Facebook
24 kwietnia 2018 01:10
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Redyk połączy Karpaty
Redaktor: Ewa Żarnowska    07.02.2013. Drukuj Powiadom Znajomego
Starosta Mirosław Wędrychowicz uczestniczył w spotkaniu informacyjno-szkoleniowym dotyczącym realizacji projektu „Redyk Karpacki” na terenach Beskidu Niskiego. Konferencja zorganizowana przez Fundację Pasterstwo Transhumancyjne, Porozumienie Karpackie oraz Stowarzyszenie Beskid Zielony Lokalna Organizacja Turystyczna odbyła się w Ośrodku Edukacyjnym Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. Podczas spotkania poruszono temat przejścia Redyku Karpackiego przez powiat gorlicki oraz organizację imprez towarzyszących.

    „Redyk Karpacki-Transhumancje 2013”  to nazwa projektu realizowanego przez Fundację „Pasterstwo Transhumancyjne” z Polski i organizację „Asociatia Transhumanta” z Rumunii. Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi UE. Zakłada  tradycyjne przejście  z owcami przez Karpaty, a tym samym uczczenie wędrówki pasterzy wołoskich, która doprowadziła do zasiedlenia obszaru gór i powstania wspólnej wysokogórskiej kultury pasterskiej. Redyk rozpocznie się 11 maja i potrwa aż do 14 września 2013 r. Jego trasa  obejmie około 1400 kilometrów i poprowadzi przez tereny górskie Rumunii, Ukrainy, Polski, Słowacji i Czech. W Polsce wędrówka obejmie Podkarpacie, Małopolskę i Śląsk. Redyk Karpacki na przełomie lipca i sierpnia przejdzie także przez  powiat gorlicki, a konkretnie przez miejscowości:  Radocyna, Konieczna, Zdynia, Hańczowa, Regietów oraz Izby.

- Uważam, iż jest to kapitalny pomysł, a także znakomita promocja dla powiatu gorlickiego i całego Beskidu Niskiego- mówił w trakcie konferencji starosta Mirosław Wędrychowicz. Cieszymy się, że będziemy mogli uczestniczyć w promowaniu tak wyjątkowej idei. Pozostaje nam tylko ustalenie bliższych szczegółów co do organizacji imprezy na naszym terenie. Na pewno znajdziemy dobre miejsce na redykowy przystanek w powiecie gorlickim i prezentację naszego dorobku artystycznego, ludowego, rękodzielniczego czy degustację regionalnych potraw.

    Podczas konferencji, na której obecni byli między innymi: dyrektor Magurskiego Parku Narodowego Andrzej Czaderna, starosta nowosądecki Jan Golonka, Piotr Kohut z Fundacji Pasterstwo Transhumancyjne, Józef Michałek reprezentujący Porozumienie Karpackie,  Kazimierz Furczoń z Tatrzańsko-Beskidzkiej Spółdzielni Producentów „Gazdowie”, koordynator Redyku Beskid Niski Włodzimierz Oleksy oraz Andrzej Orchel i Robert Łętowski ze Stowarzyszenia „Beskid Zielony” przedstawiono serię wykładów dotyczących realizacji Redyku Karpackiego, tradycyjnej gospodarki pasterskiej w Karpatach, działań na rzecz zachowania hodowli owiec w górach oraz promocji produktów regionalnych. - Redyk to przede wszystkim wydarzenie kulturowe. Projekt promujący wyjątkowy styl życia w zgodzie z rytmem natury i energii jaka drzemie w Karpatach i otaczających je dolinach. Chcemy, aby różne organizacje zaczęły utożsamiać się z kulturą karpacką - mówił podczas spotkania Piotr Kohut z Fundacji Pasterstwo Transhumancyjne.
    Jak podkreślają organizatorzy głównym celem Redyku Karpackiego jest promocja kultury i tradycji karpackich poprzez promowanie i współorganizowanie imprez i wydarzeń kulturalnych o charakterze ponadregionalnym, promocja produktów regionalnych czy poszerzenie współpracy pomiędzy samorządami krajowymi i zagranicznymi w całym łuku Karpat. Ważna jest także  integracja społeczności pasterskich w górach, działanie na rzecz hodowców owiec, tradycyjnego pasterstwa, wspieranie baców, juhasów i gazdów oraz zwrócenie uwagi na wartości przyrodnicze, ekologiczne i kulturowe Karpat.
    Kolejne spotkanie informacyjne dotyczące organizacji Redyku Karpackiego na terenach Beskidu Niskiego odbędzie się już pod koniec lutego.

Szczegółowe informacje o „Redyku Karpackim-Transhumance 2013” znajdziemy na stronach internetowych  www.transhumance.pl oraz www.redykkarpacki.pl 

Tekst i zdjęcia: Paulina Kwaśniak-Karp

1.
tn_img_9714.jpg
2.
tn_img_9715.jpg
3.
tn_img_9718.jpg
4.
tn_img_9719.jpg
5.
tn_img_9720.jpg
6.
tn_img_9722.jpg
7.
tn_img_9727.jpg
8.
tn_img_9729.jpg
9.
tn_img_9732.jpg
10.
tn_img_9736.jpg
11.
tn_img_9739.jpg
12.
tn_img_9740.jpg
13.
tn_img_9741.jpg
14.
tn_img_9743.jpg
15.
tn_img_9747.jpg
16.
tn_img_9748.jpg
17.
tn_img_9751.jpg
18.
tn_img_9755.jpg
19.
tn_img_9756.jpg
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl