Facebook
21 września 2019 00:57
Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Uwaga bąblowiec wielojamowy
Redaktor: Ewa Żarnowska    08.09.2014. Drukuj Powiadom Znajomego
Człowiek jest żywicielem pośrednim pasożytów. Jednym z groźniejszych jest bąblowiec wielojamowy. Wywołuje on śmiertelną chorobę alweokokozę  o przebiegu podobnym do rozwoju choroby nowotworowej. Zarazić nim można się jedząc niemyte jagody i owoce leśne (poziomki, borówki, maliny itp.), do których mogą być przyczepione jaja bąblowca. Do zakażenia może też dojść poprzez przypadkowe spożycie jaj tasiemców, które znajdować się mogą w wodzie lub glebie zanieczyszczonej odchodami zakażonych zwierząt, lub bezpośredni kontakt z lisami  i psami.

Temat bąblowca wielojamowego – niebezpiecznego dla człowieka tasiemca lisów stał się w ostatnich latach w Polsce przedmiotem dużego zainteresowania z racji stwierdzenia znacznego rozpowszechnienia go u zwierząt tego gatunku i związanego z tym dużego zagrożenia dla ludzi, potencjalnych żywicieli przypadkowych pasożyta. Postać larwalna tasiemca może rozwijać się w organizmie człowieka, wywołując bąblowicę wielojamową (alweokokozę), śmiertelną chorobę o przebiegu podobnym do rozwoju choroby nowotworowej. W jej przebiegu dochodzi do bardzo powolnego (10-15 lat) rozwoju form larwalnych pasożyta w wątrobie. Zmiany przypominają nowotwór.

Człowiek jest żywicielem pośrednim pasożytów - zaraża się jedząc niemyte jagody i owoce leśne (poziomki, borówki, maliny itp.), do których mogą być przyczepione jaja bąblowca. Do zakażenia może też dojść poprzez przypadkowe spożycie jaj tasiemców, które znajdować się mogą w wodzie lub glebie zanieczyszczonej odchodami zakażonych zwierząt, lub bezpośredni kontakt z lisami i psami, gdyż jaja tasiemca mogą się znajdować na sierści, pysku i języku zakażonych zwierząt oraz na zanieczyszczonych odchodami przedmiotach.  Pasożyt został stwierdzony także u jenotów. Jedną z przyczyn jest z pewnością wzrost populacji tych drapieżników, na który znaczący wpływ mają coroczne akcje zwalczania wścieklizny.

Wysokie ryzyko zarażenia dotyczy niektórych profesji, a więc ludzi mających bezpośredni kontakt z lisami (myśliwi, garbarze skór), osób często odwiedzających las (leśnicy, pracownicy leśni, zbieracze runa) oraz mieszkających i pracujących w jego bliższym czy dalszym sąsiedztwie (rolnicy, ogrodnicy). Z uwagi na zmiany zachowania się lisów obserwowane w ostatnich latach, także tereny zurbanizowane są miejscami, w których można zetknąć się z postaciami inwazyjnymi tasiemca ( dzielnice podmiejskie, miejskie, parki i ogródki działkowe). Zagrożeni są więc przede wszystkim mieszkańcy przedmieść, a szczególnie osoby uprawiające przydomowe, nieogrodzone działki i ogrody. Długoletni okres wylęgania się choroby utrudnia lub uniemożliwia określenie źródła zarażenia, którym mógł być kontakt z lisem lub jenotem, odchody tych zwierząt, owoce leśne lub zanieczyszczona woda. Zagrożenie mogą stanowić także owoce i warzywa z ogrodu, do którego mają dostęp te drapieżniki.
Bardzo istotne są środki ostrożności, które powinny podejmować osoby mające kontakt z lisami jako potencjalnymi  źródłami zarażenia pasożytem. Myśliwi oraz osoby skórujące lisy, jenoty i inne dzikie zwierzęta mięsożerne powinny używać rękawic ochronnych i przestrzegać podstawowych zasad higieny.
W Europie na przestrzeni sześćdziesięciu lat zdiagnozowano około tysiąca osób zarażonych bąblowcem wielojamowym (głównie w Szwajcarii i we Francji). W Polsce od roku 1990 zarejestrowano ponad 60 przypadków zachorowań, co nie zmienia faktu, że jest to groźna choroba i wskazane jest zachowane ostrożności.

ZAPOBIEGANIE
Praktyczne zalecenia w celu zapobiegania potencjalnej ekspozycji na zarażenie:

- uniemożliwianie psom łapania gryzoni,
- grodzenie posesji (ogródka, warzywnika) w celu zapobiegania dostępowi lisów i innych dzikich drapieżników,
- niespożywanie owoców leśnych zbieranych z podłoża, jagody, poziomki i borówki należy przed zjedzeniem umyć strumieniem ciepłej, bieżącej wody
- w czasie pobytu w lesie stały dozór nad dziećmi – pilnowanie, aby nie podnosiły niczego do ust
- dokładne mycie rąk (także dzieciom) po powrocie z grzybobrania lub leśnej wędrówki
z zasady mycie zakupionych lub zebranych owoców i warzyw, zwłaszcza z działek, do których dostęp mogą mieć drapieżniki,
- nieużywanie do mycia owoców i warzyw ani do spożycia wody ze zbiorników dostępnych dla zwierząt.
- regularne odrobaczanie psów i kotów (dotyczy to zwłaszcza zwierząt gospodarskich, hodowanych na wsi), ograniczanie ich kontaktu z dzikimi zwierzętami  i uniemożliwienie łapania gryzoni.

PAMIĘTAJMY!

Nie dokarmiajmy lisów! Nie nęćmy ich na teren naszych posesji!
Zabezpieczajmy śmietniki przed ich penetracją!
Zagrożeniem mogą być warzywa i owoce (np. truskawki) z własnego ogródka, jeżeli lisy mają do niego dostęp!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl