13 grudnia 2018 17:42
Imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy
Rozwijają skrzydła przedsiębiorczości
Redaktor: Ewa Żarnowska    10.05.2016. Drukuj Powiadom Znajomego
„Jak osiągnąć sukces?” pod takim hasłem w Zespole Szkół Technicznych w Gorlicach odbywały się warsztaty realizowane w ramach projektu „Rozwijamy Skrzydła Polski Lokalnej” przez Instytut Badań nad Gospodarką w ramach Kongresu Obywatelskiego. Szkoła uczestniczyła w projekcie pilotażowym jako jedna z 50 szkół w kraju.

Warsztaty miały formę gry symulacyjnej, a ich celem było ukazanie osobom wkraczającym na rynek pracy, że sukces życiowy zależy zarówno od sukcesu zawodowego, jak i racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi. Cztery drużyny z klasy II ZSZ i IIcT podjęły „walkę” o zgromadzenie jak największej wartości majątku w poszczególnych etapach życia zawodowego, tak by w momencie przejścia na emeryturę, mieć wypracowany i zgromadzony jak największy kapitał. Każdy etap kończył się podsumowaniem wysokości posiadanych aktywów finansowych, a w zakończeniu ukazane zostały główne czynniki, które decydowały o sukcesach i porażkach. Młodzież z wielkim entuzjazmem podejmowała decyzję o swoich funduszach i planach w poszczególnych etapach życia, a w rozrachunku końcowym, we wnioskach sama zauważyła, że opłaca się inwestować w siebie i zdobywać nowe kwalifikacje oraz umiejętności.
    - Była to doskonała lekcja przedsiębiorczości, która praktycznie uczy m.in. odpowiedzialności, rozwagi i rozsądku w podejmowaniu trudnych decyzji życiowych” - mówi Renata Stępień dyrektor  ZST, koordynator rozgrywek i nauczyciel przedsiębiorczości. Przygotowywanie uczniów do podejmowania trudnych decyzji związanych z planowaniem przyszłej kariery i rozwoju zawodowego oraz do radzenia sobie w zmieniającej się rzeczywistości to nieodłączny element kształcenia w ZST w Gorlicach, dlatego  podejmujemy różnorakie działania, które pozwalają młodzieży w sposób praktyczny kreować własną przedsiębiorczość.

Kolejnym przedsięwzięciem realizowanym w szkole był Dzień Przedsiębiorczości, czyli program jednodniowych praktyk organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP. W ramach XIII już edycji tego programu  trzynaście uczennic z klasy II bT w wybranych przez siebie zakładach pracy, firmach, instytucjach, odbywały  kilkugodzinne praktyki, gdzie mogły zweryfikować swoje wyobrażenie o danym zawodzie, pozyskać informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu oraz zapoznać się  z organizacją i zarządzaniem firmą.
    Uczestnicy projektu bardzo pozytywnie ocenili swój jednodniowy pobyt w zakładach pracy i instytucjach. Podkreślali miłą atmosferę i życzliwe przyjęcie oraz rzetelną wiedzę jaką im przekazano na temat wybranych stanowisk pracy. Wszyscy byli zgodni, że było to bardzo ciekawe i pouczające doświadczenie, bowiem dzień ten spędzili bardzo aktywnie, a do szkoły wrócili pełni wrażeń z pobytu m.in. w Komendzie Powiatowej Policji w Gorlicach, w Przedszkolu w Śnietnicy oraz „Wesołe Skrzaty” w Moszczenicy, w Centrum Dietetycznym Naturhouse oraz Salonach Fryzjerskich, a także w Serwisie komputerowym. Dzień Przedsiębiorczości z pewnością zainspirował młodzież do refleksji nad swoją przyszłością zawodową i wyborem ścieżki rozwoju zawodowego, a szkolnym inicjatorem tych działań była Małgorzata Kukuła-Jasińska - wicedyrektor i doradca zawodowy .
Na tym nie koniec, bo jak podkreślają koordynatorzy już niedługo na uczniów czekają nowe wyzwania i działania w ramach kreowania własnej przedsiębiorczości.

Informację i zdjęcia udostępniła dyrektor ZST Renata Stępień

dsc04582.jpg