21 września 2018 19:59
Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Uroczyste podsumowanie programu wsparcia służb ratowniczych
Redaktor: Ewa Żarnowska    27.06.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Na rynku w Bieczu odbył się uroczysty apel z okazji przekazania i poświęcenia sprzętu z programu „wsparcia służb ratowniczych” oraz obchodów dnia strażaka Gminy Biecz. Organizatorem uroczystości był Związek Gmin Ziemi Gorlickiej, Gmina Biecz oraz Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Gorlicach. W trakcie spotkania starosta Karol Górski otrzymał Tarczę Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach z rąk prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach dh Krzysztofa Kosiby.

zgzg_02.jpg
zgzg_03.jpg
zgzg_04.jpg
zgzg_06.jpg
zgzg_11.jpg
zgzg_13.jpg
zgzg_18.jpg
zgzg_22.jpg
zgzg_26.jpg
zgzg_33.jpg
zgzg_53.jpg
zgzg_54.jpg
zgzg_57.jpg
zgzg_58.jpg
zgzg_77.jpg

Obchody rozpoczęła msza święta koncelebrowana w Kolegiacie p.w. Bożego Ciała w Bieczu przez strażackich kapelanów na czele z Powiatowym Kapelanem Strażaków ks. Stanisławem Porębskim. Następnie przy akompaniamencie orkiestry dętej z Siedlisk przemaszerowano na biecki rynek, gdzie miał miejsce uroczysty apel. Sygnał do jego rozpoczęcia dał Wiceprezes ZOP ZOSP RP w Gorlicach dh Bogusław Łukaszyk składając meldunek Wicemarszałkowi Województwa Małopolskiego a zarazem Wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Krakowie dh Stanisławowi Sorysowi. Następnie prowadzący uroczystość Sekretarz ZOP ZOSP RP w Gorlicach dh Przemysław Wszołek przywitał licznie przybyłych gości.

Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Ziemi Gorlickiej Czesław Rakoczy przedstawiając historię programu „wsparcia służb ratowniczych”, w ramach którego do miast i gmin powiatu gorlickiego oraz 51 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych trafiły pojazdy, sprzęt, wyposażenie oraz system łączności, monitorowania zagrożenia powodzią i wczesnego ostrzegania o łącznej wartości 4.324.503,60 zł, wyraził słowa podziękowania za ogromne zaangażowanie wielu osób, które przekuło się na sukces całego pożarnictwa powiatu gorlickiego. Przewodniczący Rakoczy na ręce osób szczególnie zaangażowanych przekazał okolicznościowe upominki.

Uroczystego przekazania samochodów oraz sprzętu ratowniczo – gaśniczego i wyposażenia pozyskanego w ramach realizacji programu „wsparcia służb ratowniczych” poprzez symboliczne przekazanie aktów na ręce burmistrzów, wójtów czy też przewodniczących rad dokonali Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys wraz z Radnymi Pawłem Śliwą i Stanisławem Pasoniem oraz Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Ziemi Gorlickiej Czesław Rakoczy.

Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach dh Krzysztof Kosiba, jako wyraz wdzięczności za przekazanie blisko 3,5 mln zł na rzecz ochotniczego pożarnictwa ziemi gorlickiej w ramach programu „wsparcia służb ratowniczych” a także nieustanne wsparcie poprzez programy takie jak „Małopolskie Remizy”, „Bezpieczna Małopolska” uhonorował Wicemarszałka Małopolski Stanisława Sorysa Medalem Zasłużony Dla Pożarnictwa Ziemi Gorlickiej.

Prezes Kosiba przekazał także na ręce starosty Karola Górskiego oraz burmistrzów i wójtów gorlickich gmin Tarcze Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach.

Uroczystość stała się także doskonałą okazją do uhonorowania druhów ochotników, którzy swoją postawą i zaangażowaniem dali przykład wzorowej pracy społecznej, pomocy bliźnim i bezinteresownego oddania siebie drugiemu człowiekowi. Podczas apelu wręczono Złote, Srebrne i Brązowe Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa.

Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz dziękując strażakom Gminy Biecz za całoroczne zaangażowanie, nieustanną gotowość do społecznej pomocy bliźniemu oraz wysiłek i trud wkładany w codzienne zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom gminy przekazał na ręce Prezesów OSP z gminy Biecz okolicznościowe adresy, a także uhonorował przedstawicieli wyróżniającej się Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Grudnej Kępskiej.

Fot: Lech Klimek

Źródło informacji i zdjęć: http://www.zosprp.gorlice.pl/