Facebook
18 września 2019 07:43
Imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Uczniowie ZST u pracodawców
Redaktor: Ewa Żarnowska    02.01.2015. Drukuj Powiadom Znajomego
Dopasowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy i podnoszenia atrakcyjności kształcenia zawodowego to jeden z priorytetów Zespołu Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach. W trwającym właśnie Roku Zawodowców pokazujemy przykłady dobrych praktyk w zakresie partnerstwa tej szkoły z pracodawcami.


          Aby zapewnić wysoki poziom kształcenia zawodowego konieczna jest właściwa korelacja pomiędzy nauką teoretyczną, a praktyczną nauką zawodu. Dlatego jest ona nieodłącznym i bardzo ważnym elementem kształcenia zawodowego na poziomie Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W myśl nowych założeń reformy szkolnictwa zawodowego ważne jest  dostosowanie edukacji zawodowej do potrzeb rynku pracy oraz zwiększenie udziału pracodawców w realizacji zadań systemu szkolnictwa zawodowego. Taki system pozwoli na dobre przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy po zakończeniu nauki, a w dłuższej perspektywie – do elastycznego dostosowywania się przez nich do zmian na rynku pracy.  
        W założeniach pracy Zespołu Szkół Technicznych od zawsze priorytetami było dopasowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy czy podnoszenia atrakcyjności kształcenia zawodowego. A jako, że mamy Rok Zawodowców pokazujemy przykłady dobrych praktyk w zakresie partnerstwa ZST w Gorlicach z pracodawcami.


Praktyki Zawodowe

       Jednym z aspektów współpracy są praktyki zawodowe, gdzie uczniowie nie tylko po raz pierwszy stykają się z rynkiem pracy ale również jest to ich pierwsze zderzenie wyobrażenia o zawodzie z rzeczywistością. To doskonała szansa na weryfikację ich planów edukacyjno-zawodowych oraz połączenia zdobytej wiedzy z praktyką, sprawdzenie tego co już wiedzą w działaniu. Należy tutaj nadmienić, że współpracujemy z  wieloma firmami i zakładami w realizacji praktycznej nauki zawodu, a mamy ich ponad 30. Skala współpracy z lokalnym środowiskiem pracy jest duża. Z wieloma zakładami prowadzimy owocną współpracę od wielu już lat, ale co roku pozyskujemy do współpracy także nowe firmy, jak również sami pracodawcy zgłaszają chęć przyjęcia uczniów na miesięczną praktykę zawodową. Współpracujemy z firmami nie tylko z terenu Gorlic ale również z okolic np.: Ropy, Łużnej, Libuszy czy Wysowej. Zdarza się, że to uczniowie zgłaszają pracodawcę u którego chcą odbyć praktykę zawodową i są to zakłady lub firmy w miejscowościach takich jak: Dębica czy Wrocław.

1.
tn_flavoure-11.jpg
2.
tn_flavoure-25.jpg
3.
tn_flavoure-26.jpg
4.
tn_flavoure-37.jpg
5.
tn_zdj (5).jpg
6.
tn_zdj (7).jpgWspółpraca pracodawców ze Szkolnym Ośrodkiem Kariery

           Ponadto pracodawcy z którymi współpracujemy są bardzo otwarci na wspieranie nas w innych działaniach, takich jak Ogólnopolski Tydzień Kariery, Małopolski Dzień Uczenia się czy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Przedstawiciele pracodawców uczestniczą w spotkaniach z młodzieżą w ramach zajęć z cyklu Mój Zawód - Moja Pasja, podczas których przybliżają młodym osobom swoją ścieżkę edukacyjno-zawodową, opowiadają o sukcesach i porażkach towarzyszącym prowadzeniu firmy, a także zwracają uwagę na właściwe przygotowanie zawodowe do wykonywania pracy i ciągłego doskonalenia się. W ramach projektu Otwarta Firma-Biznes przy Tablicy odbywają się wizyty branżowe uczniów u pracodawców, których celem jest przygotowanie uczniów do świadomego wyboru ścieżki edukacyjnej oraz wejścia na rynek pracy, jak również poznanie specyfiki pracy w lokalnych firmach i zakładach pracy. W tegorocznej edycji młodzież miała możliwość odwiedzenia Studia Fryzur „Edita Matrix”, a także Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.   
         Razem z pracodawcami podejmujemy wspólne inicjatywy, czego przykładem jest udział w Festiwalu Zawodów w Małopolsce, podczas którego mogliśmy zaprezentować nasze kierunki kształcenia korzystając ze wsparcia przedsiębiorców w branży usługowej – Studio Fryzur „Cube”, a w branży informatycznej wspierała nas Firma „Komputer Ekspres”.

1.
a.jpg
2.
b.jpg
3.
c.jpg
4.
d.jpg
5.
e.jpg
6.
f.jpg
7.
g.jpg
8.
h.jpg
9.
i.jpg


Modernizacja Kształcenia Zawodowego 

       Inną formą wsparcia kształcenia zawodowego realizowaną w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce" , przy współpracy nie tylko lokalnych przedsiębiorców, są staże i wizyty zawodowznawcze oraz wizyty studyjne. Dzięki temu prawie 45 uczniów mogło skorzystać z  miesięcznych, płatnych staży zawodoznawczych, które odbywali w firmach zgodnie z kierunkiem kształcenia w okresie wakacyjnym. Ta dodatkowa forma praktycznej nauki zawodu to ogromna szansa na zdobycie dodatkowego doświadczenia i lepsze przygotowanie się do wejścia na rynek pracy. W wizycie studyjnej w Erfurcie w Turyngii wzięła udział dwójka naszych uczniów, którzy uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych, zdobywając nową wiedzę i umiejętności w dziedzinie fryzjerstwa i  metalotechniki.

Na pewno umiejętności zdobyte u pracodawców przyczyniły się do wielu sukcesów naszych uczniów podczas konkursu „Mam Zawód - Mam Fantazję”. W każdym roku trwania konkursu, a teraz odbyła się już 4 edycja, zdobywamy miejsca na podium. W tym roku to podium przypadło aż dwóm grupom w branży informatyczno-elektrycznej: III miejsce wywalczyli informatycy, a wyróżnienie zdobyli elektrycy.

1.
a.jpg
2.
b.jpg
3.
c.jpg
4.
d.jpg
5.
e.jpg
6.
f.jpg
7.
g.jpg


         Prawie każdy uczeń naszej szkoły skorzystał już z wizyty-stażu zawodoznawczego zgodnie z kierunkiem kształcenia, której celem jest poznanie cech i funkcji współczesnego zakładu pracy oraz jego działalności na rynku, a także poznanie tych tradycyjnych sposobów organizacji pracy, ale również  zaznajomienie się z  nowymi rozwiązaniami stosowanymi we współczesnych firmach, zrozumienie znaczenia współdziałania pracodawców i pracowników, przyjrzenie się nowym technologiom w swojej branży. Młodzież uczestniczyła między innymi w następujących wizytach-stażach zawodoznawczych: Fabryka Samochodów MAN Trucks Sp. z o.o. w Niepołomicach, Fabryka Fiata Auto Poland w Tychach, Elektrociepłownia EDF Polska oddział I w Krakowie, Studio Urody ANGEL w Krakowie, Fabryka Samochodów AUTOSAN S.A. w Sanoku,  Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica.

1.
tn_dsc00437.jpg
2.
tn_dsc01753.jpg
3.
tn_dsc01759.jpg
4.
tn_dsc01764.jpg
5.
tn_dsc02075.jpg
6.
tn_wp_000674.jpg


         Należy podkreślić, że współpraca z firmami nie ogranicza się tylko do umożliwienia zwiedzania zakładu pracy ale wielu z nich, w tym np.: Studio Urody ANGEL organizuje konkursy, doceniając zaangażowanie naszych uczennic w pracę podczas stażu-wizyty zawodoznawczej. Każda nasza wizyta w salonie kończy się nowym konkursem, a główną nagrodą jest miesięczny staż w salonie „ANGEL” w Krakowie.
          W ramach projektu młodzież uczestniczyła również w bezpłatnych kursach i szkoleniach  zawodowych oraz dodatkowych zajęcia rozwijających kompetencje kluczowe. Część szkoleń ukierunkowanych była na zdobycie dodatkowych umiejętności, np.:  kurs operatora wózka widłowego, spawania (różnymi metodami), kosmetyczny, prawa jazdy kategorii B, kurs SEP czy ECDL, a  młodzież  otrzymała certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia zapewniające lepszy start w życie zawodowe.


       Dziękujemy wszystkim pracodawcom za współpracę w szkoleniu młodzieży. Sądzimy, że dzięki takiej postawie młodzi ludzie bez kompleksów i braków w praktycznym podejściu będą poszukiwanymi pracownikami, a część z nich rozpocznie przygodę z rynkiem pracy od założenia własnej rodzinnej firmy.

Artykuł opracowany przez dyrektor ZST Renatę Stępień
Zdjęcia z archiwum ZST

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl