24 kwietnia 2018 01:03
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
We love LOWE
Redaktor: Ewa Żarnowska    12.04.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach realizuje pilotażowy projekt „LOWE, czyli Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w powiecie gorlickim” dofinansowany kwotą 249 tys. zł w ramach unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Organizują szkolenia, kursy, warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi. Ostatnio na zaproszenie LOWE w ZST gościła sędzia Anna Maria Wesołowska.

Anna Maria Wesołowska to łódzka sędzia w stanie spoczynku, współautorka ustawy o świadku koronnym, orędowniczka „niebieskiego pokoju” – bezpiecznego miejsca przesłuchań dzieci – świadków i ofiar przestępstw. Działa na rzecz budowania bezpiecznej szkoły poprzez edukację prawną dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli.Szerokiej publiczności znana jest z programow telewizyjnych.

Sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się z uczniami gimnazjów, Zespołu Szkół Technicznych oraz liczną rzeszą osób dorosłych. Wygłosiła interesujące pogadanki na temat: Młodzież wobec współczesnych zagrożeń oraz Dziecko w rodzinie.

Tematem wiodącym edukacji prawnej dla młodzieży były sprawy związane z przestępczością nieletnich i odpowiedzialnością prawną za czyny karalne. Pani sędzia uświadamiała młodych ludzi, gdzie istnieją granice między głupstwem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem, a także uwrażliwiała na to, że czasami jeden, nieprzemyślany czyn, często popełniony pod wpływem emocji może zaważyć na dalszym życiu młodego człowieka. Mówiła o przemocy, uzależnieniach i zagrożeniach płynących z Internetu. Podczas prelekcji przytaczała prawdziwe historie oraz dzieliła się swoim doświadczeniem zawodowym z sali rozpraw.
Na spotkaniu z zaproszonymi gośćmi, nauczycielami i  rodzicami  pani sędzia omówiła kwestie dotyczące ochrony młodzieży przed przemocą i konfliktami z prawem, a także o rozwijaniu dialogu międzypokoleniowego na rzecz rozwiązywania konfliktów rodzinnych.  Anna Maria Wesołowska mówiła o najczęściej popełnianych błędach wychowawczych, które mogą doprowadzić młodego człowieka na ławę oskarżonych. Poruszyła także zagadnienia dotyczące niebezpieczeństw, które czyhają na nasze dzieci i młodzież w Internecie. Zwróciła uwagę na problemy przemocy fizycznej i psychicznej w rodzinie oraz uwrażliwiała dorosłych, jak ważna jest umiejętność słuchania i rozmawiania z młodym człowiekiem
Ponadto podkreśliła ogromną rolę szkoły w procesie wychowania młodego człowieka. Zachęcała do zakładania kącików prawnych w placówkach oświatowych i instytucjach świadczących szeroko rozumianą pomoc rodzinie.

Uczestnicy spotkań mieli możliwość zadawania pytań oraz stanęli w kolejkach po autografy i dedykacje na książce "Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny".

a1.jpg
a2.jpg
a3.jpg
a3a.jpg
a4.jpg
a4a.jpg
a6.jpg
a7.jpg
a8.jpg
a8a.jpg
a9.jpg
a9a.jpg
b1.jpg
b2.jpg
b3.jpg
b5.jpg
b6.jpg

Spotkania ze znanymi osobami to jedna z form działalności LOWE. Organizowane są ponadto np. zajęcia komputerowe i internetowe, kursy języków obcych,  warsztaty fryzjersko-kosmetyczne, zajęcia sportowo-taneczne, warsztaty dekoratorskie, warsztaty dietetyczne. Większość zajęć odbywa się w obiekcie ZST w Gorlicach, ale niektóre także w innych miejscowościach.

W planach na kwiecień jest m.in. kurs fotograficzny obejmujący wykład z prezentacją oraz ćwiczenia praktyczne, a także odbędą się zajęcia rekreacyjno-ruchowe.

Szczegóły o działalności LOWE dostępne są na stronie:

Źródło zdjęć i informacji: FB /LOWEGorlice oraz dyrektor Renata Stępień