16 października 2019 09:43
Imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza
Rajd Szlakami Żołnierzy AK
Redaktor: Ewa Żarnowska    30.05.2016. Drukuj Powiadom Znajomego
Trwa VII Rajd Szlakami Żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, który prowadzi malowniczymi terenami Beskidu Niskiego, a później szlakiem żółtym w kierunku Ropy. Patronami Honorowymi są: Karol Górski – Starosta Powiatu Gorlickiego i Jan Morańda – Wójt Gminy Ropa. Zapraszamy Państwa do obejrzenia rekonstrukcji historycznej na dziedzińcu Dworku w Ropie 5 czerwca o godz. 13-tej z udziałem rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej i Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Ostheer".

Podczas rajdu, będzie można spotkać w różnych miejscach rekonstruktorów w strojach historycznych ze Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.

Finałem rajdu będzie niedzielna (5 czerwca) rekonstrukcja historyczna przy Dworze w Ropie. Będzie to niepowtarzalna okazja zapoznania się z historią 1 PSP AK, regionu, umundurowaniem oraz uzbrojeniem i wyposażeniem z okresu II wojny światowej.

Organizatorami rajdu są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, przy ścisłej współpracy: Starostwa Powiatowego w Gorlicach, Gminy Ropa, Gimnazjum w Ropie oraz 5 Krakowskiej Drużyny Wędrowców „Orkan”, a także Hotelu i Restauracji „Grodzka” w Bieczu.  Patronem  Medialnym jest: Regionalna Telewizja Gorlicka.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Niedziela, 5 czerwca 2016 r.

9.00 Msza Św. w intencji żołnierzy i współpracowników AK w starym kościele w Ropie
10.30 Zakończenie i podsumowanie Rajdu

13.00 Rekonstrukcja historyczna przy Dworze w Ropie

Żołnierze AK przygotowują się do Planu Opanowania Terenu o kryptonimie "Burza". Na początku lipca, na obszarze Inspektoratu AK Nowy Sącz doszło do operacji zrzutowych, dzięki czemu zrzucone mundury, broń i lekarstwa będą pomocne w walce z nieprzyjacielem. Każdy z Obwodów AK otrzymał skromny przydział zrzutowy. Dwaj łącznicy Obwodu AK Gorlice zostali ujeci przez patrol niemiecki u podnóża  góry Chełm. W czasie rutynowej kontroli Niemcy odkryli zaszyte meldunki oraz kilka cennych drobiazgów ze zrzutów. Ujetych łączników prowadzą do dworu w Ropie, gdzie urzęduje niemiecka żandarmeria oraz tymczasowo zatrzymał się frontowy oddział Werhmachtu. Miejscowa ludność zawiadamia dowódcę oddziału partyzanckiego "Świerk" o zajściu. Zostaje podjęta decyzja o odbiciu łączników...