19 marca 2019 01:13
Imieniny: Józefa, Bogdana, Laili
Siła wypadkowa Anny Zielińskiej
Redaktor: Yvetta Walecka    08.01.2019. Drukuj Powiadom Znajomego

4 stycznia w foyer Kasztelu w Szymbarku odbył się wernisaż Anny Zielińskiej, zatytułowanej „Siła wypadkowa”.

Siły, doświadczenia, emocje, które artystka przetwarza na język sztuki stały się motywem przewodnim wystawy. Siła wypadkowa to działanie kilku sił przyłożonych do tego samego ciała, powodujące zmianę pędu ciała. Siły, tworzące sumę wektorową są siłami składowymi, które mogą być rzeczywiście działającymi siłami lub składowymi innych sił. Twórca podlega wpływom zewnętrznym, aktualnym przeżyciom emocjonalnym, co ma wydźwięk w powstających pracach, jest to swoista siła wypadkowa.
Anna Zielińska ukończyła Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom otrzymała w pracowni prof. A. Myjaka. Jest doktorantką Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, na kierunku „Pedagogika”.
Pracowała jako arteterapeutka w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia w Tworkach. Współpracuje z Fundacją Dom Kultury, dla której prowadzi zajęcia integracyjne, edukacyjne i terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z rodzin potrzebujących wsparcia i dla dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym. Prowadzi także warsztaty arteterapeutyczne dla skazanych w więzieniach na terenie Polski.
Wystawa „Siła wypadkowa” ma charakter retrospektywny prezentowane prace powstawały na przestrzeni wielu lat, w kluczowych momentach rozwoju twórczego. Widz ma szanse zobaczyć dzieła tworzone już w czasach licealnych, podczas studiów i okresu pracy samodzielnej. Wystawa skomponowana jest z rzeźb i rysunków, które stanowią dla autorki główne środki artystycznego wyrazu.
Wystawa będzie czynna do 5 lutego 2019 r. Więcej na stronie www.muzeum.gorlice.pl

Informacja i zdjęcia: Kasztel w Szymbarku

10a.jpg