17 lipca 2019 19:27
Imieniny: Anety, Aleksego, Julietty
Wicewojewoda pod wrażeniem
Redaktor: Ewa Żarnowska    09.12.2009. Drukuj Powiadom Znajomego
   Powiat gorlicki zmienia się niesamowicie. Inwestycja realizowana w Bystrej - jej rozmiary i tempo robią ogromne wrażenie – mówił wicewojewoda Małopolski Stanisław Sorys podczas wizytacji na placu budowy drogi i mostu w Bystrej. W roboczej wizycie uczestniczyli także poseł Witold Kochan, starosta Mirosław Wędrychowicz, wicestarosta Karol Górski oraz członek Zarządu Powiatu Gorlickiego Stanisław Kaszyk. Po terenie inwestycji gości oprowadzał kierownik budowy Roman Białobok.

Inwestycję realizuje Konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Drogowo - Mostowe GODROM  i  Zakład Budownictwa Ogólnego i Hydrotechnicznego z Gorlic. Praca idzie pełną parą, a ruch na budowie jest niczym w mrowisku. Kilkanaście ciężarówek dowozi na bieżąco na drogę specjalny kamień, który równają spychacze i ubijają walce. Lada dzień położony ma być na tej trasie dywanik asfaltowy. W dalszym ciągu trwają prace na przy stabilizacji 6 osuwisk, które „naszpikowane” zostały tytanowymi prętami i dodatkowo zabezpieczane są specjalnymi siatkami o łącznej powierzchni 4 tys. m2. Wcześniej przesunięto około 18 tys. m3 ziemi oraz wykonano odprowadzenia wody. Wyregulowano także przepływający wzdłuż drogi potok Bystrzanka zużywając 3 tys. m3 kamieni. Równocześnie trwa także budowa mostu, który został już zabetonowany. Cała inwestycja realizowana jest w ramach programu "Osłona przeciwosuwiskowa". Kosztować będzie 9,385 mln zł, przy czym 88% tej kwoty, czyli 8,258 mln zł, stanowi dotacja pozyskana przez Zarząd Powiatu Gorlickiego, przy wsparciu posła Witolda Kochana, z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

tn_pict0021.jpg
tn_pict0041.jpg
tn_pict0042.jpg
tn_pict0043.jpg

Kolejnym etapem wizyty wicewojewody Stanisława Sorysa było spotkanie w Starostwie Powiatowym w Gorlicach z wójtami i burmistrzami z terenu powiatu gorlickiego.
W jego trakcie starosta Mirosław Wędrychowicz serdecznie podziękował posłowi Witoldowi Kochanowi, wicewojewodzie Sorysowi oraz samorządowcom gmin za bardzo dobrą współpracę, co pozwala na pozyskiwanie środków na zadania inwestycyjne. Podkreślił, że sieć dróg powiatowych czeka na znacznie większe wsparcie finansowe. Zaapelował także o stworzenie jakiegoś nowego programu, który pozwalałby powiatom na aplikowanie o pieniądze na modernizację tzw. dróg życia, czyli tras, które stanowią jedyny możliwy dojazd do danej miejscowości. Dodatkowe środki konieczne są także na przebudowę drewnianych mostów, drogi żwirowe oraz „szlaki drzewne”.
    Wicewojewoda Stanisław Sorys dziękując samorządowcom powiatu gorlickiego za współpracę podkreślił solidność wykonywanych tutaj inwestycji oraz fakt, iż każda złotówka skierowana do powiatu jest w 100% wykorzystywana. Gratulował wielkiej aktywności i skuteczności w pozyskiwaniu środków finansowych. Zachęcał do dalszego składania wniosków na drogi w ramach istniejących programów oraz skorzystania z możliwości jakie stwarza program „Osłona przeciwosuwiskowa”. Poruszył ponadto temat wyznaczenia i przygotowania w gminach lądowisk dla helikoptera z Lotniczego Pogotowia Ratunkowe, ponieważ Małopolska otrzymała nową maszynę, która będzie ratować życie mieszkańców całego regionu. W system zaangażowani będą także strażacy, aby mogli zabezpieczać i oświetlać teren.
    Podziękowania dla wicewojewody oraz gratulacje za aktywność dla wszystkich samorządów przekazał również poseł Witold Kochan.

Zobacz relację w RTVG