12 grudnia 2018 18:09
Imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary
Rewolucja w ZST
Redaktor: Ewa Żarnowska    24.02.2016. Drukuj Powiadom Znajomego
„Impresjonizm – Rewolucja w Sztuce” pod takim tytułem odbyła się interdyscyplinarna lekcja historii, sztuki, muzyki i literatury w  Zespole Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach. Prelegentami i autorami wystawy byli Państwo Ewa i Janusz Baryccy z Fundacji Beksiński z Rzeszowa, którzy z wielkim zaangażowanie i niezwykłą pasją przybliżali sztukę impresjonizmu w malarstwie i nie tylko.

Uczniowie, w otoczeniu  obrazów, z multimedialnym wykładem, a także muzyczną i poetycką  impresją, mogli dowiedzieć się m.in. o czynnikach mających wpływ na powstanie impresjonizmu, o wpływie światła i przejrzystości powietrza na kolor i kształt oraz o inspiracji tematami z tzw. paryskiej ulicy.

Dzięki tej wyjątkowej lekcji impresjoniści: Claude Monet, Edouard Manet, Edgar Degas, Camille Pissarro i Pierre–Auguste Renoir zyskali spore grono wielbicieli swojej twórczość. Cały projekt cieszył się sporym zainteresowaniem wśród młodzieży ZST, która poszerzyła swoją wiedzę o sztukę oraz umiejętność świadomego odbioru różnych dzieł kultury, a także rozwinęła swoje  zainteresowania malarskie. Pozyskana wiedza była dobrym wprowadzeniem do epoki dla uczniów klas młodszych i powtórką dla tegorocznych maturzystów. Spotkanie ze sztuką okazało się  niezwykłą lekcją, prawdziwą duchową ucztą, która zachwyciła wszystkich uczestników i z pewnością  takie zajęcia zagoszczą na stałe w ZST.

z1.jpg
z2.jpg