19 czerwca 2019 23:10
Imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława
Szpitalna kropka nad i
Redaktor: Ewa Żarnowska    24.10.2014. Drukuj Powiadom Znajomego
Nowoczesne wyposażenie, wentylacja i klimatyzacja, remont łazienek oraz nowa instalacja elektryczna to tylko niektóre z elementów prawie pół milionowej inwestycji zrealizowanej w Szpitalu Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach. Z udziałem m.in. starosty Mirosława Wędrychowicza, wicestarosty Karola Górskiego, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego Romana Dziubiny i przewodniczącego Komisji Zdrowia Bogusława Lenarda, dyrektora szpitala Mariana Świerza,  na oddziale ginekologiczno-położniczym  miało miejsce oficjalne otwarcie zmodernizowanego traktu porodowego

- Zadanie to od kilku lat czekało na swoją realizację, zabrakło jednak środków finansowych. Teraz możemy śmiało powiedzieć, że na oddziale ginekologiczno-położniczym postawiliśmy „kropkę nad i”. Dzięki tej inwestycji znacznie poprawi się bezpieczeństwo i komfort pacjentek, a nasz szpital nie będzie odbiegał standardem od nowoczesnych placówek – mówił Marian Świerz dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach. Przedsięwzięcie warte prawie 500 tys zł podzielone jest na dwa etapy i obejmuje:  montaż kanałów wentylacyjnych w pomieszczeniach oraz kratek wentylacyjnych wraz z wykonaniem zabudowy, montaż centrali wentylacyjnej / klimatyzacyjnej, zespołów nawiewnych i wywiewnych, wykonanie instalacji elektrycznych zasilania i sterowania central, wykonanie i montaż instalacji wody lodowej, uruchomienie systemu klimatyzacji, zaprojektowanie i wykonanie instalacji elektrycznych zasilania i sterowania central oraz zaprojektowanie konstrukcji posadowienia urządzeń stosownie do oferowanych central, roboty uzupełniające, wykonanie sufitu montaż sufitu podwieszanego, malowanie,  remont i modernizacja łazienek, modernizacja i przeróbki instalacji wodno- kanalizacyjnej oraz gazów medycznych, montaż i montaż stolarki drzwiowej aluminiowej.  W ramach prac przebudowana została także sala cięć, która teraz poszerzona jest o kącik noworodka.
    W oficjalnym otwarciu traktu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych oraz Rady Społecznej Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach wraz z Piotrem Kosińskim, położna oddziałowa oddziału ginekologiczno-położniczego KatarzynaWęgrzyńska, zastępca lekarza kierującego oddziałem ginekologiczno-położniczym dr n. med. Artur Wieczorek oraz wykonawcy inwestycji.

tn_img_7763.jpg
tn_img_7798.jpg
tn_img_7799.jpg
tn_img_7800.jpg

Prezentację na temat modernizacji traktu porodowego oraz oddziału ginekologiczno-położniczego z noworodkami w latach 2007-2010, a także programów profilaktycznych w ramach programu „Poprawa ochrony zdrowia w Powiecie Gorlickim” przedstawił starosta Mirosław Wędrychowicz. - Dziękuję dyrektorowi Szpitala Panu Marianowi Świerzowi oraz pracownikom placówki za ogromną determinację i ciągłe podejmowanie wyzwań inwestycyjnych,  Radzie i Zarządowi Powiatu Gorlickiego oraz władzom miasta Gorlice za ciągłe wspieranie tych przedsięwzięć – mówił podczas spotkania starosta Mirosław Wędrychowicz. - Przed nami otwarcia zmodernizowanego budynku „starego szpitala”, ogromna inwestycja w odnawialne źródła energii elektrycznej czyli instalację fotowoltaiczną oraz otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego. Cieszy nas także fakt, iż w kolejnej perspektywie programowania środków europejskich dla naszego szpitala zaplanowana jest już kwota około 12 milionów złotych – dodał starosta.

Przypomnijmy, iż w ramach Programu Norweskiego w Szpitalu Specjalistycznym i m H. Klimontowicza w Gorlicach zrealizowano kilka ważnych programów profilaktycznych dotyczących noworodków i matek tj: zapobiegania zakażeniom paciorkowcowym okołoporodowym, wczesnego wykrywania dysplazji stawów biodrowych, wczesnego wykrywania wad wrodzonych, wczesnego wykrywania zaburzeń rozwoju psychoruchowego u dzieci w pierwszym roku życia, promocji i rozpowszechniania karmienia piersią,  zapobiegania   i  profilaktyki wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. W 2010 roku zmodernizowano także oddział dziecięcy. Wartość tej inwestycji to 300 tys. złotych.

Tekst i zdjęcia Paulina Kwaśniak-Karp