zbierali się wszyscy w jednym pomieszczeniu, w „pokoju wspólnym”, gdzie rozmawiali, poznawali siebie nawzajem, ale też uczyli się historii bez uprzedzeń i stereotypów – jak przyjaciele. W przyszłym roku planowane jest zorganizowanie workcampu w Gorlicach, a jego głównym tematem ma być Bitwa Gorlicka z 1915 roku.

tn_1.jpg
tn_img_7357.jpg
tn_img_7395.jpg
tn_jo.jpg

Uczniowie wraz z opiekunami dyrektorem ZS Nr 1 w Gorlicach spotkali się ze starostą Mirosławem Wędrychowiczem i podzielili swoimi wrażeniami z pobytu na obozie. Starosta wyraził uznanie dla realizowanego w szkole projektu oraz przekazał gościom upominki - materiały promocyjne o powiecie gorlickim.

n1.jpg
n1a.jpg
n1aa.jpg
n2.jpg
n2a.jpg
n3.jpg

Informacje o obozie w Niemczech oraz zdjęcia udostępniła Maria Liana-Pasińska.