21 września 2019 01:03
Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Uczyć i wychowywać przez sztukę
Redaktor: Ewa Żarnowska    02.12.2015. Drukuj Powiadom Znajomego
60 – osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Nr 1 w Gorlicach wraz z opiekunami : Haliną Osińską, Magdaleną Mosoń, Jolantą Loryńską-Gryzik i Anną Grzanką udała się do Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Głównym celem wyjazdu był spektakl teatralny pt. „Raz, dwa, trzy… Szukam” w reż. Iwony Kapy w wykonaniu Teatru „Tuptusie” z Tarnowa, który działa dzięki Stowarzyszeniu Wspierania Inicjatyw Teatralnych. Przyczynkiem do teatralnego spotkania była rocznica  250 – lecia sceny publicznej w Polsce.

Przedstawienie zainspirowane zostało autentycznymi wydarzeniami, które miały miejsce podczas II wojny światowej. Wydarzenia postrzegane są oczyma młodych ludzi przez pryzmat tragicznych doświadczeń nie tylko polskich i żydowskich rodzin, ale również niemieckich, dotykają zwłaszcza losu dzieci. Spektakl wpisuje się w obchodzoną w tym roku 70. rocznicę zakończenia wojny.
Wyjazd zorganizowany był w czasie, kiedy w różnych polskich miastach odbywają się sympozja i konferencje poświęcone teatrowi oraz nowe premiery sztuk narodowych.
W obecnym roku realizowane są też inne ciekawe inicjatywy, np. program Teatr Polska dla małych miejscowości czy bilet za 250 groszy.
19 listopada  minęło bowiem 250 lat od powstania Teatru Narodowego w Warszawie, którego pierwszym dyrektorem był Wojciech Bogusławski. Dzień ten obchodzono uroczyście również jako rocznicę 250 – lecia sceny publicznej w Polsce.
Powołanie sceny narodowej było jednym z elementów projektowanej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego reformy edukacji.
Teatr publiczny ma duże znaczenie dla życia społecznego i indywidualnego, dla kultury narodowej. Działa dla pożytku publicznego. Chodzi o to, by w spektaklach mogła uczestniczyć jak największa liczba obywateli.
Przekonani byli o tym już starożytni Grecy, gdyż wtedy państwo stawało w roli mecenasa sztuki. Dzień, w którym odbywały się przedstawienia teatralne, był wielkim świętem państwowym, a uczestnictwo w nich bezpłatne.
Tak było i tym razem, uczniowie mogli skorzystać z darmowych biletów i włączyć się w obchody ważnej dla polskiej kultury rocznicy.

Informację i zdjęcie udostępniła: Halina Osińska ZS Nr 1 w Gorlicach.