13 grudnia 2018 17:27
Imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy
Przybliżyć historię i uwiecznić pamięć
Redaktor: Ewa Żarnowska    12.08.2010. Drukuj Powiadom Znajomego
Staraniem Dyrekcji Zespołu Szkół Nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach, Powiatowego Centrum Edukacji w Gorlicach, mgr Marii Pasińskiej, mgr Marcina Alibożka, przy finansowym i organizacyjnym wsparciu ze strony Starostwa Powiatowego w Gorlicach ukazało się wydawnictwo „Katyń – ocalić od zapomnienia” w 70 rocznicę zbrodni katyńskiej. Słowem wstępnym opatrzył je starosta Mirosław Wędrychowicz.

Starosta Mirosław Wędrychowicz napisał m.in. „Broszura, którą przekazujemy do Waszych rąk przybliża historię dramatu narodu polskiego z początku II wojny światowej. Uświadamia, że wśród najdzielniejszych, którzy nigdy nie wyrzekli się polskości i przez to zostali w skrytobójczy i okrutny sposób zamordowani przez Sowietów, byli także synowie Ziemi Gorlickiej. Zachęca do odbycia wspomnieniowej wędrówki „Szlakiem Dębów Katyńskich” w oparciu o załączoną mapkę. [...] Wielka prawda o Katyniu przez kilkadziesiąt lat traktowana była jak bluźnierstwo. Naszą powinnością jest jej ciągłe odkrywanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom...”

Wszystko zaczęło się od włączenia się uczniów Zespołu Szkół Nr 1 pod kierunkiem Marii Pasińskiej w program „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Jest to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do młodzieży, instytucji pozarządowych, samorządów, placówek oświatowych. Stwarza on okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej, najnowszej historii Polski widzianej poprzez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. ,,Katyń... ocalić od zapomnienia” jest uczczeniem pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywróceniem ich sylwetkom pamięci narodowej przez posadzenie w całej Polsce 21473 drzew - Dębów Pamięci. Każde drzewo upamiętnia konkretną postać, która zginęła w Katyniu, Kalininie /obecnie Twer/ lub Charkowie. Edukacyjny i społeczny wymiar programu polega także na integracji społeczności szkolnych, grup środowiskowych czy wspólnot lokalnych. Zachęca do podjęcia wspólnych działań na rzecz wychowania młodzieży na świadomych obywateli, żyjących w poczuciu przynależności do wspólnoty narodowej i odpowiedzialności za losy państwa.

W ramach programu „Katyń... ocalić od zapomnienia” Powiatowe Centrum Edukacji oraz Zespół Szkół Nr 1 w Gorlicach 23 marca 2010 roku zorganizowali sesję historyczną. Wzięli w niej udział nauczyciele historii, lokalne władze, posłowie na Sejm RP, młodzież szkół powiatu gorlickiego. Uczcili w ten sposób pamięć pomordowanych oficerów i policjantów. Dariusz Gorajczyk, pracownik IPN w Krakowie, wygłosił zgromadzonym referat o zbrodni katyńskiej. Młodzież z tej szkoły posadziła wtedy trzy dęby.
    Wspominanie ofiar tamtych wydarzeń miało ciąg dalszy 13 kwietnia na gorlickim rynku. Szczególnie wzruszające były wspomnienia  Michaliny Białeckiej – córki zamordowanego w Ostaszkowie oficera policji Michała Kanika. Apelowała ona o „mądrą pamięć, która nakazuje pamiętać o tym, kim jesteśmy i co przeszliśmy”.

Następnym etapem programu było sadzenie Dębów Pamięci ku czci ofiar pochodzących z terenu  powiatu gorlickiego.

- 23 marca 2010 posadzono dęby pamięci:
Ppor. rez. Mieczysław Rudolf Jamro, s. Franciszka r. 1905 † Katyń - Dąb Pamięci posadzony od strony dziedzińca Zespołu Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach ul. Wyszyńskiego 18.
Komis. PP Piotr Jurczak, s. Józefa r. 1896 † Twer - Dąb Pamięci posadzony w ogrodzie Internatu Zespołu Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach ul. Wyszyńskiego 16.
Ppor. piech. rez. Jan Marynowski, s. Mariana r. 1909 † Charków - Dąb Pamięci posadzony w ogrodzie Internatu Zespołu Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach ul. Wyszyńskiego 16.

- 22 czerwca posadzono dąb pamięci:
Kpt. adm. Jan Walenty Klimkowicz, s. Jana r. 1894 † Charków - Dąb Pamięci posadzony obok budynku Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach.

- 24 czerwca posadzono dęby pamięci:
St. przod. PP Michał Władysław Kanik, s. Józefa r. 1895 † Twer - Dąb Pamięci posadzony w Parku Miejskim w Gorlicach
Ppor. piech. rez. Julian Styczyński, s. Władysława r. 1903 † Kijów - Dąb Pamięci posadzony w Parku Miejskim w Gorlicach
Ppor. rez. Kazimierz Ignacy Szarowicz, s. Stanisława r. 1909 † Katyń - Dąb Pamięci posadzony w Ropicy Polskiej, po prawej stronie budynku szkoły, za placem zabaw, naprzeciw sali gimnastycznej.

- 25 czerwca posadzono dęby pamięci:
Kpt. Benedykt Haluch s. Jakuba r. 1904 † Charków - Dąb Pamięci znajduje się w Kobylance k/Gorlic,. umiejscowiono go obok budynku Zespołu Szkół w Kobylance, przed salą gimnastyczną.
Kpt. piech. Jan Kazimierz Tomczyński, s. Jędrzeja r. 1896 † Charków - Dąb Pamięci posadzony w Szymbarku 6 km od Gorlic w kierunku Nowego Sącza, przy segmencie dydaktycznym Gimnazjum w Zespole Szkół w Szymbarku.

- 17 września będzie posadzony dąb pamięci:
Ppor. piech. rez. Zbigniew Kmiecik, s. Władysława r. 1910 † Charków - Dąb Pamięci posadzony obok budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bieczu.

Zasadzono również Dąb Pamięci ppor. rez. Czesława Groblewskiego, s. Kazimierza r. 1905 † Katyń. Znajduje się on przy II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. C. K. Norwida w Tychach ul. Norwida 40.

Mapka Szlaku Dębów Pamięci w Powiecie Gorlickim (pdf)

Finałem całego programu „Katyń... ocalić od zapomnienia” jest wydawnictwo przypominające  dramatyczne wydarzenia sprzed 70 lat w Lesie Katyńskim oraz dokumentujące przebieg uroczystości, które zostały zorganizowane w Gorlicach  z tej okazji. Broszura zawiera także mapkę z naniesionymi miejscami posadzonych Dębów Pamięci oraz opisami sylwetek bohaterów naszego powiatu, którzy oddali życie w Katyniu, Charkowie i Kalininie (dziś Twer). Zamyka ją relacja fotograficzna z najważniejszych uroczystości oraz bogata bibliografia umożliwiająca dalsze zgłębianie tamtych dramatycznych wydarzeń.
Broszura trafi m.in. do szkół i bibliotek w powiecie gorlickim.