Facebook
15 października 2019 18:28
Imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Spotkanie ze świadkiem historii
Redaktor: Yvetta Walecka    02.10.2019. Drukuj Powiadom Znajomego
W niezwykle ciekawym wydarzeniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Zagórzanach. Było to spotkanie z pabianiczanką Aliną Dąbrowską, więźniarką Auschwitz i czterech innych obozów zagłady. W spotkaniu ze świadkiem historii uczestniczyła m.in. Starosta Gorlicki Maria Gubała i Wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski.


Alina Dąbrowska – numer obozowy 44165, jest jednym z ostatnich żyjących świadków okrucieństwa II wojny światowej. Już na początku okupacji zaangażowała się w działalność konspiracyjną, idąc za przykładem brata, działacza Szarych Szeregów – Zenona Bartoszka (ps. Piła). Aresztowana w 1942 r. została wywieziona do obozu Auschwitz, gdzie poddawano ją pseudomedycznym eksperymentom doktora Mengele. Przeżyła pięć obozów: Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Malchow, Buchenwald i Leipzig oraz marsze śmierci. Przez ponad 50 lat nie była w stanie pojechać do Oświęcimia. Dopiero teraz zdecydowała się opowiedzieć całą swoją historię i opublikować listy pisane z obozu.W trakcie spotkania pani Alina opowiadała, dlaczego po wojnie ukrywała swój obozowy numer i jak udało się jej ocalić radość życia.

Tę poruszającą rozmowę z wyjątkowym świadkiem historii podsumowała Starosta Gorlicki Maria Gubała: Chylę dziś czoło przed Panią i przed wszystkimi, którzy stali się najstraszliwszą ofiarą w dziejach ludzkości. To co Państwo przeszliście, jest dla nas, żyjących w XXI wieku, ciągle aktualną przestrogą. Wszelkie słowa są bezradne wobec Państwa cierpień i potworności zbrodni obozów koncentracyjnych. Niech dzisiejsze spotkanie przyczyni się do ustrzeżenia ludzkości przed groźbą ich powtórzenia, niech prawda o Auschwitz-Birkenau, Dachau, Majdanku, Ravensbrück  i dziesiątkach innych nigdy nie przestanie być głoszona.
Starosta zwróciła się również do obecnej na sali młodzieży: Okrutny był ten czas ludobójstwa, niszczenia  ciała i ducha, gdzie człowiek był tylko numerem. Dziś, wy młodzi moi przyjaciele, dowiadujecie się o nim z książek, pamiętników, ze spotkań. I oby tak pozostało, by nigdy nie powtórzyła się ta tragedia. To wy jesteście przyszłością tego świata, dlatego przekazaną wam wiedzę musicie dobrze wykorzystać i wyciągnąć wnioski z tragicznej historii. Musicie chronić świat przed bagatelizowaniem i usprawiedliwianiem zła, przed pogardą i nienawiścią.

Zdjęcia SP im. Komisji Edukacji Narodowej w Zagórzanach

1.
1.jpg
2.
2.jpg
3.
3.jpg
4.
4.jpg
5.
5.jpg
6.
6.jpg
7.
7.jpg
8.
8.jpg
9.
9.jpg
10.
9a.jpg
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl