Facebook
13 grudnia 2018 17:27
Imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy
A A A
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
Przybliżyć historię i uwiecznić pamięć
Redaktor: Ewa Żarnowska    12.08.2010. Drukuj Powiadom Znajomego
Staraniem Dyrekcji Zespołu Szkół Nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach, Powiatowego Centrum Edukacji w Gorlicach, mgr Marii Pasińskiej, mgr Marcina Alibożka, przy finansowym i organizacyjnym wsparciu ze strony Starostwa Powiatowego w Gorlicach ukazało się wydawnictwo „Katyń – ocalić od zapomnienia” w 70 rocznicę zbrodni katyńskiej. Słowem wstępnym opatrzył je starosta Mirosław Wędrychowicz.

Starosta Mirosław Wędrychowicz napisał m.in. „Broszura, którą przekazujemy do Waszych rąk przybliża historię dramatu narodu polskiego z początku II wojny światowej. Uświadamia, że wśród najdzielniejszych, którzy nigdy nie wyrzekli się polskości i przez to zostali w skrytobójczy i okrutny sposób zamordowani przez Sowietów, byli także synowie Ziemi Gorlickiej. Zachęca do odbycia wspomnieniowej wędrówki „Szlakiem Dębów Katyńskich” w oparciu o załączoną mapkę. [...] Wielka prawda o Katyniu przez kilkadziesiąt lat traktowana była jak bluźnierstwo. Naszą powinnością jest jej ciągłe odkrywanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom...”

    Wszystko zaczęło się od włączenia się uczniów Zespołu Szkół Nr 1 pod kierunkiem Marii Pasińskiej w program „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Jest to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do młodzieży, instytucji pozarządowych, samorządów, placówek oświatowych. Stwarza on okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej, najnowszej historii Polski widzianej poprzez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. ,,Katyń... ocalić od zapomnienia” jest uczczeniem pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywróceniem ich sylwetkom pamięci narodowej przez posadzenie w całej Polsce 21473 drzew - Dębów Pamięci. Każde drzewo upamiętnia konkretną postać, która zginęła w Katyniu, Kalininie /obecnie Twer/ lub Charkowie. Edukacyjny i społeczny wymiar programu polega także na integracji społeczności szkolnych, grup środowiskowych czy wspólnot lokalnych. Zachęca do podjęcia wspólnych działań na rzecz wychowania młodzieży na świadomych obywateli, żyjących w poczuciu przynależności do wspólnoty narodowej i odpowiedzialności za losy państwa.

    W ramach programu „Katyń... ocalić od zapomnienia” Powiatowe Centrum Edukacji oraz Zespół Szkół Nr 1 w Gorlicach 23 marca 2010 roku zorganizowali sesję historyczną. Wzięli w niej udział nauczyciele historii, lokalne władze, posłowie na Sejm RP, młodzież szkół powiatu gorlickiego. Uczcili w ten sposób pamięć pomordowanych oficerów i policjantów. Dariusz Gorajczyk, pracownik IPN w Krakowie, wygłosił zgromadzonym referat o zbrodni katyńskiej. Młodzież z tej szkoły posadziła wtedy trzy dęby.
    Wspominanie ofiar tamtych wydarzeń miało ciąg dalszy 13 kwietnia na gorlickim rynku. Szczególnie wzruszające były wspomnienia  Michaliny Białeckiej – córki zamordowanego w Ostaszkowie oficera policji Michała Kanika. Apelowała ona o „mądrą pamięć, która nakazuje pamiętać o tym, kim jesteśmy i co przeszliśmy”.

Następnym etapem programu było sadzenie Dębów Pamięci ku czci ofiar pochodzących z terenu  powiatu gorlickiego.

- 23 marca 2010 posadzono dęby pamięci:
Ppor. rez. Mieczysław Rudolf Jamro, s. Franciszka r. 1905 † Katyń - Dąb Pamięci posadzony od strony dziedzińca Zespołu Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach ul. Wyszyńskiego 18.
Komis. PP Piotr Jurczak, s. Józefa r. 1896 † Twer - Dąb Pamięci posadzony w ogrodzie Internatu Zespołu Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach ul. Wyszyńskiego 16.
Ppor. piech. rez. Jan Marynowski, s. Mariana r. 1909 † Charków - Dąb Pamięci posadzony w ogrodzie Internatu Zespołu Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach ul. Wyszyńskiego 16.

- 22 czerwca posadzono dąb pamięci:
Kpt. adm. Jan Walenty Klimkowicz, s. Jana r. 1894 † Charków - Dąb Pamięci posadzony obok budynku Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach.

- 24 czerwca posadzono dęby pamięci:
St. przod. PP Michał Władysław Kanik, s. Józefa r. 1895 † Twer - Dąb Pamięci posadzony w Parku Miejskim w Gorlicach
Ppor. piech. rez. Julian Styczyński, s. Władysława r. 1903 † Kijów - Dąb Pamięci posadzony w Parku Miejskim w Gorlicach
Ppor. rez. Kazimierz Ignacy Szarowicz, s. Stanisława r. 1909 † Katyń - Dąb Pamięci posadzony w Ropicy Polskiej, po prawej stronie budynku szkoły, za placem zabaw, naprzeciw sali gimnastycznej.

- 25 czerwca posadzono dęby pamięci:
Kpt. Benedykt Haluch s. Jakuba r. 1904 † Charków - Dąb Pamięci znajduje się w Kobylance k/Gorlic,. umiejscowiono go obok budynku Zespołu Szkół w Kobylance, przed salą gimnastyczną.
Kpt. piech. Jan Kazimierz Tomczyński, s. Jędrzeja r. 1896 † Charków - Dąb Pamięci posadzony w Szymbarku 6 km od Gorlic w kierunku Nowego Sącza, przy segmencie dydaktycznym Gimnazjum w Zespole Szkół w Szymbarku.

- 17 września będzie posadzony dąb pamięci:
Ppor. piech. rez. Zbigniew Kmiecik, s. Władysława r. 1910 † Charków - Dąb Pamięci posadzony obok budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bieczu.

Zasadzono również Dąb Pamięci ppor. rez. Czesława Groblewskiego, s. Kazimierza r. 1905 † Katyń. Znajduje się on przy II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. C. K. Norwida w Tychach ul. Norwida 40.

Mapka Szlaku Dębów Pamięci w Powiecie Gorlickim (pdf)

Finałem całego programu „Katyń... ocalić od zapomnienia” jest wydawnictwo przypominające  dramatyczne wydarzenia sprzed 70 lat w Lesie Katyńskim oraz dokumentujące przebieg uroczystości, które zostały zorganizowane w Gorlicach  z tej okazji. Broszura zawiera także mapkę z naniesionymi miejscami posadzonych Dębów Pamięci oraz opisami sylwetek bohaterów naszego powiatu, którzy oddali życie w Katyniu, Charkowie i Kalininie (dziś Twer). Zamyka ją relacja fotograficzna z najważniejszych uroczystości oraz bogata bibliografia umożliwiająca dalsze zgłębianie tamtych dramatycznych wydarzeń.
Broszura trafi m.in. do szkół i bibliotek w powiecie gorlickim.

 

 

  

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
KONTAKT
Starostwo Powiatowe w Gorlicach
38-300 Gorlice
ul. Biecka 3
tel.: (018) 353 53 80
fax: (018) 353 75 45
mail: starostwo@powiatgorlicki.pl