15 października 2019 18:28
Imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana
Spotkanie ze świadkiem historii
Redaktor: Yvetta Walecka    02.10.2019. Drukuj Powiadom Znajomego
W niezwykle ciekawym wydarzeniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Zagórzanach. Było to spotkanie z pabianiczanką Aliną Dąbrowską, więźniarką Auschwitz i czterech innych obozów zagłady. W spotkaniu ze świadkiem historii uczestniczyła m.in. Starosta Gorlicki Maria Gubała i Wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski.

Alina Dąbrowska – numer obozowy 44165, jest jednym z ostatnich żyjących świadków okrucieństwa II wojny światowej. Już na początku okupacji zaangażowała się w działalność konspiracyjną, idąc za przykładem brata, działacza Szarych Szeregów – Zenona Bartoszka (ps. Piła). Aresztowana w 1942 r. została wywieziona do obozu Auschwitz, gdzie poddawano ją pseudomedycznym eksperymentom doktora Mengele. Przeżyła pięć obozów: Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Malchow, Buchenwald i Leipzig oraz marsze śmierci. Przez ponad 50 lat nie była w stanie pojechać do Oświęcimia. Dopiero teraz zdecydowała się opowiedzieć całą swoją historię i opublikować listy pisane z obozu.W trakcie spotkania pani Alina opowiadała, dlaczego po wojnie ukrywała swój obozowy numer i jak udało się jej ocalić radość życia.

Tę poruszającą rozmowę z wyjątkowym świadkiem historii podsumowała Starosta Gorlicki Maria Gubała: Chylę dziś czoło przed Panią i przed wszystkimi, którzy stali się najstraszliwszą ofiarą w dziejach ludzkości. To co Państwo przeszliście, jest dla nas, żyjących w XXI wieku, ciągle aktualną przestrogą. Wszelkie słowa są bezradne wobec Państwa cierpień i potworności zbrodni obozów koncentracyjnych. Niech dzisiejsze spotkanie przyczyni się do ustrzeżenia ludzkości przed groźbą ich powtórzenia, niech prawda o Auschwitz-Birkenau, Dachau, Majdanku, Ravensbrück  i dziesiątkach innych nigdy nie przestanie być głoszona.
Starosta zwróciła się również do obecnej na sali młodzieży: Okrutny był ten czas ludobójstwa, niszczenia  ciała i ducha, gdzie człowiek był tylko numerem. Dziś, wy młodzi moi przyjaciele, dowiadujecie się o nim z książek, pamiętników, ze spotkań. I oby tak pozostało, by nigdy nie powtórzyła się ta tragedia. To wy jesteście przyszłością tego świata, dlatego przekazaną wam wiedzę musicie dobrze wykorzystać i wyciągnąć wnioski z tragicznej historii. Musicie chronić świat przed bagatelizowaniem i usprawiedliwianiem zła, przed pogardą i nienawiścią.

Zdjęcia SP im. Komisji Edukacji Narodowej w Zagórzanach

9a.jpg