26 czerwca 2019 10:35
Imieniny: Jana, Pawła, Miromira
Uwaga bąblowiec wielojamowy
Redaktor: Ewa Żarnowska    08.09.2014. Drukuj Powiadom Znajomego
Człowiek jest żywicielem pośrednim pasożytów. Jednym z groźniejszych jest bąblowiec wielojamowy. Wywołuje on śmiertelną chorobę alweokokozę  o przebiegu podobnym do rozwoju choroby nowotworowej. Zarazić nim można się jedząc niemyte jagody i owoce leśne (poziomki, borówki, maliny itp.), do których mogą być przyczepione jaja bąblowca. Do zakażenia może też dojść poprzez przypadkowe spożycie jaj tasiemców, które znajdować się mogą w wodzie lub glebie zanieczyszczonej odchodami zakażonych zwierząt, lub bezpośredni kontakt z lisami  i psami.

Temat bąblowca wielojamowego – niebezpiecznego dla człowieka tasiemca lisów stał się w ostatnich latach w Polsce przedmiotem dużego zainteresowania z racji stwierdzenia znacznego rozpowszechnienia go u zwierząt tego gatunku i związanego z tym dużego zagrożenia dla ludzi, potencjalnych żywicieli przypadkowych pasożyta. Postać larwalna tasiemca może rozwijać się w organizmie człowieka, wywołując bąblowicę wielojamową (alweokokozę), śmiertelną chorobę o przebiegu podobnym do rozwoju choroby nowotworowej. W jej przebiegu dochodzi do bardzo powolnego (10-15 lat) rozwoju form larwalnych pasożyta w wątrobie. Zmiany przypominają nowotwór.

Człowiek jest żywicielem pośrednim pasożytów - zaraża się jedząc niemyte jagody i owoce leśne (poziomki, borówki, maliny itp.), do których mogą być przyczepione jaja bąblowca. Do zakażenia może też dojść poprzez przypadkowe spożycie jaj tasiemców, które znajdować się mogą w wodzie lub glebie zanieczyszczonej odchodami zakażonych zwierząt, lub bezpośredni kontakt z lisami i psami, gdyż jaja tasiemca mogą się znajdować na sierści, pysku i języku zakażonych zwierząt oraz na zanieczyszczonych odchodami przedmiotach.  Pasożyt został stwierdzony także u jenotów. Jedną z przyczyn jest z pewnością wzrost populacji tych drapieżników, na który znaczący wpływ mają coroczne akcje zwalczania wścieklizny.

Wysokie ryzyko zarażenia dotyczy niektórych profesji, a więc ludzi mających bezpośredni kontakt z lisami (myśliwi, garbarze skór), osób często odwiedzających las (leśnicy, pracownicy leśni, zbieracze runa) oraz mieszkających i pracujących w jego bliższym czy dalszym sąsiedztwie (rolnicy, ogrodnicy). Z uwagi na zmiany zachowania się lisów obserwowane w ostatnich latach, także tereny zurbanizowane są miejscami, w których można zetknąć się z postaciami inwazyjnymi tasiemca ( dzielnice podmiejskie, miejskie, parki i ogródki działkowe). Zagrożeni są więc przede wszystkim mieszkańcy przedmieść, a szczególnie osoby uprawiające przydomowe, nieogrodzone działki i ogrody. Długoletni okres wylęgania się choroby utrudnia lub uniemożliwia określenie źródła zarażenia, którym mógł być kontakt z lisem lub jenotem, odchody tych zwierząt, owoce leśne lub zanieczyszczona woda. Zagrożenie mogą stanowić także owoce i warzywa z ogrodu, do którego mają dostęp te drapieżniki.
Bardzo istotne są środki ostrożności, które powinny podejmować osoby mające kontakt z lisami jako potencjalnymi  źródłami zarażenia pasożytem. Myśliwi oraz osoby skórujące lisy, jenoty i inne dzikie zwierzęta mięsożerne powinny używać rękawic ochronnych i przestrzegać podstawowych zasad higieny.
W Europie na przestrzeni sześćdziesięciu lat zdiagnozowano około tysiąca osób zarażonych bąblowcem wielojamowym (głównie w Szwajcarii i we Francji). W Polsce od roku 1990 zarejestrowano ponad 60 przypadków zachorowań, co nie zmienia faktu, że jest to groźna choroba i wskazane jest zachowane ostrożności.

ZAPOBIEGANIE
Praktyczne zalecenia w celu zapobiegania potencjalnej ekspozycji na zarażenie:

- uniemożliwianie psom łapania gryzoni,
- grodzenie posesji (ogródka, warzywnika) w celu zapobiegania dostępowi lisów i innych dzikich drapieżników,
- niespożywanie owoców leśnych zbieranych z podłoża, jagody, poziomki i borówki należy przed zjedzeniem umyć strumieniem ciepłej, bieżącej wody
- w czasie pobytu w lesie stały dozór nad dziećmi – pilnowanie, aby nie podnosiły niczego do ust
- dokładne mycie rąk (także dzieciom) po powrocie z grzybobrania lub leśnej wędrówki
z zasady mycie zakupionych lub zebranych owoców i warzyw, zwłaszcza z działek, do których dostęp mogą mieć drapieżniki,
- nieużywanie do mycia owoców i warzyw ani do spożycia wody ze zbiorników dostępnych dla zwierząt.
- regularne odrobaczanie psów i kotów (dotyczy to zwłaszcza zwierząt gospodarskich, hodowanych na wsi), ograniczanie ich kontaktu z dzikimi zwierzętami  i uniemożliwienie łapania gryzoni.

PAMIĘTAJMY!

Nie dokarmiajmy lisów! Nie nęćmy ich na teren naszych posesji!
Zabezpieczajmy śmietniki przed ich penetracją!
Zagrożeniem mogą być warzywa i owoce (np. truskawki) z własnego ogródka, jeżeli lisy mają do niego dostęp!