Facebook
16 czerwca 2019 03:14
Imieniny: Aliny, Justyny, Benona
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Tu zaczęło się kopalnictwo naftowe
Redaktor: Ewa Żarnowska    20.10.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
“Pejzaż nad Ropą – Małopolski przemysł naftowy” to projekt Województwa Małopolskiego realizowany od roku 2017 przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Założono w nim oznakowanie elementami wizualnymi miejsc w powiecie gorlickim, w których znajdowały się największe zakłady przemysłu wydobycia i przerobu ropy naftowej.
Instalacje te to umieszczone na fasadach budynków lub wolnostojące wielkoformatowe fotografie archiwalne z towarzyszącymi im makietami w skali 1:2 szybami naftowymi z okresu międzywojnia. Do prezentacji użyto fotografii z bogatego zbioru Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także muzeów przemysłu naftowego. Częścią rozpoczynającą tę wizualną opowieść o historii przemysłu naftowego na Ziemi Gorlickiej miały być ustawione na rondach dróg wojewódzkich “uwspółcześnione” formy przestrzenne nawiązujące do tradycyjnego kiwona. Niestety ten projekt ze względów formalnych nie został narazie zrealizowany.

W dniu 19 października 2018 r. w obecności: starosty Karola Górskiego, burmistrza Gorlic Rafała Kukli, wiceprezesa PGE EO S.A. Pawła Śliwy, dyrektorów spółek naftowych oraz dziennikarzy symbolicznie oddano do użytku instalacje wizualno-przestrzenne w Bieczu (przy obwodnicy bieckiej), w Libuszy (na terenie dawnej rafinerii Standard Nobel), w Lipinkach (na ścianie szkoły podstawowej w centrum wsi), a także przy obwodnicy Gorlic (w rejonie ścieżki pieszo-rowerowej przy drodze krajowej nr 28 relacji Wadowice-Przemyśl).

Projekt zrealizowano ze środków Województwa Małopolskiego.
 
Źródło informacji: Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów www.muzeum.gorlice.pl
Zdjęcie: UM Gorlice Teodor Włosek.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl