19 sierpnia 2019 20:40
Imieniny: Bolesława, Juliana, Jana
Scaleń ciąg dalszy...
Redaktor: Yvetta Walecka    07.08.2019. Drukuj Powiadom Znajomego
Starosta Gorlicki w porozumieniu z Zarządem Powiatu po raz kolejny podjęli wyzwanie  przeprowadzenia postępowania scaleniowego i zagospodarowania poscaleniowego, tym razem w miejscowości Rożnowice w gminie Biecz.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego podpisana została umowa na przeprowadzenie prac scaleniowych  i zagospodarowania poscaleniowego w Rożnowicach, pomiędzy Samorządem Województwa Małopolskiego reprezentowanym przez zastępcę Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich UMWM Romana Wcisło a Powiatem Gorlickim w osobach  Starosty Gorlickiego Marii Gubały i Wicestarosty Stanisława Kaszyka przy udziale Skarbnika Powiatu Krystyny Lewek. Podpisującym towarzyszyli Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka i Radna Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz.
Wartość projektu to kwota ponad 14 mln złotych, w ramach której wykonanych zostanie 13,4 km nowych dróg, przebudowanych 16 km dróg rolniczych, konserwacji i korekcie przebiegu poddanych zostanie 5,8 km rowów melioracyjnych, wybudowane zostaną 22 przepusty, rekultywacją objętych zostanie 5,5 ha.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg

Przypomnijmy raz jeszcze, że w latach 2012-2015 przeprowadzony został proces scaleń       i zagospodarowania poscaleniowego w Męcinie Wielkiej za kwotę ponad 7 mln zł. Łączny obszar wyniósł 938 ha, były to łącznie 1183 działki ewidencyjne należące do 190 gospodarstw. Wybudowano 2,5 km nowych dróg rolniczych i dojazdów do zabudowań ( w tym 0,3 nawierzchni bitumicznej), przebudowano 14,7 km dróg rolniczych, w tym 4,3 km nawierzchni bitumicznej wraz  z wykonaniem przepustów w ciągu drogi i zjazdów na drogę powiatową, poprawiono parametry techniczne rowów melioracyjnych wraz z wykonaniem 15 przejazdów gospodarczych i umocnieniem rowu melioracyjnego przed osunięciem oraz likwidację 0,5 ha zbędnych dróg, miedz i zakrzaczeń.

Sękowa i Racławice to kolejne miejscowości objęte postępowaniem scaleniowym i zagospodarowaniem poscaleniowym. Wartość projektów to kwota prawie 21 mln złotych. W Sękowej scalaniem zostało objętych 1158 ha gruntów i 250 gospodarstw, w Racławicach 634,5 ha gruntów i 170 gospodarstw. Na etapie poscaleniowym w Sękowej wybudowanych zostanie 76 km dróg, w tym 5,5 km całkowicie nowych i 70,53 km przebudowanych. Natomiast w Racławicach w wyniku scaleń powstanie 39,2 km dróg, w tym 4,7 km nowych.
Przygotowany został również i otrzymał wysoką lokatę w rankingu województwa, projekt dotyczący scaleń i zagospodarowania poscalenowego w miejscowości Siary, który jednak w chwili obecnej nie może być wdrożony do realizacji z uwagi na zbyt krótki termin na wykonanie prac scaleniowych i zagospodarowania poscaleniowego, a także rozliczenie projektu w wyznaczonych ramach czasowych. Przedsięwzięcie będzie zatem realizowane w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.