13 grudnia 2018 16:48
Imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy
Szkoły z pracodawcami
Redaktor: Ewa Żarnowska    12.02.2015. Drukuj Powiadom Znajomego
Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Nowym Sączu było organizatorem konferencji pt: Współpraca pracodawców ze szkołami w przygotowaniu uczniów do zawodu. W konferencji udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele przedmiotów zawodowych, pracodawcy, jak również przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego i limanowskiego oraz miasta Nowy Sącz. Wśród uczestników była m.in. dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach Renata Stępień, która zaprezentowała dobre praktyki w obszarze kształcenia zawodowego i współpracy z pracodawcami w ZST.

Wszystkich zgromadzonych gości i uczestników konferencji powitał Stanisław Szudek -Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu. Następnie głos zabrał Grzegorz Baran -  Małopolski Wicekurator Oświaty, który podkreślił istotną rolę szkolnictwa zawodowego we współczesnej edukacji.
W pierwszej części spotkania wystąpił również  Zbigniew Czepelak - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu oraz Maria Krysakowska - st. specjalista ds. oświaty KO w Krakowie, którzy przedstawili stan i problemy szkolnictwa zawodowego w czterech powiatach oraz zagadnienia i zmiany prawne związane z tą sferą edukacji.

Druga część dotyczyła prezentacji doświadczeń i przykładów dobrych praktyk w obszarze kształcenia zawodowego, a zwłaszcza współpracy z pracodawcami, podczas której prezentowały się cztery szkoły: Zespół Szkół Nr 1 im. KEN w Nowym Sączu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy Zdrój, Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej oraz Zespół Szkół Technicznych im W. Pola w Gorlicach.

W swoim wystąpieniu dyrektor ZST Renta Stępień podkreśliła, że szkoła i zakład pracy są uzupełniającymi się nawzajem miejscami zdobywania wiedzy.

Współdziałając z przedsiębiorstwami, wdrażamy proces kształcenia umiejętności zawodowych zmierzający do tego, aby z ucznia uczynić prawdziwego mistrza w swoim zawodzie, który posiada pełne przygotowanie i spełnia oczekiwania współczesnego rynku pracy. Wspólne planowanie i kierowanie ścieżką zawodową młodego człowieka wymaga elastyczności ze strony szkoły i dużej otwartości ze strony firmy. Nasze długoletnie już doświadczenie w kształceniu zawodowym pozwoliło wypracować szkole szeroką gamę pracodawców w każdym nauczanym w niej zawodzie, z którymi stale współpracuje i cały czas te działania są wzmacniane poprzez wprowadzanie nowych form”  – powiedziała Renata Stępień
Elementem uzupełniającym wystąpienie była prezentacja szkolnego filmu przedstawiającego przykłady dobrych praktyk, w powstanie którego zaangażowali się również  uczniowie ZST.

Zapraszamy do obejrzenia filmu:

Źródło informacji: ZST w Gorlicach