13 grudnia 2018 00:47
Imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy
Rower jest wielce OK
Redaktor: Ewa Żarnowska    09.03.2018. Drukuj Powiadom Znajomego
Niektórzy robili to całą zimę... Inni czekają z nadzieją na wiosnę... Z całą pewnością wszyscy już mogą przeglądać przewodniki, wybierać trasy i szykować swoje jednoślady. Za Komisją Rozwoju i Promocji Rady Powiatu Gorlickiego polecamy Państwu przewodnik rowerowy „Beskid Niski na rowerze”, a w nim 20 tras rowerowych, szczegółowe mapy oraz atrakcje i zabytki Beskidu Niskiego. Polecamy także darmową aplikację mobilną.

Przewodnik „Beskid Niski na rowerze” autorstwa  Romana Trzmielewskiego wydany został przez Wydawnictwo Compass specjalizujące się w opracowywaniu oraz wydawaniu map i przewodników dla, jak to określają, wymagających turystów.
Przewodnik ma ułatwić zwiedzanie Łemkowszczyzny na rowerze. Na 114 stronach zawiera gotowe propozycje wycieczek - 20 autorskich tras rowerowych o różnym stopniu trudności i łącznej długości 860 km.

Obejmują one sześć działów: W dolinie Białej, W dolinie Ropy, W dolinie Węgierskiej Drogi, W Magurskim Parku Narodowym, Między Dolinami Wisłoki i Wisłoka oraz W Jaśliskim Parku Krajobrazowym.

tn_img_8397.jpg
tn_img_8399.jpg
tn_img_8400.jpg
tn_img_8401.jpg
tn_img_8402.jpg
tn_img_8403.jpg
tn_img_8404.jpg

We wstępie do przewodnika autor napisał m.in.:
„Projektując pętle, staraliśmy się:
− aby każda wycieczka była ciekawa i prowadziła drogami przyjaznymi rowerzystom, a na trasie znalazły się godne odwiedzania obiekty, atrakcyjne punkty widokowe, osobliwości przyrody i miejsca historyczne;
− aby pokonanie trasy zajmowało 4–6 godzin, a w razie potrzeby – w przypadku zbyt trudnych odcinków, zmiany pogody czy gorszego samopoczucia – można było skrócić wycieczkę;
− aby w miarę możliwości obejmowały cały obszar Beskidu Niskiego, umożliwiały przejazd przez niemalże wszystkie miejscowości i doliny, zarówno zamieszkałe, jak i te opuszczone po wojnie, a także żeby wiodły głównie drogami nadającymi się do jazdy rekreacyjnej;
− maksymalnie ułatwić nawigację na trasie, dlatego tam, gdzie to było możliwe, trasy biegną szlakami turystycznymi lub używanymi ciągami komunikacyjnymi; tylko krótkie fragmenty (tam, gdzie było to konieczne) prowadzą nieoznakowanymi ścieżkami.
Na bazy wycieczek wybraliśmy miejsca, do których można łatwo dojechać i bez problemu zaparkować samochód....”

Przewodnik można kupić w Wydawnictwie Compass zobacz tutaj

Zapraszamy także na stronę: https://malopolska.szlaki.pttk.pl/
gdzie m.in. można pobrać darmową aplikacje mobilną, która prezentuje przebiegi szlaków turystycznych na terenie woj. małopolskiego oraz powiązane z nimi miejsca atrakcyjne turystycznie.