22 września 2019 08:35
Imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima
Sprawdzajmy prognozy jakości powietrza
Redaktor: Yvetta Walecka    19.03.2019. Drukuj Powiadom Znajomego
Od 1 stycznia 2019 r. Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) ustawowo odpowiada za wykonywanie obliczeń i prognoz jakości powietrza dla terytorium Polski. Rezultatem wprowadzanych zmian jest bezpłatny i powszechny dostęp obywateli do jednolitej i spójnej informacji na temat rozkładu stężeń zanieczyszczeń powietrza oraz prognoz jakości powietrza w całym kraju.
Prognozy jakości powietrza prezentowane są na stronie www.ios.edu.pl w zakładce „Jakość powietrza”. Dane aktualizowane są codziennie w godzinach porannych, na kolejne trzy dni (dziś-jutro-pojutrze).
Aktualnie dostępne na stronie są:
  • mapy indeksu średniodobowego na kolejne trzy dni;
  • trend zmian indeksu w miastach wojewódzkich;
  • animacja rozkładu indeksu nad obszarem Polski.
Dane dotyczą następujących substancji: pył zawieszony PM10, dwutlenek azotu NO2, dwutlenek siarki SO2 ( w okresie zimowym od października do marca), ozon troposferyczny O3 (w okresie letnim od kwietnia do września). Wykorzystując dodatkowo wartości stężeń innych prognozowanych zanieczyszczeń, IOŚ-PIB ocenia ogólny poziom narażenia, wyrażany jako Polski Indeks Jakości Powietrza, zdefiniowany na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i wykorzystywany do obliczeń indeksu na postawie pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska.

Źródło IOŚ-PIB