Facebook
18 września 2019 07:56
Imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Rozwijają skrzydła przedsiębiorczości
Redaktor: Ewa Żarnowska    10.05.2016. Drukuj Powiadom Znajomego
„Jak osiągnąć sukces?” pod takim hasłem w Zespole Szkół Technicznych w Gorlicach odbywały się warsztaty realizowane w ramach projektu „Rozwijamy Skrzydła Polski Lokalnej” przez Instytut Badań nad Gospodarką w ramach Kongresu Obywatelskiego. Szkoła uczestniczyła w projekcie pilotażowym jako jedna z 50 szkół w kraju.    Warsztaty miały formę gry symulacyjnej, a ich celem było ukazanie osobom wkraczającym na rynek pracy, że sukces życiowy zależy zarówno od sukcesu zawodowego, jak i racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. Cztery drużyny z klasy II ZSZ i IIcT podjęły „walkę” o zgromadzenie jak największej wartości majątku w poszczególnych etapach życia zawodowego, tak by w momencie przejścia na emeryturę, mieć wypracowany i zgromadzony jak największy kapitał. Każdy etap kończył się podsumowaniem wysokości posiadanych aktywów finansowych, a w zakończeniu ukazane zostały główne czynniki, które decydowały o sukcesach i porażkach. Młodzież z wielkim entuzjazmem podejmowała decyzję o swoich funduszach i planach w poszczególnych etapach życia, a w rozrachunku końcowym, we wnioskach sama zauważyła, że opłaca się inwestować w siebie i zdobywać nowe kwalifikacje oraz umiejętności.
    - Była to doskonała lekcja przedsiębiorczości, która praktycznie uczy m.in. odpowiedzialności, rozwagi i rozsądku w podejmowaniu trudnych decyzji życiowych” - mówi Renata Stępień dyrektor  ZST, koordynator rozgrywek i nauczyciel przedsiębiorczości. Przygotowywanie uczniów do podejmowania trudnych decyzji związanych z planowaniem przyszłej kariery i rozwoju zawodowego oraz do radzenia sobie w zmieniającej się rzeczywistości to nieodłączny element kształcenia w ZST w Gorlicach, dlatego  podejmujemy różnorakie działania, które pozwalają młodzieży w sposób praktyczny kreować własną przedsiębiorczość.

    Kolejnym przedsięwzięciem realizowanym w szkole był Dzień Przedsiębiorczości, czyli program jednodniowych praktyk organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP. W ramach XIII już edycji tego programu  trzynaście uczennic z klasy II bT w wybranych przez siebie zakładach pracy, firmach, instytucjach, odbywały  kilkugodzinne praktyki, gdzie mogły zweryfikować swoje wyobrażenie o danym zawodzie, pozyskać informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu oraz zapoznać się  z organizacją i zarządzaniem firmą.
    Uczestnicy projektu bardzo pozytywnie ocenili swój jednodniowy pobyt w zakładach pracy i instytucjach. Podkreślali miłą atmosferę i życzliwe przyjęcie oraz rzetelną wiedzę jaką im przekazano na temat wybranych stanowisk pracy. Wszyscy byli zgodni, że było to bardzo ciekawe i pouczające doświadczenie, bowiem dzień ten spędzili bardzo aktywnie, a do szkoły wrócili pełni wrażeń z pobytu m.in. w Komendzie Powiatowej Policji w Gorlicach, w Przedszkolu w Śnietnicy oraz „Wesołe Skrzaty” w Moszczenicy, w Centrum Dietetycznym Naturhouse oraz Salonach Fryzjerskich, a także w Serwisie komputerowym. Dzień Przedsiębiorczości z pewnością zainspirował młodzież do refleksji nad swoją przyszłością zawodową i wyborem ścieżki rozwoju zawodowego, a szkolnym inicjatorem tych działań była Małgorzata Kukuła-Jasińska - wicedyrektor i doradca zawodowy .
Na tym nie koniec, bo jak podkreślają koordynatorzy już niedługo na uczniów czekają nowe wyzwania i działania w ramach kreowania własnej przedsiębiorczości.

Informację i zdjęcia udostępniła dyrektor ZST Renata Stępień

 

1.
1.jpg
2.
2.jpg
3.
7.jpg
4.
8.jpg
5.
dsc04582.jpg
6.
dsc04588.jpg
7.
dsc04600.jpg
8.
dsc04601.jpg
9.
dsc04602.jpg
10.
dsc04611.jpg
11.
dsc04621.jpg
12.
dsc04627.jpg
13.
dsc04630.jpg
14.
dsc04632.jpg
15.
dsc04634.jpg
16.
dsc_0236.jpg
17.
dsc_0237.jpg
18.
dzien przed.jpg
19.
sukces.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl