Facebook
21 września 2019 01:03
Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Uczyć i wychowywać przez sztukę
Redaktor: Ewa Żarnowska    02.12.2015. Drukuj Powiadom Znajomego
60 – osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Nr 1 w Gorlicach wraz z opiekunami : Haliną Osińską, Magdaleną Mosoń, Jolantą Loryńską-Gryzik i Anną Grzanką udała się do Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Głównym celem wyjazdu był spektakl teatralny pt. „Raz, dwa, trzy… Szukam” w reż. Iwony Kapy w wykonaniu Teatru „Tuptusie” z Tarnowa, który działa dzięki Stowarzyszeniu Wspierania Inicjatyw Teatralnych. Przyczynkiem do teatralnego spotkania była rocznica  250 – lecia sceny publicznej w Polsce.Przedstawienie zainspirowane zostało autentycznymi wydarzeniami, które miały miejsce podczas II wojny światowej. Wydarzenia postrzegane są oczyma młodych ludzi przez pryzmat tragicznych doświadczeń nie tylko polskich i żydowskich rodzin, ale również niemieckich, dotykają zwłaszcza losu dzieci. Spektakl wpisuje się w obchodzoną w tym roku 70. rocznicę zakończenia wojny.
Wyjazd zorganizowany był w czasie, kiedy w różnych polskich miastach odbywają się sympozja i konferencje poświęcone teatrowi oraz nowe premiery sztuk narodowych.
W obecnym roku realizowane są też inne ciekawe inicjatywy, np. program Teatr Polska dla małych miejscowości czy bilet za 250 groszy.
19 listopada  minęło bowiem 250 lat od powstania Teatru Narodowego w Warszawie, którego pierwszym dyrektorem był Wojciech Bogusławski. Dzień ten obchodzono uroczyście również jako rocznicę 250 – lecia sceny publicznej w Polsce.
Powołanie sceny narodowej było jednym z elementów projektowanej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego reformy edukacji.
Teatr publiczny ma duże znaczenie dla życia społecznego i indywidualnego, dla kultury narodowej. Działa dla pożytku publicznego. Chodzi o to, by w spektaklach mogła uczestniczyć jak największa liczba obywateli.
Przekonani byli o tym już starożytni Grecy, gdyż wtedy państwo stawało w roli mecenasa sztuki. Dzień, w którym odbywały się przedstawienia teatralne, był wielkim świętem państwowym, a uczestnictwo w nich bezpłatne.
Tak było i tym razem, uczniowie mogli skorzystać z darmowych biletów i włączyć się w obchody ważnej dla polskiej kultury rocznicy.Informację i zdjęcie udostępniła: Halina Osińska ZS Nr 1 w Gorlicach.                                                              

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl