12 grudnia 2018 18:27
Imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary
Szacun dla zawodowca
Redaktor: Ewa Żarnowska    12.12.2016. Drukuj Powiadom Znajomego
Zespół Szkół  Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach we współpracy z Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach zorganizował Dzień Zawodowca. Jego celem było promowanie szkolnictwa zawodowego, a w szczególności zawodów, w których obie placówki prowadzą kształcenie. W wydarzeniu udział wzięli uczniowie trzeciej klasy gimnazjum Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Gorlicach.

Swoje spotkanie z zawodem rozpoczęli w CKPiU, gdzie wzięli udział w zajęciach w warsztacie naprawy pojazdów samochodowych, pracowni obrabiarek CNC oraz w dziale elektrotechniki i elektroniki. Dzięki temu mieli możliwość wykonywania konkretnych prac związanych z wymienionymi zawodami. W przerwie, w nowoczesnej sali audiowizualnej, dyrektor CKPiU Adam Tarsa oraz dyrektor ZST Renata Stepień zapoznali gości z kierunkami kształcenia znajdującymi się w ofercie tych placówek, a następnie wszyscy uczestniczyli w projekcji filmu promującego ZST w Gorlicach oraz prezentującego efekty 3D.
Druga część zajęć odbyła się w Zespole Szkół Technicznych, gdzie uczniowie uczestniczyli w lekcji języka polskiego połączonej z lekcją języka angielskiego, lekcji matematyki oraz informatyki. Na uwagę zasługuje fakt, że zajęcia zostały poprowadzone w formie interaktywnych gier i zabaw oraz z wykorzystaniem nowoczesnych technologii TIK. Gimnazjalistom przybliżono również specyfikę pracy technika usług fryzjerskich, a w czasie warsztatów fryzjerskich goście mogli skorzystać z usług fryzjerskich wykonywanych przez uczennice ZST.

Ideą zorganizowanego Dnia Zawodowca, jak podkreśla Renata Stępień, dyrektor ZST jest pokazanie młodym ludziom, że kształcenie w kierunku zawodowym daje wiele możliwości, a praca w określonym fachu wcale nie musi być nudna. - Szkoła kształci młodzież w zawodach, na które niezmiennie jest zapotrzebowanie na rynku pracy, a to w dzisiejszych czasach ogromnie ważne. Taka forma współpracy pomiędzy szkołą gimnazjalną i ponadgimnazjalną pozwala młodszym uczniom lepiej poznać specyfikę pracy oraz ofertę szkoły z kolejnego etapu edukacyjnego. Bogatsi o nową w praktyczną wiedzę mogą dokonać łatwiejszego, świadomego wyboru ścieżki edukacji czy przyszłego zawodu - dodaje.

dsc_2704.jpg
dsc_2709.jpg